• yaklasik 30 kisilik amerikan futbolu kafilesi dau universitesine kampa dostluk maci tadina bi aksiyona gidicektir. zaten takim ful falsodur kilo ortalamasi 120 civarinda bavul felan yok herkesde bir sirt cantasi bide malzemeler icin icine yanyana otobus istifi dizsen 6 7 adamin ayakta sigacagi 2 3 cuval. her sey guzel sorunsuz butun takim sirayla kimlik gosterir gecer (pasaport istemiyolar kibrisa) sira boneparta gelir.

p - ucus nereye ?
    b - kibris
    p - kimlik gorebilir miyim?
    b - tabi buyrun
    p - devam eden davaniz var mi?
    b - hoo?
    p - yani kacak misiniz? araniyorsunuz cunku polis tarafindan?
    b - neeeee?
    p - baba adi dogum tarihi isim hersey tutuyor. araniyorsunuz sizi soyle alabilir miyim??
    b - ama abi yane kafile ucak. uhu uhu. neden araniyorum ki walla bisi yapmadim ben?

telsiz konusmasi gecer bu sefer sictik walla simdi iceri alcaklar diye depresyon doruktadir. amir gelir o da iceri alinmam taraftaridir sonunda son bi gorevli gelir. ismin ne der allaha sukur 3 isimliyimdir solerim. amire de polisede kizar ulan adamin adi farkli dikkat etsenize diye. kosarak kacilir kontrolden.
  • amsterdam'a girerken yaşanmıştır.
    hollandalı polis: (türk pasaportumu şöyle bir inceledikten sonra) oynama şıkıdım şıkıdım
    revizyonist: ...
  • erasmus nedeniyle c+d vizesi edinilmi$tir. bu demektir ki ilk uc ay schengen ulkeleri arasinda dilediginizce gezebilir, geri kalan aylarda ise vizeyi almi$ oldugunuz ulkede kicinizin ustunde oturmalisinizdir. oysa bunye gezmek ister, viyana köyünde durasi yoktur pek. d vizesi ile belcika trenine binilir. kontrol olmamasi umulur, ancak bo$a cikar. pasaport polisi vagona gelip ister pasaportu.
    sonraki diyalog $oyle:

-here..
    +hm.. ok.

hehe. ne sanmi$tiniz, trenden atildim, yurda döndüm, vizemi yirttilar falan mi. yok ya, adamlarin da kafasi bir dunya i$te, zaten kendileri de emin degil c vizesi nedir, d vizesi nedir. aklinizda olsun.
  • ecnebia ülkesi sınır polisi;

- lütfen çıkış damgası için şu sayfayı kullanır mısınız?
    - bu sayfa mı?
    - evet.
    - ok, iyi günler.

türk sınır polisi;

- merhaba giriş damgası için şurayı kullanır mısınız?
    - burayı mı?
    - evet.
    - niye?
    - çok dağınık pasaport.
    - kaçak göçeğiniz mi var niye ille de burası?
    - şimdi memur bey bu seyahatimde fazla giriş çıkış olcak, hepsinin fotokopilerini iletmem gereken yerler var da derli toplu olması gerekiyor uçakla çıktım karayoluyla giriyorum karayoluyla tekrar çıkcam uçakla gircem bu arada da başka bir ülkeye de gitcem hepsini toptan beyan etmem gerekiyor ondan yani.
    - anlamadım ama.
    - sizin için ne farkeder ki sonuçta basacaksınız mührü.
    - tamam bura mı?
    - evet.
    - al. (mühre öyle bir asılmak ki sayfanın arkasına geçmesi)

4 gün sonra

türk polis;

- iyi akşamlar çıkış mührünü şuraya vursanız olur di mi?
    - niye?
    <4 gün önceki ile benzer diyaloglar yaklaşık 3 dakika>
    - al.

ecnebia ülkesi hudut polisi:

- efenim giriş için şimdi geçenki giriş ve çıkışımda kullandığımız bir sayfa var onun tam arkasını kullansak olur di mi?
    - olur tabi, gösterin.

ecnebi * hudut polisi:

- merhabalar giriş için şurayı kullanabilir miyiz?
    - bura mı?
    - evet lütfen.
    - tabi sir buyrun

ecnebi * hudut polisi:

- iyi çalışmalar, çıkış damgasını girişin oraya basıyorsunuz di mi?
    - tabey ki sir iyi yolculuklar.

türk sınır polisi:
    - merhaba memur bey, giriş damgasını şu sayfaya bir yere vurabilir miyiz?
    - niye?
    - <ananınmı diye>, pasaport eskimesin istiyorum. <sana ne ibne sana ne>
    - <mühre öyle bir asılmak ki sayfanın yamulması> al
    - allah razı olsun abi, çok sağolun. çok özlemişim memleketimi.
    - efendim?
    - iyi çalışmalar abi.
  • istanbul ahl'den yurtdışına gitmek üzere havalanındayım. sırada hemen önümde kara çarşaflı bir kadın ve bir adam, kabindeki polisle aralarında bişeyler oluyor, konuşmalar falan, neyse sonra geçiyorlar. sıra bende pasaportu uzatıyorum.
    kabindeki memur başlıyor söylenmeye.
    - heryerini kapatmış sadece gözleri var, yüzünü görmem lazım, kontrol için, uğraştırdılar bir sürü.
    - açtı mı sonra?
    - müslim falan bişeyler dedi, e ben de müslümanım dedim, açtı sonra.
    - nerelilermiş?
    - türkmenistan*, ya ben çok meraklıyım sanki senin karının yüzünü görmeye. zaten buradan ne ruslar, ne ukraynalılar geçiyor!!!!
    - ee evet siz de haklısınız tabi.
  • pp: pasaport polisi
    b: ben

b: iyi gunler memur bey
    pp: (eliyle gel gel isareti yaparak pasaportu istedigini belirtir ama ses cikmaz)....
    b: buyrun
    pp:....
    b: (uzun zamandir ulke disindayim yeni gelmisim, turkce konusmak istiyorum... ) nasilsiniz, iyi misiniz (ya da onun gibi biseyler)
    pp: .....
    b: ....
    dank dank! (damga sesi, pasaportu sallar bana dogru)
    b: cok tesekkur ederim memur bey
    pp:....
    b: iyi gunler size
    pp: ........
    b: (icimden, hay ben boyle ulkenin taaa... daha ilk gunden mi be kardesim)

akabinde bindigim taksicinin mesafeyi begenmeyip, trafigi bahane ederek ana avrat kufur etmeye baslamasi, daha ulkeye gireli 10 dakika olmadan kavga etmem... lanet etmem... nefret etmem.....pisman olmam...
  • brüksel havaalanındaki pasaport polisine pasaport uzatılır. pasaporta mühür vurulur. polis "brüksel'e hoşgeldiniz" der. ancak bunu türkçe söyler. polisin adına bakarsınız belçika adı. karmaşık duygular içerisinde valizinizi almaya doğru adımınızı atarsınız.
  • genelinden hiç haz etmediğim alman pasaport polisleriyle pek çok yaşadığım diyaloglardır.

app: alman pasaport polisi
    mmm: mutsuz meet me - güzel bir tatil, aile, arkadaşlar vs den sonra kürkçü dükkanına dönmenin mutsuzluğu. her seferinde.

örnek 1:

app: bu pasaport geçerli değil.
    mmm: ney? buyur?
    app: bu pasaport geçerli değil.
    mmm: o nedenmiş?
    app: - görmek istediği heyecan ve paniği yakalayamamış olmanın verdiği hayalkırıklığıyla-
    şurayı imzalamamışsınız. imzasız pasaport geçerli değil.
    mmm: iyi. kalem verin, imzalayayım. (oha ne safım. kimse de söylememiş imzalasana diye)
    app: -
    mmm:-

örnek 2:

app: doğum gününüz şu tarihmiş. 2 gün önce.
    mmm: hı hı (yuh doğum günümün nesine çemkirecek acaba)
    app: benimki de. alles gute zum geburtstag. - ufak çapkın bir gülümseme-
    mmm: aa sahi mi. hihi. e size de. hihi (o kadar da kötü adamlar değiller canım ehe)

örnek 3:
    türk pasaport polisi: hoşgeldiniz!
    mutlu meet me: hihi hoşbulduk (öpüjem)
  • ispanya'nin gumrugune cok yakin zamanlardan birinde kavusmus sehri valencia'da gecici ogrenci oturum karti (ki polis tarafindan verilir) ve pasaport uzatilir, hafif gencten polis yanindaki yaslica polise doner ve sorar:

- biz boyle bir sey veriyor muyuz?

edit: inanamayanlar icin ayni gumrukte baska bir polisin de pasaportun sayfalarini uzun uzun karistirip "hangi ulke?" diye sordugunu da soylemeden gecmeyeyim.
  • sene 2004 almanya'ya yüksek lisansa gidilmiştir. türkiye'deki alman konsolosluğu 90 günlük şengen olmayan, sadece almanya'da geçen bir vize vermiştir. bu vize süresi içerisinde okula kaydolup gerekli belgeleri gösterip oturum izni almanız gerekmektedir. genelde randevu ile olduğundan ilk 30 gün almanya sınırları içerisindesiniz demektir bu.

ancak abimin paris'ten istanbul'a kesin dönüş yapması 2. haftama tekabül ettiğinden gittim aldım bileti eurolines'tan düştüm yollara..

normalde arabayla geçerken hiç durdurmayan pp'leri eurolines veya kiralık araba görünce genelde durdururlar. durduğumuz kısım alman tarafındadır. başlarlar otobüs içinde pasaport kontrolüne, sıra bana gelir:

alman polis: bu vizeyle fransa'ya giremezsin biliyorsun değil mi?
    ben: evet ama şu tarihe verdiler randevumu, abimi de görmem lazım, dönüyor zart zurt.
    ap: eğer bu vizeyle fransa'da yakalanırsan içeri atarlar seni.
    ben: valla ne yapalım, göze aldık bir kere (içimden mi dedim dışımdan mı hatırlamıyorum)

adam verdi pasaportu geri, fransa kısmında bir daha durdurmadılar, dönüşte de kontrol falan olmadı. o zamanlar saçlarım vokuhila idi ve bıyığım vardı, belki uzaktan almana benzetmiş olabilirler.
hesabın var mı? giriş yap