• sömürge tarihiyle ilgili çok çarpıcı bir film. aramaya çok inandım ama başlığı bulamadım.

daha önceden bu başlık açılmışsa, işbu entry kendini imha edecektir.

hollywood'un artık klasikleşen, yeni yıl zamanı başlayan romantik komedi filmlerinden sıkılanlar için, doğru tercih olacaktır. hani şu; tam yanlış kişiyle evlenecekken bir anda "the one" ile karşılaşılan kadın ve erkeklerin başrollerde olduğu filmlerden bahsediyorum.

yönetmen:fernando gonzález molina
    senaryo:sergio g. sánchez, luz gabás
    vizyon tarihi: 04 aralık 2015
    dil: ispanyolca
    müzik: lucas vidal
    nam-ı diğer: palm trees in the snow
  • ekvator gine'sinde geçen ve ispanyol sömürges donemini anlatan, kahve ve muz ağaçları ile dolu, flash forward, flash back üzerine kurulu film.

3 saate yakın ve temposu sürekli artıyor. gine'de gecen kısımlarında doga o kadar güzel kullanılmış ki ispanya sönük kapmasın diye karlar altında dağ evleri kullanılmış.

filme adini veren palmiyeler de tüm önemli anlara tanık oluyor.
  • 2015 yapımı ispanyol romantik drama filmi
    konusu:
    huesca dağları’nda yaşayan killian, genç bir adam olana dek yaşadığı yerin dışına çıkmamıştır. 1953’te babası ve abisi ile birlikte kakao tarlalarında çalışmak üzere fernando poo adındaki egzotik adaya gider. bu adada kaldığı 20 sene boyunca olgunlaşacak, bilgi birikimi yapacak, aynı zamanda kayıplar verecek ve acılara göğüs gerecektir.

başrol oyuncusu mario casas yine harika bir oyunculuk sergilemiş.

film siyahilerin köle olarak kullanıldığı, hiçbir hakkı olmadığı bir zamanda yaşadıkları zorlukları gayet güzel bir şekilde anlatmıştır. sadece sömürgecilik değil, o zamanlar da siyahi bir kadın ve beyaz bir erkeğin imkansız olan aşkını anlatıyor.

ispanyol sanatçı pablo alborán'ın yaptığı filmin müziği
  • canımı hayli sıkan bir pablo alboran şarkısı
  • ahan başladum izlemeye...
  • aylar önce izlediğim, birden aklıma gelen ve hakkında bir entry yazmak istediğim film.

--- spoiler ---

bazı insanlar aşkın zor bir şey olduğunu, yakın menzildeki insanlarla daha kolay olduğunu düşünürler. oysa ki, aşk tüm her şeyden bağımsız; ırklardan, milletlerden, dillerden, dinlerden. iki insan birbirini sevince bunlar gerçekten çok gereksiz şeyler oluyor. killian bir sözünü tuttu hayatı boyunca, çünkü seviyordu; bisila hep tek başına yaşadı, çünkü hep killian'ı sevdi.
    --- spoiler ---

başka diyecek bir şeyim yok.
hesabın var mı? giriş yap