aynı isimde "prey (film-2022)" başlığı da var
  • daha 1. ayını doldurmadan ps store'da bir haftalık indirime (209 tl->149 tl) girmiş. ya pek beğenilmedi ya da oyunda ciddi sorunlar var diye düşündürdü.
  • elimde 1 adet steam kodunun bulunduğu ve piyasa fiyatından düşüğe bırakacağım oyun.
  • oynanış olarak bioshock, half life, dishonored birleşimi bir oyun olmuş ama hikaye olarak hepsinden uzak, alien'e benzer bir hikayesi bulunuyor.

bir aksiyon türü olarak görünse de, oyun çoğu yerde hayatta kalma türüne evriliyor. az bulunan cephane, canı fazla olan düşmanlar ve bütün düşmanların farklı zayıf noktalarının bulunması, düşmanın üzerine doğru hurra atlamanıza engel oluyor. çoğu zaman düşmanları atlatıp kaçmak daha iyi bir tercih olabiliyor. bununla birlikte hikaye çok karışık ve özellikle başlarda oyun çok sıkıcı ama belli bir aşamaya gelip, olayları anlamaya başlayınca oyun "idare eder" seviyeye geliyor.

bioshock gibi plot twist bir hikaye, half life gibi güzel bir oynanış veya dishonored gibi altında derin anlam yatan bir oyun değil. hepsinden azar azar koymuşlar ama 100 gramı geçirmemişler.
  • 2014 yılında yayınlanmaya başlamış 1. ve 2. sezonu 3 bölüm sürmüş bir gerilim dizisi.

--- spoiler ---

işlemediği bir suçtan aranan ve bu yüzden umutsuzca kaçan bir adamın hikayesi... marcus farrow, yıllardır bu adı kullanarak saklanan ve cinayet masası dedektifliği yapan bir adamdır. karısı ve iki çocuğu ile güzel bir düzen kuran marcus için bir gün bir suç mahalinde işler karışır ve kimliği ortaya çıkar. o da çözümü tekrar kaçmakta bulur.

--- spoiler ---
  • bioshock half life ve dishonored karışımı olan, başlangıcı ve özellikle sonu insanı mala bağlatan güzel bir oyun. bu saydığım üç oyundan herhangi birini seviyorsanız bu oyunu da gayet seveceğinizi düşünüyorum.
  • uzun zamandır oynadığım en doyurucu oyun. bir diğeri ise hikayenin az sürmesine rağmen titanfall 2 'ydi.
    evet daha önce de söylenildiği gibi mekanikleri bioshock ve dishonored ile benzerlik gösteriyor. dolu dolu bir oynanışa sahip, ana görevi bırakıp yan görevleri yapıyorum hâlâ bitiremedim 20 saati geçmişimdir. etrafta ne kadar kitap varsa okuyorum, her şeyi inceliyorum falan acayip derecede içine çekti beni oyun. bazı yazarlar hikayenin pek merak uyandırmadığını söylemiş ama katılmıyorum, acaba ne olacak diye merak ettirmedi değil sonunda, hemen bitmesin diye yan görev yapıyorum. ülkemizde ki fiyatını hak eder mi bilemem ama uzun soluklu ve doyurucu bir oyun arıyorsanız bu senenin tercih edilebilir en iyi oyunlarından biri bence.
  • uzun zamandır gerçekten bu kadar sevdiğim bir oyun olmadı. gerek muhteşem hikayesi, gerek oynanışı, yaptığınız her şeyin oyunun sonunu etkilemesi, kendinizi bardak ya da havlu yapıp küçük deliklerden geçmesi, uzay yürüyüşleri...

oyun başlarda bende korku oyunu hissiyatı uyandırdı. güçsüz halde hayatta kalmaya çalışıyordum ama oyunun sonuna doğru doom oynar gibi ortalığı yıkıp geçerken buldum kendimi...

oyun bioshock'a baya benziyor. system shock'a da benzediği söyleniyor. oyunu aynı zamanda dishonored'ı geliştiren arkane studios'un işi olduğundan benzerlikleri de kaçınılamaz. oyunun kötü tarafları ise, yayıncının bethesda olması ve bethesda'nın aral ile çalışmasından dolayı fiyatın fazla olması. ayrıca denuvo'yu da unutmamak lazım.

unutmadan, oyunun devamı kesin gelecek...
  • quakecon indirimi sırası hala 100 tl nin üzeri fiyatı olan oyun. 60-70 tl seviyesine inmeden almam. dolar 3.50 olunca steam indirimleri de eskisi gibi hoş değil artık.

edit: aral'ın da allah belasını versin.
  • bariz boklanmis (half life+ bioshock) /2 ya da ismarlama oyun falan diye ama cidden guzel oyun. yan gorevlere falan cikiyorsaniz inanilmaz uzuyor, haftalardir oynuyorum, ne silahlari diger silahlarla equip edebiliyorum ne de toollari falan ama guzel oyun ne olursa olsun.

ıstedigin yerde save olayi var daha ne olsun.
  • evvelki prey ile uzaktan yakından alakası olmayan oyundur. half life 3'çıkmamasına tepki olarak yapılmış gibi sanki. biraz da bioshock ile harmanlandı. böyle bir şey ortaya çıktı.

prey 2 çıkacak sandık meğersem başka oyunmuş özetle.
hesabın var mı? giriş yap