• (bkz: akbank)
  • fi tarihinde gerçekleşip, durup dururken eve icra uyarı mektubu* gelmesine yol açan.
    11 senedir aklınız nerdeydi lan. ya ben lan neyse bir şey demiyorum
  • talimat verildiği andan itibaren geçmiş bir dönem borcu varsa olabilir ayrıca bazı durumlarda faturanın verildiği kurumdan kaynaklı da olabiliyor. hemen höy höylenip bankalara kızmanın bi manası yok. sistem bu sonuçta, otomatik bir sistem. komut veriyorsun, o da denileni yapıyor. insan değil ki bu.. kızasın bağırasın, çağırasın. herşeyi mükemmel beklemeyin. banka mükemmel ama verilen fatura kurumu mükemmel değilse ne olacak?
  • hesabınız müsait, kredi kartınız yeterli hatta olur da hesaplar müsait olmazsa diye ek hesap tanımlı olsa bile mümkün olan bir durum; tamamen banka ve personelinin keyfi ile alakalı... sözde otomatik ödeme...
  • bazılarımızın otomatik ödeme talimatının sistem tarafından değil de, baya böyle bankanın keyfine göre olduğu sanrısı ile ortaya çıkan durum da olabilir pekala.

- müdür bey? müsaitseniz bir şey soracağım.
    - tabi buyrun.
    - ismail bey'in bu ayki digiturk faturasını ödesek mi acaba diye düşünüyorum. ne dersiniz?
    - ya bilmiyorum ki. geçen ay ödemiş miydik?
    - geçen ay ödemiştik.
    - başka talimatı var mı bu adamın?
    - bakayım...telefon talimatı da varmış.
    - siktiret o zaman. telefonu ödeyelim, digiturk'ü ödemeyelim. bu ay da televizyon izlemesin pezevenk.
    - ahah! doğru söylüyorsunuz.
    - kaç gelmiş telefon faturası?
    - 120 tl.
    - al işte! çenesi düşük it oğlu it. al şu parayı, bi koşu git yatır telekoma.
    - emredersiniz.
  • bankaların hesap işletim ücretini sizden habersiz, ansızın, hunharca hesabınızdan çekmesi sebebiyle olur kimi zaman.
  • ilgili kurumun faturayı otomatik ödeme talimatının bulunduğu bankaya iletmemiş olmasından da kaynaklanabiliyor(muş).

pek inandırıcı gelmedi ama hadi yedik diyelim.
hesabın var mı? giriş yap