şükela:  tümü | bugün
  • "kendisine karşı çıkan biri varsa buyursun kendi blog kursun" serzenişine cevap gecikmemiştir:

(bkz: anosmi'nin parfummeraki'na cevabı): buradan görebilirsiniz.

(bkz: buralar hep entry olacak)
  • göz attığım kadarıyla nerede bir hacı yağı kokusu var göklere çıkartıp efsane parfümlere enteresan yorumlarla olmamış diye yorum atan (yani parfümden anlamayan) koleksiyoncu bir zatı muhteremin kurduğu ve yorumlarda şaşırarak yüzlerce insanın bu vatandaşa uzman diye hitap ettiğini gördüğüm blog sitesi. garip ama saygı duymak lazım tabi. yalnız insanları da keşke uyarabilsek, yapmayın etmeyin, bilen bilmeyen insanların yazdığı yorumlara güvenip gidip paralarınızı yanlış parfümlere dökmeyin diye.
  • blog yazarının parfümlerden genel anlamıyla pek bir şey anlamadığını düşündüğüm blog. eline geçen 1 ml'lik samplelardan 1 günden parfüm yorumlanmaz. veya luca turin örnek alınıp sürekli referans gösterilmez. niche parfüm yorumluyorsan eğer sürekli fiyat skalası belirtilip durulmaz. öğrenmesi gereken çok şey var kanımca.
  • bir adamın kendi zevklerine göre parfumler hakkında konuşup, alt notası üst notası neye benzediği ve daha çok detay hakkında yorumlar yazdığı bir platform.

adama göre en güzel koku niche kokular haricinde dior hommeyada intense versiyonu.

zevkler kişiden kişiye göre değişkenlik gösterir ama kokusunu bildiğiniz parfümlere haksızlık etmesini yerin dibine sokmasına sinir olmamak mümkün değil.

her neyse, yine de kullanıcılara ait yorumlardan az çok alacağınız parfüm hakkında fikir edinebilmek adına işe yarar bir site olduğunu düşünüyorum.

yoksa site sahibinin zevkine bakıp yazdıklarını kaale alırsak piyasada en çok rağbet görmüş, beğenilmiş ve bu yüzden taklitlerinin çıkarılması ihtiyacı duyulmuş onca parfüm ona göre ucuzluk örneği.
  • yorumlarını beğendiğim, karanlık kokuları daha çok sevdiği belli olan, bu bakımdan da tarzını yakın bulduğum bir parfüm uzmanının kurduğu blog.

kullandığım kokulardan birini de yerin dibine sokmuş gerçi, ama yine de türkçe bu kadar ayrıntılı yazılmış parfüm incelemelerini okumak keyifli.
  • raşit aydın adlı kibar bir insanın sitesi. yapılan yorumlara çoğu zaman cevap verir, parfüm önermesini isteyenler hariç. evet, hacı yağı sevdalısı bir arkadaş; ayrıca vetiver düşmanı da denebilir. 10 üzerinden 8 ve üzeri puan verdiği parfümler yanlış hatırlamıyorsam: dior homme intense, chergui, tobacco vanille, jicky, derby, terre d hermes (edp+edt), costume national homme, un jardin sur le nil, obsession for men, sagamore, caron third man, coromandel... daha da var ama yoruldum. zaten diğerleri genellikle çok çok ağır, hacı yağı kokuları, bunlar biraz daha genel beğeniye hitap ediyor.

bu site ve diğerleri için en önemli uyarı: parfüm çok çok çok özneldir. en basiti kimi gül sever kimi yasemin.
  • uzun yıllardır takibimde olan, yüksek puan verdiği kompozisyonların çoğunu beğenmediğim ve böylelikle parfüm seçiminde bana oldukça yardımcı olabilmiş blog. o ne kadar beğenmezse, ben aynı oranda beğeniyorum. benimlesin ama biraz da değilsin.

baccarat rouge 540 edp/extrait de parfum için 8/10 demiş. unisex olan bu kokuyu defalarca farklı tenler üzerinde kokladım, kesinlikle erkeklere yakıştığını düşünmüyorum. erkek üzerinde duracaksa 6/10 olurdu puanım ve extrait de parfum versiyonu ise hele, oradan derhal uzaklaşın. ağır kokulara olan duyarlılığımdan mıdır bilinmez, bu kokuyu kadınlarda da beğenemedim. çok kötü değil ama hafif tensel temasta bile neredeyse karşı tarafın üzerine oturacak düzeyde ağırlığa sahip. saldırgan bir yapısı var. az sıkın, baymayın.