agk

  • 5171
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

3 ekim 2008 şemdinli aktütün pkk saldırısı

esas kaybın sınır ötesinde mevzilendirilmiş "ağır" silahlar nedeniyle verildiği söyleniyor. evvela bunların neler olduğunun öğrenilmesi çok önemli.

çok da konuşmak istemiyorum zira sadece genel kurmay'ın açıklamasını okudum biraz daha detaylı bilgi gerekiyor ama sözlükte bulduğu yankı beni oldukça rahatsız etti. önlem alınmamış, genel kurmay başkanı ne iş yaparmış vs vs. ağzı olan konuşuyor demeyeceğim zira herkesin konuşmaya hakkı var zaten ağzı olmayan da konuşamaz.

ama stratejik, taktik ve operatif değerlendirme. bu üçünü birbirine karıştırmayın arkadaşlar, daha özenli olmak lazım. mutlaka hatalar tespit edilecektir en önemlisi de stratejik hatalar ama klavye başından genel kurmay başkanı alaşağı etmek abes. pkk terör örgütü oldukça zor durumda bundan emin olabilirsiniz. bu görece büyük ve hain saldırılarıyla amacı şimdi bizim içine düştüğümüz durumdur, başka hiçbir şey değil. yoksa onlar da biliyorlar ki 15 askerimizi şehit etmek harp bağlamında onlara hiçbir şey kazandırmayacak.

nasıl bir karakol defalarca saldırıya maruz kalır? hiç mi önlem alınmaz? (biraz stratejik biraz taktik)

aktütün karakolu, şemdinli'dedir. yani iran, ırak ve türkiye'nin kesiştiği üçgenin içindedir. hatta bu üçgenin merkezine en yakın askeri unsurdur. ırak sınırına 3 iran sınırınaysa 25-30 km mesafede olduğunu hatırlıyorum.(bu yüzden bu karakol defalarca saldırıya maruz kalabilir) aktütün karakolu sınır güvenliği maksatlı konuşlandırılmış ancak terör belasıyla beraber savunma ihtiyacı kat be kat artmıştır. 90'lı yıllarda değişen anlayışla beraber birlik değil alan savunması söz konusu olmuş böylece karakol savunması karakolun dışına taşmıştır. alan kontrolü için hareket kabiliyeti yüksek, küçük ama etkili gruplar bölgenin kritik noktalarında konuşlandırılarak savunma anlayışı katmanlara dayalı bir açılımla düzenlenmeye çalışılmıştır. gayrinizami olan düşman unsurlarına karşı oldukça etkili olan bu yöntem zamanla teknolojik anlamda bazı değişikliklere uğramış ancak esas taktik olarak süregelmiştir. zaten mantıklı olan da budur, bundan ötesi tıpkı düşman gibi mağaralarda yaşayıp, vurup kaçmaktır. uzatmayalım gelen bilgiye göre şehitlerimiz aktütün karakolundan değil karakolu korumakla görevli az önce bahsettiğim unsurlardan verilmiştir, arada çok ciddi bir fark var. yani kimse 40 tane eri bir karakola yerleştirip ellerine de birer g-3 verip hadi bakalım buralar sizden sorulur dememiştir. yorumlarınızı bunu bilerek yapmanızda fayda var. adamlar ellerini kollarını sallayarak geliyorlar mı? bir anlamda evet. sınır içinden yapılan top atışları, sınır ötesine yapılan hava harekatları hareket kabiliyetlerini bir yere kadar engellebiliyor. kuzey ırak'ta sahip oldukları destek maalesef ellerini kollarını sallayarak gelmelerini sağlıyor. iki satırlık yazıyla 15 askerin şehadeti açıklanabilir mi? elbette açıklanamaz, mutlaka bir takım taktiksel hatalar vardır ama daha insaflı, bilinçli ve bilgili yaklaşmak gerekiyor.

operatif olarak bakarsak;

açıkça belli ki sızma var ve saldırı karakola değil karakol dışı emniyet unsurlarına olmuş ve büyük ihtimalle şehitlerimiz ilk ateşle kaybedilmiş. teröristlerin bir bölüğe karşı kalabalık geldiği de aşikar. saldırı öncesi mi saldırı sonrası mı bileyorum ama 2 bölük de takviye birlik söz konusu. koşullara göre değişecek olsa da 100 askerden hesaplarsak ortalama 350 kişiyle saldırının karşılandığını söylemek doğru olur. ayrıca hareket kabiliyeti bakımından helikopter vuruş kabiliyeti bakımından da uçaklarla hava desteği sağlanmıştır. coğrafyaya göre düşündüğümüz zaman bu karşılık ve manevra oldukça başarılıdır. zaten başarılı olmasa çatışmaya giren yaklaşık 350 askerimizin arasından 15 şehit verilmezdi. bu cümlemi yanlış anlamayınız rica ederim, 13 sayısını ilk gördüğümde inanın elim ayağım titredi. medya gazıyla aktütün'ü hedef alan saldırı sayısını ve orada kaybettiğimiz askerlerin sayısını yazarken 92'deki saldırıda teröristlerin karakoldaki mevzilere el bombası atabildiğini hatta karakolun içine kadar girebildiğini bilmenizde fayda var. hasılı kelam sakin olmamız gerekiyor, daha sakin.

tanrı şehitlerimizi kabul etsin ve ailelerine sabır versin.

devamını okuyayım »
04.10.2008 17:06