• kaan kural bugün yayınlanan amerikan mutfak’ta “siakam’ın ilk turdan draft edileceğini kimse beklemiyordu. tbl 2. liginden bir takımımızın scout departmanı siakam’ı kulüp yönetimine önerdi ve o kulübün yetkilileri de oyuncuyla anlaştı. eğer siakam 2. turdan seçilseydi tbl 2. ligde forma giyecekti.” dedi. o noktadan bugünlere geldi siakam. özellikle son 1.5 sezonda gösterdiği gelişimi anlatacak kelime bulamıyorum. sadece helal olsun demek düşer.
  • süperstar tribine girdiğini düşünmüyorum, karakter olarak da böyle bir adam değil zaten. son iki sezondur kendini oldukça geliştirdi, şu an pırlanta gibi parlıyor bence. ligin en iyi uzunlarından birine dönüşmek üzere. evet embiid gibi bir süperstar olamaz muhtemelen ama sağlığına iyi bakarak ve arkadaşlarıyla iyi geçinerek takımına ondan daha çok katkı sağlayabilir.
  • benim sezon ortasında kabul ettiğimi artık tnt'de, twitter'da da duymaya başladım.

toronto raptors'ın en önemli ikinci oyuncusu.

ilginç olan şu ki, geçen sezon kime sorsanız potansiyelini en fazla ''atletik bir tamamlayıcı'' olarak söylerdi.
    hatta jerami grant ile ikiz olarak görülüyolardı. (savunma, atletizim, oyun temposu, şut eksikliği, hücum yetersizliği vs)
    bu sezon grant beklenen gelişimi göstermişken, siakam bambaşka bir yöne gitti.

siakam'ın lige geliş hikayesi ise biraz ilginç.
    kamerun'da luc mbah a moute'un basketbol kampında 15 yaşında keşfedilmiş. o yaşına kadar hep rahip olma hayali kuran dindar bir genç.
    basketball without borders kampında enerjisiyle raptors gm'i masai ujiri'nin dikkatini çekiyor.
    mbah a moute'un önerisiyle abd'ye gelip kamplardan kampa dolaşıp basketbolunu geliştirmeye çabalıyor.
    1 yıl god's academy'de geçirdikten sonra 18 yaşında new mexico state ile kolej hayatına başlıyor ancak ilk yılı sakatlıktan dolayı sıkıntılı geçiyor. ikinci yılında iyi istatistikler elde edip nba draftına girmeye karar veriyor ve 2016'da raptors tarafından 27.sırada seçiliyor.

gelişimine baktığımızda; hem basketbolun kendisi hem de üst düzey basketbol ile tanışmasının geç olması kesinlikle kariyerinde açıkça görülüyor ancak ligde ki ilk 2 sezonundan sonra yaşadığı değişim için koç nick nurse'ün de hakkını vermek lazım. takımda kawhi ve lowry gibi iki tane dominant isim varken siakam'ı onların etrafında savunma yapıp parkeyi koşacak oyuncu rolünde kısıtlamadı.
    özellikle geçiş hücumlarında çok fazla özgürlük verdi.

siakam ise, basketbola geç başlamasının dezavantajını yavaş yavaş üstünden atarak, ne kadar iyi bir post up oyunu olduğunu lige geldiğinin 3.yılında bize gösterdi. (geçen sezon ki 6.6 olan play off sayı ortalamasını bu sezon 22'ye çıkartmış ve maç başına 4.3 üçlüğü yüzde 42 ile atıyor.)
    tam sahada çok iyi top sürüyor, orta üstü bir dip şutör ve elitliğe göz kırpan(henüz değil) pasörlüğü var.
    seneye oyununa katabileceği öncelik orta mesafe olabilir. hele ki dripling üstü şutu da eklerse repertuarına, ligin en önemli 5 forveti arasına kesinlikle girer.

spicy p
  • g-league’den gelip all-star ilk beşine girebilen ilk ve tek oyuncu. aslanım benim be helal olsun. g-league > mip > şampiyon > all-star... bundan sonra çıkılabilecek üst mertebe mvp oluyor artık. bütün oyunculara örnek olabilecek bir gelişim hikayesi.
  • bu adam basketbola 8 yıl önce başladı. 2 yıl önce toronto'nun 11. adamıydı. bugün ise all star ilk 5'ine seçildi. gerçekten çok saçma bir gelişim örneği bu adamın kariyeri.
  • nba'de toronto raptors forması giyen 1994 doğumlu basketbolcu.

son oynadıkları phoneix suns maçının son saniyelerinde takımına galibiyeti getiren basketi atmıştır. izlemek isteyenler için buyrun link

bu oyuncu hakkında bu kadar az entrynin olmasına şaşırdım. bu sezon toronto takımının en önemli oyuncularından biri. takımına her yönden önemli katkılar veriyor. öyle ki most improved player ödülü için şu an en önemli adaylardan biri.
  • iki sene üst üste mip ödülü kazanabilecek manyak oyuncu. toronto eğer onun çevresine doğru yapılanabilirse tekrar contender olur ve karakterine ve tecrübelerine bakarsak derozan ve lowry gibi chokerlık yapmayacağını tahmin edebiliriz, yani yıldızların yanına gelmek isteyeceği türden bir oyuncu olacak bence.
  • bu sene toronto raptors un başarısındaki en önemli parçalardan biridir. hatta bana göre ikinci adamdır. hücumda güvenilir bir eli, savunmada iyi konsantre olursa rakip skorerlere şafaklarını saydıran bir özelliği var. pis işleri çok iyi başarıyor kısaca.

en çok gelişme kaydeden oyuncu ödülünü alacağına inanıyorum.
  • toronto maçlarında lowry'nin kötü oyunu, siakam sayesinde göz ardı edilebiliyor. lowry de gününde olursa yüzüğü almaları ,sayesinde çok da uzak durmuyor.
  • 34 sayı 18 reb ile maçı tamamlamış all star adayı
hesabın var mı? giriş yap