• müziğin evrensel olduğunu ispat eden dahi.
  • muthis ve garip klipler sahibi insan
  • genesis dönemlerinde supper's ready'i konserlerde söylerken şekilden şekle giren fevkalade başarılı prog. rock solisti.
  • bugune kadar parkorman'i en dolduran, seyirci olarak da "yaa? bu yil en kazik oss idi, o da bizi buldu. sen on yedinci soruya ne dedin? ben a dedim!" diyen cocuklardan, "hey gidi! bu adam otuz sene once de aynen boyleydi yavrum..." diyen amcalara kadar genis bir kitleyi mutlu edebilen superli muzisyen. gosterdigi ozen ve alcakgonulluluk icin de ayrica alkislanan iyi insan.
  • genesis hayranlarının kendisine grubu terk etti diye kızmaması gerekir çünkü gabriel solo kariyerinde genesis çizgisini hiç devam ettirmemiştir. bu da farklı işler yapmak için grubu bıraktığını gösterir. tek başına başarılı da olmuştur. so albümü çok iyidir mesela.
  • (bkz: more than this)

peter gabriel, yedinci solo albümündeki more than this şarkısının 2002 senesinde yapılmış stüdyo kaydını youtube kanalında paylaşmış.
    more than this, yani 'göründüğünden daha fazlası'. gabriel, bu şarkı ile kendini tanımlamış. ingiliz müziğinin büyük ustası her zaman göründüğünden daha fazlasını sunuyor sevenlerine; dikey ve yatay katmanları yaratan karmaşık ama harmonik ve çok titiz bir ses mühendisliği, birlikte çalıştığı, bir araya getirdiği ve sadakatle bağlı olduğu sanatçılar - ki bunlar sadece ingiliz ya da amerikan değil, dünyanın her yerinden, her ulustan, yaştan kıymetli insanlar -, derin, ağırlıklı ve aşkın şarkı sözleri, eserlerini yaratırken ilham aldığı kaynakların sınırsızlığı, deneysel ve egzantrik fantazi dünyası.. gabriel, hiç bıkmadan tekrar tekrar okunacak ve her seferinde başka bir ayrıntıya ya da güzelliğe denk gelinecek bir kitap gibi. bizi geliştiriyor. gabriel işini, birlikte çalıştığı arkadaşlarını ve sevenlerini seviyor ve bize sesleniyor:
    "much more than this
    way beyond imagination
    much more than this
    beyond the stars
    with my head so full
    so full of fractured pictures
    and i'm all there
    right next to you"
    büyük usta ne yapıyorsa bizim için yapıyor.
  • 30 sene önce bugün so albümünü yayınlanmış, genesis'i genesis yapan adam.
  • son derece kendine özgü bir müzik adamı. kariyeri boyunca pek çok değişik türde işe imza atmış, ilginçliğini her daim korumuştur.
    bir filmin müziğini araştırırken aklıma geldi, bakayım dedim, imdb'ye girmemle bir tutam beyaz keçi sakallı, boncuk gözlü bir amcanın resmini görmem bir oldu. altında da peter gabriel yazıyor. o an yaşlanmanın ne kadar acımasızca bir şey olduğu kafama dank etti. bunun garip bir tarafı yok elbette ya, nedense kafamda hep sledgehammerdaki haliyle, siyah saçlı, zıpır filan duruyormuş adam. çocuklukta sahip olduğunuz bilgiler, fikirler öyle kalır ya bazen... hatta yanlıştır o bilgiler, bir sözcüğün söylenişi, bilmediğiniz ingilizce ile aklınızda tuttuğunuz şarkıcının adı...hayır, ben de eşşek kadarım artık, sana işliyo zaman da, peter yerinde mi sayacaktı be karakedy. bir açıp bakaydın ya adamın fotoğrafına evvelce, böyle ruh buhranlarına ne gerek var.
hesabın var mı? giriş yap