• şahane bir yazar. yazdığı romanların çoğu 'polisiye' roman ya da 'mystery' kategorisine konulsa da dili, anlatımı bu kategorideki ortalama romanlardan çok çok daha iyidir. benim beğendiğim gridiron ve the second angel adlarında iki adet bilimkurgu kitabı da mevcuttur.

yarattığı bernhard gunther karakteri 'noir' detektiflerin şahıdır. özellike berlin üçlemesinde nazi yönetimi altındaki almanya'nın havası ve karakterimizin giderek dibe vurması muhteşem bir şekilde yazılmıştır. mike hammer birinci dünya savaşını türk cephesinde savaşarak geçirmiş olan bernie gunther'in yanında ilkokul çocuğu gibi kalır.

bunun dışında bu sefer özel dedektif rolünü fizikçilerin babası isaac newton'un üstlendiği dark matter adlı güzel bir romanını da beğendiğimi söyleyeyim. bunlar dışında felsefe ile içli dışlı olanlar a philosophical investigation adlı bilimkurgu-polisiye romanını beğenirler sanırım, kitaptaki katilin kod adının wittengstein olduğunu söylemek lazım burada.

kısacası edebi yönü de sağlam olan ama aksiyonu bol kitaplar arıyorsanız şiddetle tavsiye ederim.
  • daha önce niçin keşfetmediğime hayıflandığım iskoç-ingiliz polisiye/bilimkurgu yazarı. özellikle ikinci dünya savaşı ve nazi almanyası'na ilgi duyanlar için oldukça sürükleyici ve tarihsel gerçeklerle örtüşen romanları heyecan verici. ilk olarak bernie gunther serisinden a man without breath'ı yuttuktan sonra 'a german requem'e saldırıyorum birkaç gecedir büyük bir açlıkla….
  • 23 mart günü sessiz sedasız ölen yazar. 3 nisan'da bernie günther'in yeni kitabını yayımlayacaktı halbuki.
  • bernhard gunther'in yaratıcısı, 1956 doğumlu iskoç yazar. doğum yeri edinburgh'tur.
  • berlin noir üçlemesiyle, savaş öncesi ve sonrası almanya'yı muhteşem betimleyen yazar. üçlemenin son kitabı a german requiem daha çok viyana'da geçer. the third man filmine göndermelerle doludur.
  • a quiet flame romanıyla, bernhard gunther maceralarına devam eden büyük yazar.
  • üstad son kitabında bernhard gunther'i savaş sonrası nazilerin, nazi avcılarının cirit attığı arjantin'de dolaştırıyor. dönem romanlarına düşkün okuyucu için kaçırılmaması gereken bir fırsat sunuyor.

(bkz: a quiet flame)
  • yazarın berlin noir üçlemesi adıyla başlayıp 14 romanlık bernie günther serisine evrilen nazi dönemi polisiye serisi inanılmaz bir entelektüel içerik taşıyor. seriyi tadını çıkara çıkara okumak istediğimden biraz önce 8. bölüm olan prague fatale'yi bitirdim ve her ay sadece bir roman okuyorum. ilk üç roman olmasa da sonrakilerde muazzam bir tarih ve araştırma emeği mevcut. yazar bir dönem romanı yazıyor olmanın hakkını veriyor ve okuru da entelektüel donanımla istiyor. 3. reich döneminin ana hatlarını bırakın bilmeyi, yüzeysel de olsa detaylara hakim olmayan bir okur bu romanların lezzetini tam manasıyla alamaz. seriyi 3. reich hakkında düzinelerce kitap okuduktan sonra okumak benim için bir şans ve okunan roman için bir özen örneği. haliyle 3. reich dönemi konusunda bilgisi az olan okurların romanlar hakkındaki yorumları da olumlu veya olumsuz kayda alınamaz durumda. yazar, hemen her paragrafta döneme ait bir figürü ya da unsuru kinayelerle işleyebiliyor. bu da okurun o kinayeleri fark ettiği kadar okuma keyfine ulaşmasını sağlıyor. sanırım yazar olsam ben de böyle yapardım. kolaycı okur istemezdim. diğer yandan polisiye kurgu da bir iki kitap haricinde gayet iyi. bernie günther, hercules poirot ya da sherlock sıkıcılığını maceranın içindeki dehşeti bizzat yaşayarak ortadan kaldırıyor. hem de tarihin en dehşetli döneminde en cesur halde: nazi imparatorluğunda bir anti-faşist polis kimliğiyle. türkiye'de alfa kitap'ın tamamını bastığı bu seriyi henüz okumayanlar çok şey kaçırıyor, nazi almanyası hakkında derin bir bilgi sahibi olmadan bu seriyi okuyanlar ise daha da çok şey kaçırıyor.
  • en genç ve en iyi ingiliz romancısı ödüllü "felsefi bir soruşturma" kitabının yakışıklı yazarı.
  • polisiye ve futbolu birleştirdiği ve teknik direktör-özel dedektif scott manson'un gözünden anlattığı sırasıyla devre arası, tanrı'nın eli ve sahte dokuz isimli üç kitap yazmıştır.

futbol ve polisiye sevenlerin mutlaka hoşlanacağı kitaplarda özellikle britanya futbolundan daha önce duymadığınız anekdotlar ve bilgiler vermektedir.
hesabın var mı? giriş yap