• babamı oyun olarak piyasaya sürseler,alıp oynayacağım bir oyun firması...görünüşe değil de içeriğe önem veren oyunlar üretiyorlar,gerçekten takdir edilesi bir durum...
  • oyunları sayesinde amerikalılar avrupa'yı ve küçük asya'yı neredeyse köy köy nahiye nahiye öğreniyorlar. bana çok ilginç geliyor bu durum.

mesela adam hoi oynuyor;

"merhaba arkadaşlar, hoşgeldiniz. bugün türkiye'yi yönettiğimiz serimize kaldığımız yerden devam ediyoruz. oltu ve yusufeli'yi aldıktan sonra doğuya doğru yönelerek sovyetleri batum'a kadar süpürmeyi düşünüyorum. hadi başlayalım..."

diye videoya giriyor. adam belki seattle'da, belki vancouver'da ya da austin'de. hayatında belki de kendi ülkesinin başka bir eyaletini bile görmemiş. "turkey" desen aklına gelecek ilk şey thanksgiving olur. ne horonu bilir ne cag kebabı bilir.

ama o tarafların dağlık olduğunu, eğer kuşatmak gerekiyorsa komando taburu gönderilmesini bilir. sadece coğrafya da değil, dil ailelerini, kültürel akrabalıkları filan da hiç bir okulun öğretemeyeceği detayda öğreniyorlar.

gerçekten çok acayip zamanlarda yaşıyoruz.
  • europa universalis, europa universalis 2, hearts of iron, crusader kings, legion turu tamamen hakiki dunya tarihi uzerine kurulu, basarili oyunlar ureten bir firma.

http://www.paradoxplaza.com/
  • dlc politikasıyla oyun dünyasının en leş firması olmaya uygun adım giden şerefsiz sirket. 7 yıl önce bayılırdım bunlara, eu, ck, hoi sayesinde. ama artık yok yani böyle rezillik olmaz. zaten, insanların bu oyunlar sayesinde kendilerine sempati besledikleri için böyle götoş oldular.

misal hayvanat bahçesi oyunu cıkartsalar; aslan alabilmek için 30 tl'lik dlc,
    kaplan için 13 dlc.

benim gözümde cracki vaciptir.
  • hayatımda gördüğüm en kötü marka yönetimini yapan firma.

oğlum delirttiniz beni delirttiniz. bak ben yıldırım demirören dönemi beşiktaş'ını yaşadım o bile daha iyiydi. ya inanamıyorum koskoca white wolf bu mental retarde vegan soyboy cuckold femin svenlerin elinde ne hale geldi. oturdum bloodlines 2'nin son gameplay trailer'ını izliyorum izledikçe tansiyonum fırladı. ulan phyre diye vampir mi olur? torpor'dan mimarlık/güzel sanatlar fakültesi 3. sınıf öğrencisi saçıyla uyanan 300 yıllık vampir mi olur amına koyduklarım? neymiş kafamızda ses varmış. desene ben sana bu mis gibi evreni çevresel anlatıyla aktaracak kapasitede değilim ondan kafana tutorial npc koydum sana hikaye anlatsın sağda solda ne var ne yok öğren diye.

lan ne kadar zor olabilir düzgün bir vampire the masquerade oyunu yapmak? efsane olsun falan demiyorum bak ortalamaya razıyım. oğlum yapacağınız ilk oyunu oturup 3 kez* baştan sona oynayıp jeanette'in ciciklere zoomlamak üstüne de interview with the vampire, the crow, near dark, queen of the damned, only lovers left alive ve türevleri, işte 90'lar ortasından 2000'ler başına kadar olan gotik, karanlık, fincheresque soslu filmleri paket halinde izlemek. biraz bauhaus, the cure, massive attack falan dinlemek amına koyayım. hayır bak şehri de seattle seçmişsin grunge'ın memleketi yağmurlu kapalı havalı ne güzel.

abi dünya kadar rpg yapan firma var. obsidian'ından inxile'a, owlcat'ten larian'a, ea'in ölüsünü kırbaçladığı bioware bile şu gösterdiğinizden daha iyi bir şey yapar. cdpr'a versen npc'lerin kafası peygamberdevesi gibi döner ne bileyim konsolda duman muman çıkartır ama atmosferi adama benzer en azından. siz neden yarrrrrrak gibi oyunlar yapmaya yeminlisiniz? nasıl bir belasınız oğlum siz?

masaüstü tarafını da düzenli takip ediyorum orası da felaket gidiyor. tek tek bu hırtların 5th edition'da çıkarttığı kitaplara baktım. ya sizin ben politik hassasiyetinizle cima eyleyeyim. yapacağınız mekaniği ayrı yazacağınız lore'u ayrı sikeyim. bir hunter the reckoning kitabı yazmışlar apo'nun yeğeninin kapakta poz verdiği yani ne diyeceğimi bilemiyorum. hangi kitaba elimi atsam ayrı bir freakshow. ulan eski white wolf'un vampire the dark ages için yazdığı cainite heresy diye bir kitap vardı. oyuna çıkmış ek kitap değil tarih kitabından halliceydi. orta çağda katolik kilisesinin avrupa içi haçlı seferlerle nasıl kafir olarak gördüğü waldensianları, catharları yok ettiğini anlatıp üstüne vampirlerin kendi mitolojilerini hristiyanlıkla harmanladığı manyak bir tarikatı detaylandırıyordu. buradan geldiğimiz seviyeye bakınca 5th edition vogue hipster özel sayısı kalıyor yanında. be gerizekalı svenskalar son 10 yılda frpler ralli yaptı. boğa sezonu yaşandı lan. drivethru 5e'nin srd'siyle çıkan kitaplarla dolu. millet açık lisansla oyunlar yaptı. paralar kazandı. baldur's gate 3 yıktı geçti ortalığı. siz srd adı altında "kardeşim yap tabii benim evrenimde oyun ama donun hariç kalanı ceplerim" alt metinli ucundan open gaming license demeye utanılacak bir şey çıkartmışsınız. bloodlines 2 diye de ne bok olduğu belli olmayan, kimliksiz, ruhsuz bir şeyler iteleyeceksiniz millete.

ileride olur da köşeyi dönersem parayı basıp bu pezevenklerin elinden güzelim ip'yi kurtaracam. sonra da bu ibneleri yazarından ceo'suna kadar tek tek kırbaçlattıracam. hatta muhtemel bunların kırbaçlanmak hoşuna da gideceğinden aynı kendilerinin yaptığı gibi her bir kırbacı 5 dolara dlc şeklinde satacam bu deyyuslara.
  • çıkardığı oyunların yaklaşık yüzde seksenini oynamış birisi olarak, takdir ettiğim ve başarılarının daimi olmasını dilediğim güzide şirket.
  • "alın solitaire" deseler alırım, o derece sevdiğim oyun firması.
  • olur da bir gün, hasbelkader şu ülkenin yönetiminde bir söz sahibi olursam yapacağım ilk iş bu şirketi satın alıp ülke yönetmek için bir yazılım yaptırmak olurdu.

milim milim ülke haritasını dijital olarak çıkarttırır, hangi m2 içinde ne kadar insan yaşıyor, yaş, cinsiyet, meslek, gelir vs. görmek için bir tık.

hangi m2 ne yetiştirmek için uygun, hayvancılık mı yapılır tarım mı, ekim yapılmış mı yoksa boş mu duruyor, hangi bölgeden hangi maden ne oranda hangi kalitede çıkıyor, son bir haftanın performansı ne bunların hepsi bir tık.

turizm için otel otel, yatak yatak doluluk oranı, memnuniyet ve getiri anketi, ulaşım imkanları ve kapasite yeterliliği bir tık.

okullarda kaç öğrenci var, hoca başına kaç çocuk düşüyor, hangi bölgeler yoğun hangileri değil, ders notları ve başarı oranları, öğrencilerin sahip oldukları hobiler ve buna erişim imkanları, ailelerinin gelir düzeyi, ve yılda bir alınan sağlık raporları bir tık.

suç haritası, suç cinsi, olay yeri, faillerin ikameti ve geçmiş sabıkalarına ait istatistikler, adli davalar ve dosya kapanma süreleri bir tık.

ekonomi ve ticaret haritaları ve kontrol ekranı bir tık.

walla yatak odamdan çıkmadan yönetirim bütün ülkeyi..

ornitorenk kalır ama ornitorenk'e dokunmam.
  • oyun dünyasında en sevdiğim firma. batarsa ağlarım.
  • strateji oyunları kategorisinde dünyanın en önde şirketlerinden biri.

eu4 ve hoi4 gibi efsaneleri geliştirmiştir. steam'da dlc politikası yüzünden deli gibi eşleştirilse de eu4 ve hoi4 gibi oyunlar olmasa strateji dünyasında cok büyük bir eksik olurdu bence.

kendi kategorisinde rakipsiz olduğu için piyasada monopol durumunda. total war serisi vs. de strateji oyunu diye düşünmeyin. evet strateji oyunu ama eu4 ve hoi4'den çok farklı onların mekanikleri. total war serisi sıra tabanlı, bunlar ise gerçek zamanlı. ayrıca ayrıntı konusunda paradox'un oyunları kadar ayrıntılı strateji oyunu yoktur. total war serisi gerçekçi bir muharebe deneyimi sunarken paradox oyunları ise ayrıntıları dibine kadar düşünebileceğiniz bir dünya sunar.
hesabın var mı? giriş yap