• her turlu durumda sizi sakinlestirebilecek etkiye sahip maurice ravel bestesi. bestenin william orbit'in pieces in a modern style albumundeki versiyonu da dikkate deger..
  • ravel'in başyapıtlarından biri. taparım. gitar versiyonu çok zordur.
  • orjinal ismi "pavane pour une infante défunte" olan türkcesi "ölü prenses için pava (bakla yemegi bir nevi)" oldugunu dusunmek istemedigim efsanevi güzellikteki eser.. 1899 yilinda pavel pariste genc bir akademi ögrencisiyle bu eseri yazmistir. yaklasik 6 dakika süren bir eserdir hatta bendeki versiyonu tam olarak 6:42 sürmektedir..

basta dalga gectimse de pavane aslinda vals tarzi bir dans olup ispanyol bok yemesidir.. yani ispanyollar valsi becerememis kendi içlerinde flamingo olsun hop tango salsa ne tür latin dansi varsa figurlerini icine sokup bu dansi uydurmuslardir.. tangonun daha az hareketlisi ve daha yavasi diyebiliriz bu durumda.

ravel bu eserini patronicesi polignac prensesine adarken ilk calinmasi 1902 yilini bulmustur. zamaninin iyi piyanistlerinden pariste hatri sayilir bir sekilde gezen icabinda kafelerde veresiye kahve icebilen bir sayginliga sahip ricardo vines bu eseri ilk yorumlayandir. velhasil ravelin kendisi bu ilk performanstan hic memnun olmamistir. hemen konser bitiminde kendisine yaklasan liberation ve sat1 mikrafonlarina "sanirim eserin adi bir prenses icin ölü bir pavene , olarak algilandi calinmasindan dolayi ama orcinalinde ölü bir prenses icin pavene dir lütfen böyle biliniz" yorumunu yapip ricardo beyi yerden yere vurmus ricardonun da "cok biliosan kendin calaydin yarraim" tepkisine nail olmustur.. o zamanlar paris kucuk bir muhit tabi..

neyse efendim eserin en son populer yasamda kendisine yer bulmasi 1997 yilinda ingiliz iopera sanatcisi lesley garrett in lady diana icin bu sarkiyi tekrar yorumlamasi sirasinda olmustur.. bu yorumu duyan ve tahmini 182 yasinda olan ricardo vines "ne yani benden daha mi iyi soyledi bok yiyenler" gibi bir cikis yapmistir.. bu son bölümünü uydurdu.. yani ricardo bölümünü aman be..
  • ayrica eklemem gerekir ki yanilior olabilirim ama yine de bence bu sarki kardesler takimi adli tv sersinin yaklasik 7 veya 8. bölümde bilrigin ardennes ormanindan ciktigi sirada yaklasik yüzde 70 kayip verdigi sahne de arka planda calinmistir..

bölük uzman cavusu bölügün geri kalanlari ve takviyelerle birlikte bir kilisede cocuk korosunu izlerken o ormana beraber girdikleri arkadaslarini görür sandalyelerde ve bu sarki calarken kamera soldan saga hareket eder.. ve yavastan ölenler yokolur.. etkileyici bir sahnedir ben agladim diye demiyorum..

ayrica benim icinde bu sarkinin yeri ayridir.. yegane sevdigim insanin bana ögrettigi en son sarkilardan biridir.. ben de kendi prensesime dedicate ederim o vakit bu sarkiyi...

ayrica sözlerini yaziim de tam olsun;
    paaam pana nam paaam paaaaaam

tamam cividim..
  • ferry corsten bu parcaya william orbit'in pieces in a modern style albümünde yer alan yorumundan yola cikarak bir remix yapmistir ki..

http://www.youtube.com/watch?v=jy4pkpc1f-s
  • duyar duymaz aşık olduğum. hayatımın fon müziği olarak kalsın mümkünse.
  • ravel bu besteyi paris konservatuarında okurken yazmış. vay be.
hesabın var mı? giriş yap