roger waters

  • 4783
  • 31
  • 9
  • 0
  • dün

20 eylül 2015 fenerbahçe bursaspor maçı

fenerbahçe'nin sezon başından beri, bu maç dahil yaptığı 5'i süper lig ve 5'i avrupa maçları arasından en iyi futbolu sergilediği karşılaşmaydı. shaktar donetsk maçlarından çıkarılmamış derslerin, yavaş yavaş ligin ilerleyen haftalarında çıkarılmaya başlanması ve ikili forvet denemesinin en son olarak molde maçının son yarım saattinde çuvallamasının ardından vitor pereira'nın oyun formatı konusunda tek forvet ve üçlü orta sahaya kesin olarak karar kılması fenerbahçe'ye bursaspor karşısında yaradı. bu sistemi 4-2-3-1 ile 4-3-3 dizilimlerinin karışımı olarak yorumlayabiliriz. (bkz: #54879204)

buradan anlaşılan, vitor pereira'nın da takımını ve ligi yavaş yavaş öğrendiğini görüyoruz. fakat önemli olan, hatalarından ders alan bir teknik direktör kişiliği taşımasını görmek. ayrıca, kadroyu oluştururken isimler yerine performansa göre takımı kurması başka bir artı özelliği. zira molde maçında çok kötü oynamış yılların vazgeçilmesi caner erkin'i hemen kulübeye çekmesi ve dünya yıldızı olarak kabul edilen robin van persie'yi de kenarda oturtmasını şahsen olumlu buldum. ama tabii sadece bu maça dayalı olarak portekizli teknik direktörü bir deha olarak ilan etmiyorum. sadece bu maçta takımıyla ilk defa taraftara umut verdiğini belirtiyorum. (bkz: 17 eylül 2015 fenerbahçe molde maçı)

bütün bunlar olurken, son yılların en kötü bursaspor'unun da sahada olduğunu belirtmekte fayda var. gerekli direnci rakibine pek gösteremedi. fenerbahçe ilk yarının sonlarına doğru biraz yorulunca ve ikinci yarının başında skoru koruyalım iç güdüsüyle hareket ettiği zaman bursaspor biraz kıpırdamış oldu. ancak beraberlik golünden sonra, fenerbahçe'nin verdiği reaksiyon karşısında bursaspor aciz kaldı. yine de yüksek tempolu oynamış fenerbahçe'nin iyiye yakın futbolunu, bursaspor'un kötü olduğuna yormak haksızlık olacaktır.

takıma yapılan son transfer lazar markovic'in bu maçtaki iyi performansıysa, yüzleri güldürmüş diğer önemli bir konuydu. çünkü formu her geçen gün artan luis nani ile hücum zenginliğini artırabileceğini ve takıma tempo kazandırabileceğini göstermiş oldu. bu durumda, volkan şen'in forma şansı için daha da zorlaştı. durum 1-1 iken, kendisinin kenara alınması aslında izleyenlerin önemli bir kısmını şaşırttı. fakat vitor pereira, orta göbekteki oyunu tutan mehmet topal, raul meireles ve ozan tufan üçlüsünü bozmamak için böyle bir değişiklik yaptı. nitekim molde maçının aksine, bu hamle robin van persie'nin galibiyet golüyle maçı kazandıran hareket oldu.

devamını okuyayım »
21.09.2015 01:37