şükela:  tümü | bugün
  • olay zonguldakta yaşanmış, kimseyi rahatsız etmeden sahilde bira içme özgürlüğünü kullanan iki kadın doktor, önce karakola götürülmüş, daha sonra kabahatler kanuna göre para cezası uygulanmış, kanımca buradaki tüm gelişmeler, gerek evrensel hukuk ilklerine, gerek pozitif hukuka açıkça aykırıdır. insanların çevreyi rahatsız etmeden sahilde bira yudumlamasını engellemek, gerek evrensel hukuka, gerekse de türkiye'deki hukuk kurallarına aykırıdır. bireysel hak ve özgürlüklere tecavüz niteliğindedir.

kaldı ki kabahatler kanunun 35. maddesine göre sarhoşluk cezası sarhoş olarak başkalarının huzur ve sükununu bozacak şekilde davranışlarda bulunmak olarak geçer, yani insanlara alkol aldığı için değil başkasını rahatsız ettiği için ceza kesebilirsiniz. ayrıca kaldı ki bu durum içki içmesen de geçerlidir, bu yüzden bu da garip bir madde başlığı. bu ayrı bir tartışma konusu, ama buna göre bile böyle bir ceza verilemez.

ne demiş şair nerden baksan tutarsızlık

bu ülkedeki her gelişmeden sonra, bireysel hak ve özgürlüklerin baskı altında olduğunu hissediyor ve şu başlığı daha iyi anlıyorum (bkz: türkiye'den siktir olup gitmek)

zorunlu edit: ameriga'da da yasak diyenler şunu incelerseler sevinirim

edit2: newport beach beer fest

edit3: diyorlar ki zonguldak belediyesi chp'li, ancak şu ki ben taraftar değilim, partiye göre değerlendirmiyorum, birilerine bağımlılığım da yok, sadece doğruya yada yanlışa göre değerlendiriyorum.
  • bunlar daha iyi günler. o birayı torbacıdan aldığımız günler de gelecek.
  • sokakta alkol alinmasi , amerika'nin bir cok eyaletinde, avustralyada, ve avrupa'nin bir cok yerinde yasaktir, ancak onlarda yasak olmasinin nedeniyle bizdeki yasagin nedeni tamamiyle farkli,

yabanci ulkelerde millet icip bokunu cikardigi icin artik illallah edip yasaklar gelmisken,

comarland'de yobaz zihniyet yuzunden yasak. onlar icemiyorsa siz de icemezsiniz.
  • hem kadın, hem bira, hem de plajda. ki bunlar cıbıldaktır da böyle bikinili falan. haşa, mümkün değil olamaz. alacaksın bu kadınları, böyle bir vakıfa, cemaate falan götüreceksin, şerbet içirip, tecavüz edeceksin. di mi sayın emenikediklerim?

edit: ama ameriga'da da yasak. he aq yasak. kimseyi rahatsız etmiyorsan eğer o da yanlış. banane amerika'dan. elin conisi 1 dolara bira alıyor. gidip barda da içiyor. burada bira pub'ta 20 tl oldu aq. yap 1 dolar insanlar ruhsata sahip mekanda içsin. konu içmek değil, karşılaştırdığın ülkeye, karşılaştırdığın koşullara dön bir bak istedim.
  • merhaba,

turkiye'den siktir olup gitmek dogru karar olsa da, sunu okumani tavsiye ederim. ingiltere'de alkol kontrolu (ingilizce)

--- spoiler ---

only people over 18 can drink in public, except in areas of towns where public space protection orders are in place1. a public space protection order, or pspo, is a special decree that allows police to stop people from drinking in a certain area.
    --- spoiler ---

yani, evrensel hukuk ilkelerine aykiri bir durum yok. avrupa, sizin hayal ettiginiz gibi bir yer degil tam olarak :) bu arada, public space protection order londra'nin 3te 2sini falan kapsiyor...
  • ilginç bir şekilde yunanistan'ın plajlarında kimse bira içmez iken, türkiye'deki plajların heryerinde bira içilmesiyle garip bir manzara ortaya çıkmaktır. bira seven bir adam olduğum halde, bu yasağa destek veriyorum.
    edit: neredeyse her haftasonu yunanistan'a denize gidiyorum yazın.(edirne'de yaşadığım için)
    edit 2: o plajlarda bira içilebiliyor, ama içen %90 türktür.
  • onlarda içmeseymiş alla alla ayıp değil mi milletin çoluğunun çocuğunun önünde bira falan.

allah bilir şort falan da giymişlerdir.

kahkaha atıp birilerini tahrik etmişlerdir.
  • doktor oldukları için cezaları artmış mı?? neden meslekleri vurgulanmış.plajda bira içen iki kadın diye haber girmek çok mu zor???

zorunlu edit: gelen bir iki mesajda doktor oldukları vurgulanmasa kadın oldukları vurgusuna takardın denmiş.
    kadın oldukları vurgulanmalı, erkekler içip taşkınlık yapabilir ama iki kadın biralarını içip denize girip güneşlenirdi.
  • evrensel hukuk ilkesi demek biraz komik olmuş.

git kaliforniya'ya, sokakta, parkta, plajda içki içmenin cezasını abd hukuk sistemi öğretsin.