• resmen 93 şahin muamelesi yapılan araba.

çok büyük haksızlık ediliyor rcz'ye. fiyatına bakıldığında bu fiyata daha ' havalı ' araba alma imkanının olmadığını görebilirsiniz. donanım, performans, özellikle tasarımı birinci sınıf.
    hanginiz yanınızdan geçerken dönüp bakmadınız bu arabaya ? ( yazar burada sessiz çoğunluğa sesleniyor )

scirocco'yu yediniz ama rcz'yi yedirmeyeceğiz.
  • ucuz değil, rakip aldığı modellere nazaran ucuzdur. dünyada açlık var diye otomobiller hakkında da yorum yapılamayacak sanırım, biri çıkacak "lan it o arabaya ucuz dedin ama insanlar sokakta yaşıyor" diyecek, mantık baya iyi gerçekten.
  • biraz dikkatli bakınca ebenizin amına benzetme olasılığınızın çok yüksek olduğu binek araç. ne benzettiniz arkadaş.
  • o kadar tasarımcı, mühendis, pazarlamacı şucu bucu bir araya gelsin, onca vakit uğraşıp enteresan bir ürün ortaya çıkarsınlar, senin bu arabaya baktığında gördüğün şey çocuklukla alakalı saçma sapan bir şeye bağlı olsun; hayat çok tuhaf:

ben çocukken teyzem bazen matchbox arabalar getirirdi misafirliğe geldiğinde bize, hediye olarak. bir keresinde böyle altın sarısı ile bej arası cam (tabi ki plastik) tavanlı bir oyuncak spor araba getirmişti bana. abime daha güzel bir şey getirmişti ama hatırlamıyorum neydi. benim arabamın cam tavanı komple açılıyordu kapak olarak; o zaman için fazla fütüristti, bana gerçek araba gibi gelmemişti. oysa ben maket evler, maket mahalleler kurar o mahallelerde arabamla dolaşmayı severdim.

neyse, oynayacak fazla bir seçenek de olmayınca ben de yeni arabamla geçirmiştim tüm akşamımı, yatarken de arabayı sobanın altındaki mermere park etmiştim. ve sabah.... arabanın cam tavanı erimişti, böyle içe doğru bir boğum olmuştu arabanın tavanında. ne çok üzülmüştüm.

sonra aradan yıllar yıllar geçmiş, bir bakıyorsun sokakta bir araba geçiyor senin erimiş cam tavanlı araban. belki bir mühendislik harikası, belki müthiş bir aeordinamik tasarım bilemiyorum ama ben ne zaman bu arabayı sağda solda görsem tavanı erimiş arabamı sobanın altından aldığım sabahki burukluğu hissediyorum.
  • 200 beygir, xenon paketli, navigasyonlu falan full bir paketiyle sicagi sicagina 700-800 kilometre devirdim, hemen yorumlarimi aktarayim

- alet seri. oyle boyle degil, gotunuzun altindan kaciyor. 0-100 hizlanmasi 7.2 saniye. yan koltukta oturandan zevk sesleri, kontrolsuz bir gulme efekti falan cikiyor aniden psikopat gibi gaza basinca.
    - yolda arabanizi suzen kadinlara, insanlara alisin. yanlarindan gecerken millet durtup birbirine gosteriyor.
    - magny cours siyah 19" jantlar bu arabaya fena yakisiyor
    - mistral deri koltuklar cok rahat
    - deri yumusak konsol, basik tavan, metal pedallar, gostergeler falan araci 308'den uzaklastirip spor arabaya ceviriyor
    - koltuk isitma, xenon farlar, dijital klima, navigasyon, dvd player falan varsa tadindan yenmiyor. yolda dvd atip film izleyebiliyorsunuz
    - kullanim son derece rahat ve sportif, yol tutusu ve frenleri tamamen basarili
    - cruise control, yagmur sensoru, on arka park sensoru, otomatik aydinlatma falan canavar gibi
    - otoyolda sol seritte yaklastiginizi gorenler onunuzden kacisiyor
    - hizi 120'ye falan sabitlerseniz normal kullanimda siradan bir golf'le mukayese edilebilecek kadar yakiyor
    - sehir icinde ufacik gaza dokunusunuzda cikardigi kukreme sesleri muazzam. motor dizginlerinden ilk firsatta bosalmayi bekleyen yaris beygiri gibi.
    - bagajin icine katlanabilir iki tane buyuk bisiklet sigdirilabilir. o derece buyuk.
    - park halindeyken yanindan gecen insanlar donup bir daha bakiyorlar, karsisina gecip uzun uzun arabayi izleyenler oluyor
    - dugmeye basip arkadan spoiler cikartmak kara simsek etkisi yaratiyor
    - jbl ses sistemi oldukca basarili
    - usb portu, bluetooth falan hepsi var

performanssa performans, goruntuyse goruntu, konforsa konfor. makul fiyata alinabilecek en iyi spor arabalardan biri.
  • fakir tt'si diyen hıyarlar sanıyorum önünde 4 tane halka olsa el üstünde tutup baştacı yaparlardı bu arabayı. yahu ne kadar egolu, ne kadar eşşek bir kitle bu eleştriyi yapan. tt güzel araba, rcz güzel araba, ama sen öyle deyince ne geçiyor eline? nedir yani bu amaçsız fanboyluğun sebebi? kaldı ki iddia ediyorum, bu tip seviyesiz eleştri yapan tiplerin hiçbirinde ne tt ne de rcz vardır. işleri güçleri bir şeyleri aşağılamak.
  • bmw 320i ed modelinde kullanılan n13b16 kodlu motorun büyük turbolu versiyonundan gücünü alan arabadır. bebeklik rahatsızlıklarını 207rc ve mini cooper r56 ile atlatan ep6cdt motorun halefi olan ep6cdtx kodlu motor günümüzde ds4, 308gti ve 208gtilerde de kullanılıyor ve paşalar gibi 200 beygir güç üretiyor.
    allah var, sorunlu bir motordu ama bmw akıllılık edip önce kendi markasını taşımayan arabalarda sahada ar-gesini tamamladıktan sonra kendi arabalarında kullanmaya başladı bu motoru. kronik sorunlarından arınmış bir motorla donatılmış olması rcz için büyük avantaj. daha da büyük turbo ile modifiye edildiğinde 300 beygir sınırına kadar cadde kullanımına uygun güçlenebiliyor olması daha da cazip.
    33000 avro verir miyim? 207gtnin neredeyse tüm bebeklik rahatsızlıklarını garanti süresi dışında yaşamış biri olarak, tövbe vermem! ama yakışıklı araba, ayağa da düşmedi, kupon arabam olsun diyenlere bire bir işte, daha ne olsun?
  • bir sokak'ta 4 tane gördükten sonra fabrikasının gülbahar mahallesi'nde olduğunu düşündüğüm otomobil;

http://i.imgur.com/uggie.jpg
  • philip morris team diye bir ekip var böyle örtülü sigara reklamı falan yapıyorlar.. işte o ekipte var bunlardan yaklaşık 50-60 kadar..

işin aslı da şu aslında peugeot 206 wrc diye bilinen tüm zamanların en iyi ralli otomobillerinden bir tanesi total sponsorloğunda 1999-2002 yılları arasında 3 sene üst üste dünya şampiyonu olunca şu araba işte..

http://www.ultimatecarpage.com/…geot-206-wrc_10.jpg

marlboro* bunlara yanaşıp ana sponsor olmak istedi peugeot ise o zaman için 200 milyon dolar artı dünya çapında(usa hariç) bütün ekibin peugeot kullanması şartını koydu ve anlaşma yapıldı..

http://img149.imageshack.us/…rc2002gentm0203ng4.jpg

o günden bu yana dünya çapında bütün philip morris operasyonu peugeot kullanır..

http://i.imgur.com/uggie.jpg
  • 1.5 yıldır çalışma odamın panosunda resmi asılı duran araç. piyasaya çıktı, millet binmeye başladı ve ben ona sahip olamıyorum, deli oluyorum. kendi sınıfı için çok pahalı bir araç da değil ayrıca. estetik olarak audi tt'ye 5 basar. borçlarım + 70.000tl kadar param olduğu gün alacağım hayırlısıyla. piyasadan kalkmadan yetişirsem ne mutlu bana. çok çalışmam lazım çoooook. sadece kasasını alıp 206'ya taktırsak olur mu ki acaba, bi soriym.
hesabın var mı? giriş yap