şükela:  tümü | bugün soru sor
 • her türlü dijital para için kullanılan, nispeten güvenli "kağıt" cüzdandır.

  ancak mutlaka kağıda basılmış olması gerekmiyor.

  pdf hatta jpg olarak bilgisayarınızda veya bulutta saklayabilirsiniz.

  ancak daha da güvenli olması için, şifreleyerek ziplemenizi tavsiye ederim. bu cüzdanlar başkasının eline geçerse, paranız gider.

  ama zip şifrenizi 10 sene sonra paracıklarınızı bozdururken unutmamak için ayrıca başka bir yerde saklamanız mantıklı olur.
 • bilmediginiz sitelerden yeni bitcoin wallet yaratmak bitcoininizin calinmasina neden olabilir.

  yeni baslayanlar icin hardware wallet daha iyi bir cozum.
 • paper wallet mantıklı ama onun da yanma, yırtılma, deforme olma vb riskleri var. bence daha iyisi metalden çelikten yapılanlar. bir örnek burada. https://cryptosteel.com/

  "metal bitcoin wallet" seklinde internette arayabilirsiniz.

  edit:
  bitcoinle ilgili daha genel soruları ve cevaplarını basit bir şekilde bu entryde yazmaya çalıştım.
 • ledger nano s, trezor gibi cold walletlara para harcamak istemiyorsaniz en az onlar kadar guvenilir yontemlerden biri. tek dezavantaji walletda ne kadar coininiz an be an oldugunu goremiyor olmaniz ve kagidin elektronik aletlere gore daha kolay hasar gorebilir olmasi.

  burada nasil paper wallet yaratilir basit bir sekilde anlatilmis.
 • bitcoin ve türevlerine ait detaylar bazen başa bela olacak kadar karmaşık ve gizli kalabiliyor. örneğin paper wallet denen mevhum... random bir adres ve private key yaratıp o adrese para göndermekte karmaşık bir şey yok ama iş o parayı çekmeye gelince olayın rengi değişiyormuş. 5 btc'm var 1'ini göndereyim dediğinizde, kalan 4 btc'nin yeni bir adrese taşınması gerekiyormuş. herhangi bir uygulama veya site üzerinden yapıyorken bunu uygulama/site yapıyormuş ama paper walletta senin yapman lazımmış. anlayacağınız olaylarrrr olaylarrr... sistemin böyle tasarlanmasının sebebi kimin kime ne kadar gönderdiğinin ortaya çıkarılmasının zorlaştırılması, yani gizlilikmiş. bilemedim.

  https://www.reddit.com/…llets_understanding_change/
  https://bitzuma.com/…with-bitcoin-change-addresses/