şükela:  tümü | bugün
  • istanbul trafiğinde error verip büyük kazalara neden olabilecek sistemdir.
  • aralarında bmw, mercedes, audi ve gm'nin de bulunduğu on kadar firma bunun üstünde çalışıyor. kökleri benim bildiğim kadarıyla 1993'te açıklanan ''prometheus projesi''ne dayanır. şu an itibarıyla, tamamen yenilenen mercedes e serisi'nde otonom sürüş birçok aspektiyle mevcut durumda. ilgilenenler otohaber dergisinin bu ayki sayısında bu araca ilişkin yayımlanan test notlarını gözden geçirebilirler.
  • bundan 5 sene önce böyle bir sistemin bir kaç yıl içerisinde hayatımıza gireceğini düşündüğümde aklıma ilk gelen şey, sürücüsüz bir teknolojinin terör olaylarında kullanılma olasılığıydı. tabi türkiye o zamanlar bu kadar terörle iç içe yaşayan bir ülke değildi. daha sonra kalp krizi geçiren sürücüyü hastaneye götürmek gibi medeni reaksiyonlar gösterdi bu sistem. ancak tesla model s ülkemizde bir kaç senedir kullanılmasına rağmen böyle bir olaya karışmadı. bunun nedeni de, 400 bin tl verdiği bir arabayı türkiye trafiğinde otonom sürüşe almayı riskli bulan kullanıcılar tabi ki. adamlar sistemi yapmış, yapmış da burnunu yola verip beklemeden çıkan sığırların, üç şerit değiştirip başka bir sokağa sapan mongolların olduğu bir ülkede sorunsuz çalışır mı? bilemiyorum sözlük...
  • bence şu an otonom sürüş için en zorlu koşullardan biri yol şartları. yoldaki taşı , çukuru, vb engeli ayırt edip bundan kaçınabilecek mi?