• bana huzur veren bir film.

canım mı sıkkın? hemen koyuyorum bu filmi, açıyorum 1 bira, 65464. kez izliyorum ve rahatlıyorum. moralim düzeliyor.
  • bahçede petrol çıktığı andan itibaren (ki bu an başta olmak üzere) zilyon tane mantık hatası içeren, gelgelelim bahçeden petrol (petrol bile değil rafine işleminden geçmiş benzin) fışkırması dünyanın en normal şeyiymiş gibi zeki ile metin'in mahalliyi borç batağından kurtarmasına deli gibi sevindiğim film.

ayrıca perran kutman'ın son perde de babasına verdiği ayar müthiştir. sen ne delikanlı kızsın be perihan abla...
  • an itibari ile show tv'de yayınlanan film.
  • tek kanallı trt döneminde bayram şekeri olarak hayatımıza giren ve hala da her çıktığında kumandayı bir süreliğine kenara bıraktırmayı başaran efsane filmlerimizden birisidir.
    hani,
    (bkz: tosun paşa)
    (bkz: şaban oğlu şaban)
    (bkz: süt kardeşler)
    (bkz: köyden indim şehire)
    (bkz: aslan bacanak) gibi ekranda beliriverince yaşama sevinci veren, yüzde geniş bir gülümseme oluşturan, henüz üç gün önce izlenmiş olsa dahi, tekrar rastlayınca kıyamayıp "ulan, izlenir gene be" dedirten o filmlerden birisidir işte petrol kralları.
    en bilindik, en hoş zeki-metin bombalarından birisidir.
    diğer yandan, senaryosu o çatlak benzin deposu misali çatlaklarla, türlü mantıksızlıklarla doludur.
    ama ne gam...
    her gönülde bir aslan yatar, aslan bacanak, nerden çıktı bu velet filmlerinde olduğu gibi istanbul kokar bu film.arnavut kaldırımlı,eğri büğrü cumbalı evleri ve içinde yaşayan insanları ile son demlerini yaşayan mahalle kültürünü resimler, belki de farkında olmadan.
    zeki en zeki; metin en metin haldedir.
    gene yedikleri içtikleri ayrı gitmez, aynı evde yaşarlar, beraber kovulurlar, beraber kafa çekerler "alkol kifayetsizliğinden ölür vaziyette".
    zeki kafayı bulunca gene hır çıkarır, ona buna sataşır; metin gene kurtarır, kol kanat gerer.
    o dönemki bütün komedi filmlerinde olduğu gibi fondaki melodiler yine neşe saçar.
    (bkz: osman işmen)
    (bkz: diskomatik katibim)
    hepsi iyi güzel de, evi satmaya karar verdikten sonra metin'in rahmetli annesinin resmiyle konuşarak vicdanının sesini bastırmaya çalıştığı, akabinde zeki'nin de dayanamayıp ağlamaya başladığı bir sahne vardır ki kanımca, türk sinema tarihi'nin en dokunaklı sahnelerinden birisidir.
    o sahnede çalan müzik 0:35'ten sonra dinlenebilir.
    (bkz: cahit berkay'a saygı)
  • an itibari ile moviemax turk te yayınlanmaktadır.

metin'in mahalleye taşınan yeni komşusu genc hanıma eve girene dek attığı bakislar.. metin akpınar' ın mimikleri.. ne guzel adamdır ya. sonrasında ise eve girip ne guzel şakır, baharı bekleyen kumrular gibi.

ılk gordugunde aşık olmuş adamın coşkusu ile zeki'nin esnemeleri eşliğinde okuduğu bir şiir vardır ki ;

yıldırım aşkı

aşk dediğin nedir
    bunu çeken bilir
    aşık olmak kolay
    sevenler çeker halay
    vay vay vay

aşkımın baharında
    atatürk bulvarinda
    aşığım ben sana
    bugün de yarin da

dağlarda yankılansın
    sevda dolu sesimiz
    el ele yürüyelim
    aşk yolunda ikimiz
    filiz filiz filiz ..
  • pazar günümü keyiflendiren bir filmdir. dün baktım şhov tv yayınlanıyor aldım kızımıda yanıma (7,5 yaşında) başladık izlemeye ben keyif aldım oda sevdi. ben defalarca izledim ve çok severim bu filmi ama istedim kızımda sevsin kızımda bilsin o zamanları o yüzden tıpkı kemal sunal' lı ayşen grudaadile naşit li sıcak filmleri sevdirdiğim gibi bu filmide sevdirdim ona.
    bilsin bir zamanlar böyle insanlardık biz şimdi yan komşuyu tanımıyoruz malesef .

bir filmden nasıl bunları çıkardım bilmiyorum ama heralde filmde ki dostluklardan dayanışmada bulunan insanlardan sonra günümüze bakınca bu aklıma geldi.
  • bu filmde dikkat çeken ayrıntı ise hırsızlığın masumane bir şey mi gibi gösterilmesidir.

nayloncunun ekmek teknesini çat diye aşırıyorlar adam akşama evine ekmek götüremeyecek , seyirciden beklenen

" bizim zeki metinin herzamanki haylazlıkları " denmesi..
  • uykulu uykulu televizyonu açtım ve karşılaştım kendileriyle az önce. ne varsa eskilerde var, asker arkadaşını bulmuş gibi sevindim.

---spoiler---

baharı bekleyen kumrular gibinin en güzel ve en içten icrası bu filmdedir, net. bir de adamlar haklı "yuh be insan hiç aşık olur mu be"

---spoiler---
  • diğer zeki-metin filmlerinin aksine bu filmde düzenli ilişkisi olan zeki, aşık olansa metin'dir.
  • petrol kralları / zeki alasya-metin akpınar

"- metiiin metiiin goooş ev yanıyoo!

- nieeeee ev mi yaniyoor!.."
hesabın var mı? giriş yap