• ne zaman palawan gibi antin kuntin bir yer öğrensem hemen gelir sözlüğe bakar; hangi ekşici piç gitmiş diye kontrol ederim ve her seferinde de "yuh amk buraya da gitmişler" derim.
    ama fakat lakin ilk defa bir yer buldum ki henüz sözlükten biri "gittim gördüm" yazmamış, evet.

ha bu arada (bkz: derdimi sikeyim)

yuh amk editi: lan entry'i yazdım 3 dakka sonra herifçioğlu kapı gibi bkz ile gittim gördüm dedi.
  • henuz gitmedim ama sunu karalayayim:
    puerto princessa ya gitmeyin.

giden niye gidiyo? bilet ucuz diye. puerto princesa da bitek yeralti magrasi var.
    ben manila dan pps ye 3700 peso ya bilet aldim ama direkt bilet manila - el nido arasi 4000 pesoya da var. yani her turlu el nido veya coron a manila dan direkt ucun. pps ye anca fiyat 1000 pesodan daha ucuzsa ucun
    cebugo
    airswift
    skyjet

bunlar maniladan direkt uçan firmalar. maalesef skyscanner vs gibi sitelerde de göstermiyor
  • gectigimiz kasim ayinda gidip gordugum cennet parcasi.

(bkz: #64404473)
  • travel and leisure adlı seyahat sitesinin takipçilerinin en çok oyladığı palawan, fiyat-tatil beklentisini karşılaması açısından 2017'nin en favori adası seçilmiş. filipinler'de yer alan bu dağlık ada, yeraltı nehri, kireç taşı mağaraları ve muhteşem tüplü dalış aktivitesiyle, en çok tercih edilen adalardan biriymiş.
  • boracay ve burası arasında kararsız kalmakla birlikte bir sonraki tatil/gezi noktam kesinlikle filipinler olacak.
  • manila'dan ferry ile de ulaşım mümkündür.
  • böyle yerler varken yaşadığım yeri hergün sorguluyorum ve kaçış arıyorum.
  • yaklaşık 2.5 ay önce gittiğim cennettenmiş izlenimi veren ada.

adada yapabileceğiniz çok aktivite yok ama turlara (island hopping) katılın ve insanlarla tanışmaktan kaçınmayın. göle gidilir mi demeyin göller aşırı temiz ve doğanın içinde. ben hayatımda 10metre derinliğin dibini görebildiğim bir su hatırlamıyorum. bu sebeple kesinlikle kaliteli bir su altı kamerası ve şnorkel gözlüğü almayı unutmayın. verdiğiniz paraya hiç pişman olmayacaksınız. deniz tırtılı, tamamen kamufle olup derisini kum gibi yapan ya da inanılmaz değişik şekillerde balıklar gördüm.

şu ana kadar 20'den fazla ülke görmüş biri olarak diyeceğim iki şey var : gittiğim en güzel ülke ve denediğim en kötü mutfak. yanınıza atıştırmalık ya da saklayabileceğiniz kaplarda yiyecek götürün veya filipin mutfağı olmayan restoranları tercih edin. (favori restoranım oppoa korean kitchen)

coron adası yakınınızda sayılır. nispeten daha ucuz ama bir şeye ihtiyacınız olursa bulma şansınız çok düşük çünkü coron egedeki küçük bir köyden farksız. (doğal ortamında zürafa ve zebra görebileceğiniz, hatta zürafa besleyebileceğiniz safari alanı da mevcut)

balina veya köpek balığı görmedim. filipinler'in farklı bölgelerine giderseniz görebilirsiniz. ama yunus, deniz kaplumbağası ve deniz yılanı gördüm.

island hopping gezileri haricinde gün batımının aşırı güzel olması nedeniyle sürekli las cabanas plajı'na gittim. nacpan plajı da güzel ama ben gün batımlarında denize girmeyi daha çok sevdiğim için oyum las cabanas'a. hatta las cabanas civarındaki otellerde kalmadığıma pişman oldum. bir defa daha gidersem kesinlikle orada kalırım.

sormak istediğiniz bir şey olursa yeşillendirmeniz yeterlidir
  • yakında boracay'a rakip olacağı iddia edilen filipinler adası. çok fazla lüks otel mevcut değil. fakat bir kere keşfedilsin, sanırım ondan sonra oteller de parselleyecek oraları.

puerto princesa underground river dedikleri bir yeraltı mağarası unesco tarafından korunma altına alınmış.

bu adaya gitmek isterseniz puerto princesa hava limanı'na inmeniz gerekiyor. eğer ki el nido tarafına gitmek isterseniz, adanın diğer ucunda bir adet daha havalimanı mevcut.
hesabın var mı? giriş yap