şükela:  tümü | bugün
 • almanca bir sözcük olup, "belalı bir ruhun gürültüsü" anlamına gelir. misal, bilinmez gürültüler, kendi kendine hareket eden cisimler, aniden hasıl olan yangınlar, erozyonlar, seller ve insan bedeninde kendi halinde ortaya çıkan çizikler falan. poltergeist olaylar genelllikle bir insandan kaynaklanırlar ki, bu şahıs özellikle bi çocuk, bakire bi kız veya genç bi arkadaşımızdır.
 • ulkemizde "kotu ruh" olarak bilinen ilki 1982 yilinda yapilan klasik korku filmi(bkz: kotu ruh)
  basrolde oynayan kucuk sarisin kiz heather o'rourke 1988 yilinda serinin ucuncu filmi ardindan bir hastalik sonucu 1 subat 1988 yilinda 13 yasinda olmustur.
  bazilari bunu filmin laneti oldugunu iddia etmektedir.
  ayrica filmin ilk bolumunu yazan kisi steven spielberg dur.
 • evdeki kötü ruhların sevimli amerikan ailesinin şirin mi şirin kızını televizyon ekranından kendi boyutlarına nasıl olup da çektiklerini konu edinmiş, bir dönem annelerin çocuklarını televiyon karşısından uzaklaştırmak için etkin bir koz olarak kullandıkları didaktik korku filmi.
 • slayere az biraz benzer bir grup. behind the mask albumleri iyidir. http://lyrics.rockmagic.net/lyrics/poltergeist/
 • 3 filmlik seridir. filmlerde oynayanlardan heather o rourke disinda dominique dunn, julian beck ve will sampson da (ki kendisi ayni zamanda one flew over the cuckoos nest'teki konusmayan kizilderilidir) 82-88 yillari arasinda vefat etmislerdir. lanet midir, bilinmez
 • poltergeistlerin "şakacı" olanları da vardır rivayete göre. eşyaları kaybedip tekrar ortya çıkardıkları, uyurken yorganı çektikleri v.b rivayet edilir. böyle poltergeist'e can kurban tabii. lakin parapsikoloji literatüründe "vurucu ruh" anlamında kullanılır bu kelime. camları indiren, sandalyeleri duvarlara vurarak dehşet salan, sonsuzluğa mahkum edilmiş lanetli ruhlar....king diamond ağabey özellikle takmış vaziyettedir bu olguya. "the poltergeist", "my demon", "the bell witch" gibi şarkıların yanısıra "them" albümü başlığından da anlaşılacağı gibi diamond'un poltergeistlar ile haşır neşir anneannesini konu alır.
 • psikolojimi bozan bir film
 • (bkz: polkageist)
 • spielberg'in korku filmi. mezarlık üzerine kurulmuş şehir olayı. gerisi malum.
 • bir dönem cuma geceleri tgrtde x filesdan hemen sonra yayınlanmış bir korku dizisi. dizinin tam adı poltergeist:the legacy idi ve olaylar kendilerini bilimin açıklayamadığı şeyleri araştırmaya, çözmeye ve bunların insanlara verebileceği zararları engellemeye adamış, varlığını uzun zamandır sürdüren, çeşitli merkezlerde başında bir lider bulunan legacy evleri olan gizli bir grubun kafadan sakat bir kaç üyesi etrafında gelişmekteydi. bazı bölümlerde kötü ruhlar sağa sola saldırır dehşet saçardı, müjganla ben ağlaşırdık. güzeldi.

hesabın var mı? giriş yap