şükela:  tümü | bugün
  • ortalama bir plazada çalışanların masraf ettiği şeyler arasında en büyük yuzdeye sahip olan kalemdir.

bu kalem kişiden kişiye değişse de benim için cakmaktır bu. evet bildiğin çakmak. molaya çıkanların ekseriyetle sorduğu ve her seferinde almayı becerdigi ama bı turlu geri getirmediği şey. günde 3 adet çakmak aldığım da oldu 4 çakmakla gelip iş çıkışında cakmaksiz kaldığım da. su sebili filan hikaye. şirketler boyuna asmalı çakmak dagitirsa sudan daha yararlı olur. cakmaktan artan birikimle kendi suyumuzu kendimiz alabiliriz galon galon

edit: çakmak üzerinden bana çakan arkadaşlar seviliyorsunuz *
  • crossfitten doğan sakatlıklar sonucu fizyoterapiye harcanan paralar büyük gider kalemi olarak görülebilir.
  • (bkz: viski)

akşam eve gittiğinde patrondan yediği kırbaçların acısını hızlıca dindirmek için
  • günde 4 çakmak yediriyorsan kusura bakma da enayilik sende.
  • kira çok önemli bir yer tutar. zira işine yakın bir yerde veya yaşam kalitesinin yüksek olduğu bir yerde oturmak istiyorsa 2 bin lira kira ve aidat ve faturalarla beraber yaklaşık 600-700 lira da ek masrafı olur. eğer biraz birikmişi varsa lira yerine mortgage önemli bir kalemdir.

onun haricinde eğer kendini geliştirmek isteyen bir beyaz yaka ise kurs ve eğitim masrafları önemli bir yer tutar. eğer bunları yapmıyorsa ama bir yandan da sosyalleşmek istiyorsa ikinci kalemi bu olacaktır. ikisini de yapıyorsa zaten sağlam kazanıyordur işi de çok ağır değildir. bir nevi bordo berelidir.

son olarak kendi çevremde kadınlarda giyim ve seyahat önemli bir gider kalemi iken erkeklerde daha ziyade hafta sonu eğlence harcamaları daha önemli bir yere sahip.
  • fasil.
    zaten daha once sozlukte irdelenmisti bu konu. her 3 kisi bir araya geldiginde fasila gidelim muhabbeti donuyor. ulan raki da bu ulkede ucuz bi sey degil ki evde alip icsen bile pahali olan bi sey disari cikinca 5 10 kati oluyor.

sirf bi daha mi gelecez dunyaya kalibi yuzunden butcemi zorluyorum. bir daha dunyaya gelirsem silkelerim sizi adiler.
  • öğle yemekleri. günlük kazancın %20'si janjanlı öğle yemeklerine gömülmekte.
  • kira, aracımın kredi taksiti, dışarda yenen ve dışardan söylenen yemekler.