• 10 yıl süreyle polislik mesleğinde kalmak şartıyla bütün polislerin askerlikten muaf olması durumudur.

kaynak
  • daha çok öğrenci dövebilmeleri için yapılan hede.
  • bu ülkede askerlik yapmayan adama kız verilmez diye bir olgu varken,
    eğer bu tasarı yasalaşırsa evlenemeyip,
    en az üç çocuk doğurtun kervanına katılamayarak,evde kalmak olgusuyla tanışacakları için bu insanlar için acıklı bir yasa tasarısı.yazık ya.
  • anayasa mızın eşitlik ilkesi gereği veya böyle bir ilke varsa anayasa mahkemesine başvuran ilk kişi, bu kanunu herkesin kullanacağı bir hakka çevirecekmiş ve bir halk kahramanı olarak anılacakmış biz öyle duyduk.
  • polislerin askerlik yapması saçmalığına son verilmesi açısından son derece yerinde bir uygulama. hatta geç kalınmış bile denebilir. işleri güvenliği sağlamak olan polislerin hayatlarının bir bölümünde yine işleri güvenliği sağlamak olan askerlerin emri altına girmesi kadar malca bir durum olabilir mi bilmiyorum.

"madem diğer memurlar niye askerlik yapıyor?" sorusunu mantıklı buluyorsanız "genelkurmay başkanı askerliğine nerede yapmış?" sorusunu da mantıklı bulursunuz.
  • polisi diğer maaşlı çalışan insanlardan ayıran şeyin ne olduğunu merak ettiriyor. ben açıkcası bişey bulamadım. devlet için karşılıksız mı çalışıyor ki devlet bu adamlara siz askerlik yapmayın diyor. askerlik yapmayı sen vatandaşlık görevi olarak kabul etmiyormuydun ? yarın o zaman polislere siz vergide vermeyin diyin
  • 1 ay önce yine bu tartışmalar çıktığında kaymakamlıkta görevli bir polisle bu konuyu konuşmuştuk.kendisinin görüşünü hiç yorum katmadan buraya yazıyorum:
    ''ulan bizim kaymakam bu sene askere gidecek.bu polisin yaptığı iş kaymakamın yaptığı işten daha mı zor ya da daha mı önemli de polisler askerlik yapmayacak da kaymakam yapacak?yok efendim polis silahlı eğitim almış da güvenlik konularında uzmanmış da bir savaş çıkarsa herkesin askeri eğitimli olması gerekiyormuş da.savaş çıktığında kaymakam yönettiği ilçeyi bırakıp elde tüfek savaşa mı gidecek yine ilçenin başında duracak.bu kadar saçma şey mi olur?''
  • 10 yıl hizmet şartı getirilerek suistimal edilmesinin önüne geçilmeye çalışılan uygulama.ulan bir yıl içerisinde kaç tane polis alımı olduğu belli zaten herkes polis olamıyor sanki 10 yıl hizmet süresini koymasan 1000 yerine 50000 polis mi girecek emniyet teşkilatına.

ayrıca günümüz koşullarında bu işsizlikte askerlikten yırtmak için polis olup sonrasında hemen istifa edecek bi keriz de olacağına ihtimal vermiyorum zaten mis gibi 2000 lira maaşın var kim bırakır.
  • yani şimdi ben her şeyi anladım da , bir şeyi anlayamadım. daha doğrusu, neden sorulmadığını veya dile getirilmediğini merak etmekten sandalyeye yapıştım.

şu ki; zorunlu askerlik neden var? neden kimin ne zaman, hangi süreyle , hangi şartlar altında askere gideceğini tayin eden bir oluşum var?

olmasın. ciddiyim, zorunlu askerlik, özelde bu topraklar üzerinde yaşayan halkların samimi duygularını indirgemeci bir itaat kültürüne eklemlemek ve milliyetçi hezeyanlara meze etmek için var olan bir kurum.

ha polisin daha da psikopatlaşacağı konusu da var. buna şöyle diyeyim; devlet denen tahakküm aracı var oldukça ; kolluk güçleri devletin belirsizce kamufle ettiği doğal/politik yapısını tahakküm ve şiddet kullanma olarak vücuda getirdikçe polis her yerde psikopat olur. hiç merak etmeyelim.
hesabın var mı? giriş yap