şükela:  tümü | bugün
 • "1974'teki başbakanlığım sırasında, genelkurmay başkanı semih sancar, örtülü ödenekten birkaç milyon istedi. o yıllarda milyonlar büyük paraydı ve benden istenen, örtülü ödenekteki paranın tümüne yakındı. bu paranın ne amaçla istendiğini sormak zorunda kaldım. "özel harp dairesi için istiyoruz" yanıtı geldi. öyle bir resmi dairenin adını duymamıştım. "şimdiye kadar bu dairenin giderleri nereden karşılanıyordu?" diye sordum. amerika birleşik devletleri'nin karşıladığını bildirdi." 28 kasım 1990 yılında milliyet gazetesi'nde yayınlanan sözler..
  "1 mayıs 1977, 16 mart katliamı, bahçelievler katliamı, maraş katliamı, çorum katliamı, abdi ipekçi cinayeti, disk genel başkanı kemal türkler'in öldürülmesi gibi 12 eylül'e giden yolun kilometre taşlarında ecevit'in sözünü ettiği özel harp dairesi'nin başrol oynadığı sır değildi. giderleri 1974'e kadar abd tarafından, 1974'ten sonra başbakanlığın örtülü ödeneğinden karşılanan özel harp dairesi'nin sivil uzantılarının mhp ve ülkü ocakları militanları olduğu, bizzatt o dairede görev yapmış bir general tarafından, 12 eylül'den birkaç sene önce ecevit'e gayet sıradan bir bilgi olarak söylenebilen bir vakıaydı."

  mesut çiçek, express dergisi'nin 53. sayısından..
 • görevlerinden biri; işgal durumunda mahalli örgütlenmelerle direniş faaliyetleri gerçekleştirmek olan kurum.ikinci dünya savaşında fransa ve özellikle yugoslavyada başarıyla uygulanmış örnekleri mevcuttur. bu konuda daha yakın bir örnek kıbrıs'tır...
  bu iş için kişiler dil, din, ırklarına bakılmaksızın seçilir.önemli olan vatana hayırlı şekilde hizmet edecek nitelikte olmalarıdır.mensup kişiler her meslekten olabilir.

  aslına bakılırsa bir devlet için olması gereken kurumlardan biridir.fakat bünyesinde barındıracağı kişilerin seçimi itinayla yapılmalıdır.veya bu kişiler üzerindeki kontrol mekanizmaları eksiksiz işlemelidir.aksi takdirde yapılan pis işler dolayısıyla (haklı olarak) adı kirlenmeye mahkum bir kurum olur.
 • parası abd'den de geldiği gibi talimnamesi de "st 31-15" kodlu amerikan talimnamesinin birebir çevirisidir. sözkonusu belgeye göre teşkilatın bazı görevleri şunlardır: adam öldürme, bombalama, silahlı soygunculuk, işkence, kötürüm hale getirme, adam kaçırma suretiyle tedhiş ve olayları tahrik, misilleme ve rehinelerin alıkonması, kundakçılık, sabotaj, propaganda ve yalan haber yayma, zorbalık, şantaj. ayrıca (bkz: seferberlik tetkik kurulu)
 • yabancı bir ülkenin doktriniyle, onun parasıyla, onun talimnamelerine göre, onun düşman konseptine göre ve onun gözetiminde;
  nasıl gizli bir vatanseverler örgütü kurulabilir?
  hele bu ülke, amerika birleşik devletleri ise...
  bazı kaynakların süper nato olarak da adlandırdıkları bu tür örgütlenmeler avrupa'daki tüm nato ülkelerinde kuruldu.
  aynen nato gibi, bu örgütlenmelerin de görevleri komünist ülkelerle savaşmak değil, kendi ülkelerinde amerikanın ve yerli temsilcilerinin istediği gibi düşünmeyen kişi ve kurumları etkisiz hale getirmekti.
  başarılı oldular.
 • amerika birleşik devletleri'nin gayri nizami harp doktrinleri çerçevesinde türkiye'de seferberlik tetkik kurulu adıyla 27 eylül 1952 tarihinde kurdurduğu birim
 • ecevit kılıç' ın bu konudaki ve bu isimdeki kitabı, yıllardır okuduklarınızı toparlamak açısından epey faydalıdır. konuya cidden ilgi gösterenlerin muhakkak edinmesi gerekir.
 • miti teşkilatlandıran adamlar oluşturdu bu kurumu, görevi kontgerilla faaliyetleri olarak gözükse de dairede çalışan amerikan ajanları sayesinde ülkemizde istihbarat çalışmaları yapmak ve daireyi bu istihbaratlar çerçevesinde yönlendirmekti, ülkeyi zamanında iç savaşa sürükleyen başlıca etkenlerden birisidir, zamanın başbakanlarından sayın ecevitin bile böyle bir oluşumdan uzunca bir süre sonra haberi olmuştur.
 • nato'nun ve abd'nin finosu.

  emre aköz'ün 2 aralik 2008 tarihli sabah gazetesindeki yazisindan:

  özel harp dairesi 'nin kurucularından emekli albay ismail tansu, " ergenekon milli değil " demiş.
  ergenekon milli değil de, ikinci dünya savaşı 'nın ardından, sovyetler birliği'ne karşı, abd'nin girişimiyle ve parasıyla kurulan, nato'nun bir dediğini iki etmeyen 'özel harp' mi milliydi?
 • "özel harp dairesi'ni (öhd) 1971-74 arası yöneten org. kemal yamak'ın kitabı (doğan kitap) kontrgerillayı yeniden gündeme getirdi.
  iyi de oldu.
  çünkü org. yamak, tarihe damgasını vurduğu halde bir türlü açığa çıkarılamamış bir örgütün ve ona atfedilen olayların yeniden tartışılmasına kapı araladı.

  * * *

  yamak'a göre, öhd, 1952'de nato'nun "örtülü harekât konsepti" çerçevesinde kurulmuş. abd, her yıl 1 milyon dolar gönderiyormuş. anlaşmazlık çıkınca ihtiyacın örtülü ödenekten karşılanmasına karar verilmiş. 1974'te ecevit'e brifing vermek zorunda kalmışlar.
  "o güne kadar bu daireden başbakan'ın bile haberi yoktu" diyor yamak...
  yani öhd, tam 22 yıl sivil otoriteden gizli tutulmuş.
  sonrasını ecevit de "karşı anılar" kitabında (1991, dsp yayını) yazmıştır. yamak'ın anılarını ecevit'in "karşı anılar"ı ve evren'in "hatıralar"ı ile birlikte okumakta yarar var.

  * * *

  ecevit, 1974'te başbakan iken genelkurmay başkanı org. semih sancar'ın kendisine gelip "acil bir ihtiyaç için" örtülü ödenekten birkaç milyon lira istediğini anlatıyor.
  o yıllarda "milyon", büyük para...
  "ne amaçla istiyorsunuz?" diye sorunca, "özel harp dairesi için" yanıtını alıyor ecevit:
  " bugüne kadar giderler nereden karşılanıyordu?"
  " amerika'dan..."
  ulusal güvenlikle ilgili bir devlet dairesinden başbakan'ın bile haberdar olmaması ecevit'i hayrete düşürüyor. derhal bu konuda bir brifing istiyor.
  "brifingden önce başbakanlık konutu'nun duvarları, gizli mikrofon olasılığına karşı iyice tarandı" diyor ecevit...
  brifingde özel harp'in, adı gizli tutulan bazı "vatansever gönüllüler"i ömür boyu görevlendirdiğini ve türkiye'nin bazı yerlerinde gereğinde kullanmak üzere gizli silah depoları oluşturduğunu öğreniyor ecevit ve "dehşete kapılıyor".
  brifingden sonra milli savunma bakanı hasan esat işık'la, özel harp'in sivil uzantılarını ortadan kaldırmaya karar veriyorlar.
  araya kıbrıs harekâtı giriyor. iş kalıyor.

  * * *

  ecevit'in yeniden "özel harp"le ilgileniş tarihi 1 mayıs 1977...
  taksim'deki katliamın, özel harp'in sivil uzantılarının provokasyonu olabileceğinden kuşkulanıyor. bu kuşkusunu cumhurbaşkanı korutürk'e söylüyor. korutürk, bunu yazılı istiyor ve başbakan demirel'e iletiyor. sonra ecevit "yıllarca içinde bir zehir gibi sakladığı bu acı devlet sırrı"nı izmir mitinginde açıklıyor:
  "devlet içinde, fakat devletin bilgisi ve denetimi dışındaki bir örgüt"ten söz ediyor.
  1978'de yeniden başbakan olunca kaygılarını bu kez genelkurmay başkanı org. kenan evren'e iletiyor.
  evren, kaygıları paylaştığını söylüyor ve özel harp dairesi'ni açıklık rejimine uygun hale getirmeye söz veriyor.

  * * *

  evren, anılarında (milliyet yayınları) 5 mayıs 1980 günü başbakan demirel'le yaptığı görüşmeyi şöyle aktarır:
  "(demirel), özel harp dairesi'ndeki personeli teröristlerle mücadelede kullanmamızı ve onlarla çete savaşı yaparak öldürmelerini, vaktiyle de bu teşkilatın böyle kullanılmış olduğunu söyledi. 1971'de kızıldere'de kullanılan personeli kastediyordu".
  yamak ise anılarında mahir çayan ve arkadaşlarının öldürüldüğü kızıldere'de özel harp'in görevli olmadığını öne sürüyor.
  peki hangi olaylarda görevliydi özel harp dairesi ve onun depolarda gizli silahlarla donatılmış, "çete savaşı" tecrübeli sivil uzantıları?..
  türkiye'nin gerçek tarihi, bu sorunun yanıtında gizlidir.
  yamak'ın kitabında eksik olan bilgi de bu...
  o eksiği kapatmak ve tarihi "derin"lerden çekip çıkarmak için kim ne biliyorsa açıklamalıdır."
  http://www.candundar.com.tr/index.php?did=2601
hesabın var mı? giriş yap