şükela:  tümü | bugün
 • ks. product management plan.

  (bkz: ibm)
 • project management professional'ın kısaltmasıdır. bu aynı zamanda bir sertifikasyondur da. proje yönetimi konusunda en yaygın kabul gören sertifika özelliğine sahiptir. bu sertifika, merkezi abd'de bulunan proje yönetimi enstitüsü (project management institute - pmi) tarafından verilmektedir.

  pmp'lik sertifikasına günümüzde dünya genelinde 130.000 kişi sahiptir. türkiye de ise 200 civarında (tahmini) sertifikalı pmp bulunmaktadır. özellikle firmaların biraraya gelerek yürüttükleri projelerde ortak bir dilbirliği (terminoloji) ve hatta metodoloji ihtiyacı bu sertifikanın da popülaritesini gün geçtikçe artırmaktadır. projelerin başarıyla tamamlanabilmesi için projeye taraf olan yüklenici, müşteri, tedarikçi, sponsor, kamu kesimi gibi sayabileceğimiz proje taraflarının ortak bir proje yönetimi metodu etrafında toplanmaları kaçınılmazdır. pmi'ın ortaya koyduğu metodun dünya genelinde kabul görmüş olması doğal olarak pmp'lik sertifikasını da proje yönetimi konusunda bir kariyer belgesi haline getirmektedir.

  gelişmiş ülkelerde proje yöneticisi arayan firmalar özellikle başvuran kişilerde pmp'lik sertifikasını bir şart olarak belirlemektedirler. ülkemizde de proje yönetimi konusunda firmalardaki bilinç artıkça pmp'lik sertifikası proje yöneticileri için mutlaka alınması gereken bir sertifika olacaktır.

  pmp'lik sertifikası sınavı, proje yöneticiliği yapmaya aday olan kişinin bu konudaki hem bilgi birikimini hem de deneyimlerini ölçümleme esasına dayanır.
 • peyzaj mimarlığı proje tasarım ( pmp tasarım ) , açılımına sahip ankara'nın aşağı ayrancı semtinde bulunmakta olan ve proje yöneticiliğini türkiye'nin bir çok yerinde çalışmaları ve tasarımlarıyla imzasını atmış bulunan kemal özgür'ün yaptığı mimarlık ofisi.
 • ks. password manager pro
  manageengine'in bir ürünü. sunucu/switch vb şifrelerini tek merkezden yönetmenizi sağlar. şifreleri belli aralıklarla değiştirebilir ve sadece erişim hakkı olan kişilerin görmesini sağlar.
  http://www.manageengine.com/…ts/passwordmanagerpro/
 • project management professional olanına sahip olmak göt istiyor çok afedersiniz.
  balatalardan hafif koku geldiğinde vazgecmek en iyisi, fazla kasmamak lazım.
 • proje yönetimi konusunda dünyanın en değerli sertifikalarından biridir ve pmp olabilmek için girilecek sınav 2011 yılı itibariyle türkçe de yapılabilecektir.

  :sınav türkçe değilmiş. ingilizce sorunun altında türkçe tercümesi varmış.
 • pmp sınavı artık türkçe. birde pmbok'un türkçesi de çıkmış. buyrun bakınız
 • belki hep vardi ben farkedemedim ama
  anlasilan o ki ismin ve mezuniyetin yanina koymak gibi moda bir trend kisaltmasi.

  ahmet odun, elektronik muhendisi, pmp
  ayse valiz, insaat muhendisi, pmp gibi.

  vay anasini sayin seyirciler.