şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dun gidipte maltepe'den kotu birsey sanarak aldıgım(ama dıs baskısı baskaydı, cd'nini id'si ve cd'nin ortasında yazıyordu plasmon marka oldugu) ama nette aratınca aslında optik konusunda sayılı oldugunu anladıgım 100 dakikalık cd'yi ureten firma(900mb demesine ragmen en fazla 878mb veri yazılabiliyor).
 • dms'nin cd ürettirdiği firmalardan birisi... emin olmamakla birlikte, kaliteli olduğunu sanıyorum.
 • metalik nanoyapılar, ışıkla etkileşime girerken ortaya çıkan ilginç özelliklerden dolayı ilgi çeker. bu ilginç özellikler, metaldeki iletken elektronların ortak salınımı olan yüzey plazmonlarının uyarılmasının sonucu ortaya çıkar. bu elektronlar harmonik osilatörler olarak düşünülebilirler, birçok fizikçinin bildiği (bilmesi gerektiği) gibi harmonik osilatörler kuantalıdır!
  nasıl ki elektromanyetik dalga olan ışığın kuantumu foton ise, bir metalin elektron salınımlarının kuantumuna da plasmon denmektedir.
  3 tip plasmon vardır:
  1) bulk plasmons: hacim plasmonları olarak da adlandırılır.plasma frekansı olarak adlandırılan ve w(p) özdeğerli bir bulk metal boyunca yayılım gösteren boyuna yoğunluk dalgalanmalarıdır.
  2) localized surface plasmons: lokalize yüzey plasmonları, bir elektromanyetik alana bağlanmış metalik nanoparçacığın iletim elektronlarının yayılım göstermeyen uyarılmalarıdır.
  3) surface plasmon polaritons: yüzey plasmon polaritonlar, bir foton ile yüzeyin uyarılması arasındaki coupled durumdan oluşan, geçici ve dispersive yayılımlı elektromanyetik dalgalalardır. metal-dielektrik arayüzün yüzeyinde w=0 ile w=w(p)/sqrt(2) arasında geniş bir özfrekans spektrumuna sahiptirler. bu frekanslar aralığında bir frekansla yayılırlar.