875 entry daha
  • an itibariyle twitter gündemi türkiye'de seçimler sonrası oluşan gündemle aynı olan ülke. ne olursa olsun ikinci tur için hala umutlu olanlar, hesap yapanlar, yaşanmaz artık buradacılar, duda'ya oy veren bir bölgenin resmini paylaşıp "shame on you" yazanlar, gençlerin hiçbir zaman istediği sonuca ulaşamayacağını düşünenler... bir sözlükleri varsa birileri polonya'dan siktir olup gitmek başlığında yardiriyordur eminim. *ay vallahi dejavu.

yaşadığımız tüm olayların dünyanın herhangi bir yerinde başka başka kişilerce de yaşandığına eminim ama kanıtlayamam derdim ama kanıt bu olabilir. belki de ben dark'ın yeni sezonuna başladığım için öyle hissediyor olabilirim tabi.
  • benim cinsiyetime sahip kişiler gündüz gözü memleketimde öldürülürken gece yarısı herhangi bir ormanda rahat rahat bisiklet sürdüğümde, bisiklet yollarında ezilme tehlikesi yaşamadığımda, yaya yoluna girdiğimde şoförlerin hepsi zink diye durduğunda, kimse bir kuyrukta sıramı gasp etmediğinde, haftasonlarimi orta çağ mimarisini hiç bozmadan korumuş şehirlerinde geçirdiğimde, ülkenin büyük çoğunluğunu kapsayan ormanlarda gezerken veya herhangi bir gölün kenarında otururken sözlükçülerin polonya'ya çomaristan dediği aklıma geliyor. gülüyorum istemsiz.

dünyanın her yerinde yobaz var. polonya'da, türkiye'de, abd'de, orada, burada. din mefhumuna sarılan ülkelerde durum daha berbat işte, yaşayarak görüyoruz. türkiye siyasal islam ise polonya da siyasal katolik. hala kürtaj, lgbt, istanbul sözleşmesi konuşuluyor iki ülkede de. ama gel gör ki polonya 1 ise türkiye 100 bugün. bunu sağlayan şey de ab'nin getirdiği düzenlemeler.

sözün özü polonya'ya çomaristan demeye utanırım ben. zamanınızın çoğunu polonya'nın eğitimsiz kesimi ile geçiriyorsaniz tüm ülkeyi öyle sanmanız normal ama o kadar basit değil.

edit: göçmen, expat veya öğrenci değil. türklerle görüşmüyor. *
  • konuştuğum herkes aşırı temkinli. salı günü açıklanacak resmi rakamları bekliyor ve "bunlar seçimle gitmez abi" korkusunu yaşıyorlar. dünyanın her yerinde aynı şeylerin farklı öznelerle konuşulması biraz kalbimi kırıyor.
165 entry daha
hesabın var mı? giriş yap