• peru da antara veya zampona olarak nefesli calgi.
  • annemle girdigim en sacma ve igrenc diyaloglardan birine konu olmus enstruman. soz konusu diyalog, escinsel bir erkek arkadasimdan* bahsederken geciyor:

fransiz manikuru: yaa anne iste oyle yetenekli bir insan, flut de caliyor.
    anne: flut? blok flut mu yani? ehehe..
    fm: yan flut annem.
    a: ikikeheheh... pan flut de caliyor mu?*
    fm: o i$e pan flut denmez anne..
    a: ben biliyorum ne dendigini de seni deniyorum ehehheeikikiik!..
  • ilk bulduğum kargı kamışı öbeğine dalmama sebep olacak çalgı.
    zamanında böyle öbeklerin yanı başında olan evimde otururken niye yapmamışım ki?
    çok süper olmasına gerek yok ses çıkarsın yeter.
    alternatifi için (bkz: soda şişesi) *
  • kolları olmayan bir arkadaşın çok güzel kullanabildiği enstruman.

http://www.youtube.com/…ailpage&v=cqgp-w-txjq#t=93s
  • bebek parkı'nda her yaz ortaya çıkan perulu müzisyen arkadaşlardan bir tane aldığım, şu anda kitaplığımda duran enstrüman.

şimdi düşündüm de kaç yıldır öylece duruyor, bir tane peru türküsü çalmayı hala öğrenemedim.
  • bak postacı geliyor şarkısını çalabildiğim başka da bir şey yapamadığım benim için yaratılmış olduğuna inandığım enstrüman :)
  • duyguların zaman makinası. uzun uzun yıllar öncesine gitmek, ya da oradan belli sesler ve hisler almak için binlerce yıl önce insanların bu çağa bir hediyesidir. almazsan ayıptır günahtır yapmayın.
  • aslen peru'nun milli çalgısı olarak geçse de ben tüm güney amerika kıtasının bununla uyuyup uyandığını hayal ediyorum hep. inti illimani'nin alturas'ı pan flütün nasıl bir enstrüman olduğuyla ilgili fikir edinebileceğiniz en net şarkılardan biri.

https://www.youtube.com/watch?v=enbbz6ldl9q
  • #panflüt neolitik çağda,frigya vadisinde yani günümüzde ankara,eskişehir,afyonkarahisar ve kütahya topraklarını içine alan büyük bir vadide yaşamış olan frigyalıların bir çalgısı/enstrümanı,.sesi melodisi insanı alıp o dönemlere götürüyor,hoş mistik tarihsel bi yanı var, osmanlı döneminde de 300 yıl boyunca miskal adıyla kullanılmış.fakat günümüzde pek icrası yok (aydın yavaş'ı saymaz isek) dolayısıyla enstrüman bu topraklardan çok uzaklara kaçmış,hatta son yıllarda perulu yerlilerin bir çalgısı olarak bilinir olmuş.ilginç.çok yıllar sonra bizim elektro bağlama da soluğu peru da alırsa artık angaranın bağlarını kızılderililerin torunlarına emanet olucak..
  • friglerin icat ettiği müzik aletidir.
hesabın var mı? giriş yap