• paranoyaklaştıran dizi.
  • barış özcan'ın youtube kanalında yayınladığı videolarda sık sık alıntı yaptığı dizi. diziyi parça parça yayınlamak yerine hakkında bir video yapsa daha iyi olur bence.

https://youtu.be/8ywsjyr-fow?t=9m10s
  • bu dizi the x files ın bir bölümünden esinlenerek çekilmiştir.
  • deli gibi özlüyorum. olmuyor böyle. ost'ler eskittim. barış özcan son videosunda poi'den sahneler kullanınca duygulandım falan..

onun gibi gelmeyecek demişlerdi de "hadi canım olur mu öyle?" demiştim. çok haklılarmış...

ve bu çizim de dizi için bugüne kadar gördüğüm en güzel art çalışmalarından birisidir.
  • ilgili bir karikatür vardı da aramata üşendim şimdi.

--- s02e07 spoiler ---

oha istanbul dedi istanbul dedi istanbul dedi
    --- s02e07 spoiler ---
  • 23 bölümden oluşan 1. sezonunu yeni bitirdiğim müthiş dizi.
    diziyi bu kadar beğenmemde muhtemelen yazılımcı olmamın da etkisi vardır ama dizinin harika oluşu su götürmez bir gerçek.
  • bir dizi düşünün tüm bilgisayar terimleri gerçek ama sıkıcı değil. aksiyon müthiş ama salt boktan aksiyon değil. aktörleri müthiş, senarist müthiş ve senaryo müthiş. ama bu dizinin en müthiş şeyi ise müzikleridir.(dizide en sevdiğim müzik the machine’nin yıkıma uğrama sahnesinde çalan pink floyd’un welcome to machine şarkısı.) zaten bir diziden daha ne bekler bir insan. jonathan nolan’ın yönettiği bu dizi bence konusunun hacker’lık ve yapay zeka olduğu tüm dizileri geride bırakmıştır ve bırakmaya devam edecektir. çünkü nolan duygusal ve gerçekçi işlemeye çalışmıştır bu yapay zekayı. favori karakterim olan root karakteri ile yapay zekanın gördüğümüz en acayip ve en sadık ilişkisi bizi büyülemiştir. john reyizin cool’luğu harold finch’in lost’tan kalma gözlüklerinin arkasındaki bakışı ve sameen’in psikopatlığı ve güzelliği izleyenlerin aklına kazınmıştır. sadece karakterler değil müthiş bir senaryo vardır ortada. yapay zekanın nasıl tehlikeli olabileceği açısından aydınlatmıştır bizi. insan gibi düşünebilen bu yapay zeka kendini korumak adına internet üzerinden şirket tutup kendini başka bir yere nakledebiliyor, kiralık katil tutup kendi varlığını tehdit eden insanları öldürebiliyor. ayrıca böyle bir gücün yanlış ellere geçmesinin de sonuçlarını bizlere gösteriyor. iki yapay zekanın savaşı ise ancak bu kadar güzel antılabilir. kısacası aksiyon,dram,gizem ve bilim-kurgu karışımı olan diziyi çekinmeden izleyin. zaten senaristi tanıyorsanız eğer çekinmeden izlersiniz diziyi. dizinin senaristi jonathan nolan, christopher nolan’ın başarısının arkasındaki gizli adamdır. (jonathan nolan westworld dizisinin yazarlığını; interstaller, dark night serisinin iki filminin, prestige ve memento filmlerinin yazarlarlığını yapmıştır.)
  • --3x05--

--- spoiler ---

mekan: hr uyuşturucu imalathanesi. kızı kurtarırken:

shaw: hey finch, how much you know about chemistry?
    finch: enough.

-boom!

ama o "enough" telaffuzunu açın ve izleyin lütfen.*

tam da buradan*

--- spoiler ---
  • beni finaliyle ağlatmayı başarmış tek dizidir.
  • çin'de gerçekleşmiş teknolojidir. maschine, çinde yaşıyor.
    https://globalnews.ca/…eo-surveillance-privacy/amp/
hesabın var mı? giriş yap