eksi daglarinin aslani

  • 1751
  • 6
  • 2
  • 0
  • 3 gün önce

ridaniye savaşı

mercidabık savaşı'nda osmanlı ordusu'nun üstün ateş gücü karşısında bozguna uğrayan memlukler'in rövanş umudu olan savaş. bu savaşta memlukler'de bir kaç top edinmişse de yeterli olmadı. nihayetinde osmanlı ordusu yorgun olsa da teknolojik üstünlüğe sahip olması nedeniyle bu savaşı da kazanmıştır.

memluk tarihçisi ibni zebul; kölemenler'in kumandanlarından kurtbey'in ağzından osmanlı'ya seslenişini şöyle aktarır:
"sözlerime kulak verin ve iyi dinleyin ki, aranızda kaderine ve kanlı ölüme koşan süvarilerin de bulunduğu sizler de ötekiler de öğrensin.
içimizden biri bile sizin bütün ordunuzu yenebilir. eğer buna inanmazsanız deneyebilirsiniz ama lütfen adamlarınıza ateşli silahlar'ını bırakmalarını söyleyin. burada değişik ırklardan 20.000 kişilik ordunuzla bulunuyorsunuz. olduğunuz yerde durun ve ordunuzu savaş düzenine sokun. yalnız 3 kişi size karşı geleceğiz. bu 3 kişinin başaracaklarını gözlerinizle göreceksiniz. dünyanın dört bir yanından asker toplamışsınız. aralarında hristiyanlar, yunanlılar, ve diğereri de var ve savaş alanlarında müslüman ordularıyla karşılaşmayı başaramayan avrupalı hristiyanlar'ın yaptığı ateşli silahları da getirmişsiniz. bu tüfeği bir kadın bile ateşlese , büyük bir grup erkeği durdurabilir. yazıklar olsun size!! müslümanlara karşı ateşli silah kullanmaya nasıl cüret edebiliyorsunuz!"(savaş sanatı tarihi - john keegan)

bu da ilgili bir yazı:
http://www.haber7.com/…slumana-nasil-saldirmali.php

devamını okuyayım »
31.10.2009 00:22