• bayiden bildiriyorum test sürüsüne bile gelen yok.
  • en kıçı kırık otomobil 40 bin tl den satıldığından olsa gerek yaşanır.

lazım diye ufak bi araba alayım diyordum, yine babayı aldım amk.
  • neden acaba?..

- 0 km araçların yeni global ekonomi anlayışı gereği maliyetleri düşsün diye kalitelerinin; dolayısıyla dayanıklılıklarının düşürülmesinden dolayı olabilir mi?
    - ülkemizdeki ani ve acımasız ötv artışından dolayı olabilir mi?
    - akabinde yılbaşında başka zamların da gelme ihtimalinden dolayı olabilir mi?
    - yavaş yavaş dillendirilmeye başlanan, ama aslında birkaç senedir dibine kadar hissedilen ekonomik krizden dolayı olabilir mi?
    - insanların bu sıkıntılı ekonomik ortamda yarınını net görememesinden dolayı 'boşver yeni arabayı şimdi, biz elimizdekini koruyalım' veya 'zaten ev taksitleri daha bitmedi, bu ara bir de araba taksitlerine girmeyelim işin içinden çıkamayız' tarzı düşüncelerinden dolayı olabilir mi?
    - bir aracın yıllık giderlerinin (yakıt, mtv, trafik sigortası v.s..) zaman geçtikçe korkunç bir hızla artmasından dolayı olabilir mi?
    - araba alacak kişinin işine veya özel hayatına göre sık kullanabileceği güzergahta olan yeni yol ve köprülerin ((bkz: yavuz sultan selim köprüsü) ve (bkz: osman gazi köprüsü)) geçiş ücretlerinin çok yüksek olmasından dolayı olabilir mi?
    - özellikle istanbul gibi bir büyükşehirde (veya megaköyde) bilinçsiz şehir ve nüfus planlaması, altyapı sıkıntıları (her yağmurda bir yerleri sel götürmesi gibi..), sıkışık ve dar yollar, trafik magandaları gibi sebeplerin meydana getirdiği ve günün her saati insanı yaşamdan soğutan o delice yoğunluktaki trafikten dolayı olabilir mi?

bilemedim şimdi.
  • sallamayın dediğim iddiadır.

bugün vw showroomdaydım. araçları incelerken 5 dakikada 95 binlik golf ile yeni kasa tiguan satıldı.

bizim millete ötv az gelmiş. buradan uzuna sesleniyorum millet biraz daha ötv istiyor." özel" tüketim vergisi arttıkça kendilerini daha da özel hissediyorlarmış.
  • (bkz: stok)
    (bkz: stok yönetimi)
  • doğruluğu, neden-sonuç ilişkisiyle, rakamlar üzerinden incelenince görülebilecek iddia.

bayiden bildirmek pek kabul gören bir yöntem değil, bildiğim kadarıyla. zira ne bayisi olduğu, ne iş yaptığı fark etmeyecek şekilde şöyle bir durum var:
    (bkz: esnaf ağlaması)
  • olsa olsa, at yalanı s...yim inananı minvalinde bir istatistiktir.

bayilere git yüzüne bile bakmıyorlar. tabureden hallice konfora sahip araçlara 50 bin tl para istiyorlar. orta segment zaten 100 bin bandına dayanmış. premium ise artık vatandaş için hayal olmuş. ama gel gör ki birilerinde para var. sadece biz bu grupta değiliz diye kimsede para yok değil.

şu anda ve bir kaç ay öncesinde de araç satışları deli gibiydi. peynir ekmek gibi araç satılıyordu. hala öyle.
  • rakamsal verileri incelemeden söz konusu düşüş hakkında yorum yapmak pek doğru olmayacaktır.

ancak sadece gözlemlerime dayanarak söyleyebilirim ki, geçtiğimiz hafta arkadaşımın otomobil satın alma planı dahilinde iki ayrı volkswagen bayiinde bulundum. şaşılacak bir şekilde satış temsilcilerinin masaları önünde uzun kuyruklar vardı. kaldı ki bu markanın en düşük fiyatları 70.000 tl civarında.

satışlarda düşüş olabilir ancak "sert düşüş" denirse, tekrar incelenmesi gerekir derim.
  • doğru olmadığını şuradan görebileceğimiz önerme:

http://www.odd.org.tr/…asinbulteni 2 kasım 2016.pdf

ekim'de hafif bir düşüş var. ancak kasım ve aralık'ta daha hızlı bir düşüş bekleniyor.
hesabın var mı? giriş yap