• amatör sayılabilecek seviyede atletizm antrenmanı sırasında, sprint çalışması yaparken başıma gelen saçma sapan rahatsızlık.

semptomlarını internetten araştırarak teşhisi kendim koymak zorunda kalmıştım.

başlıca belirtisi;
    araç kullanırken ya da bir yerde uzun sayılabilecek süre oturduğunuzda pantalonunun arka cebi civarında batma ile başlayan ve sonrasında ağrı ile devam etmesi diyebilirim. bu sebepten kendiniz sağa ya da sola kaykılmış şekilde bulabilirsiniz. bunun dışında koşu yaptırmaz, esnetme ve tenis topu ya da roller ile yapılan egzersizlere izlenilen videolardaki gibi hızlı yanıt vermez.

benim tedavi sürecim; ilk üç-dört ay rahatsızlığın sebebini keşfetmek (ortopedi prof, ortopedi uzmanı, beyin ve sinir cerrahi prof. keşfedemedi maalesef) ve izlediğim videolardaki esnetme hareketlerini yapma ile geçti. derman olmayınca da sözlük imdadıma yetişti. cerrahi müdahale ile kısa ama mobilitesi zor olan, spazm halindeki bu arkadaşa enjeksiyon (steroid, adrenalin hormonu …) yapılması gerekti (algoloji hekimi). ağrıların büyük kısmı gitmişti fakat ortadan kalması için fizik tedavi ile desteklemem gerekti.

sonuç olarak 6-8 ayıma mal olan bu rezil hastalıktan tamamen kurtuldum.

özellikle atletlerde görülen bu rahatsızlığın bel ağrısıyla karıştırıldığı yazılmış fakat tespiti tenis topuna oturmak suretiyle rahatlıkla yapılabilir. çünkü spazm halinde olan priformis kasına temas ettiğinizde anlıyorsunuz.

yaşayan suser arkadaşlarıma faydası olur umarım.
  • teşhis koyana kadar pek zorlamış rahatsızlıktır.
    aynı zamanda minyon kadınların hastalığı de diyorlar buna.
    sporla üstesinden gelebiliyorsunuz ancak durumunuz öyle 3 gün spor yaptım artık 1 ay rahatım gibi değil. düzenli yaşam boyu spordan bahsediyorum. biraz aksatsanız ve fazla otursanız yine ağrılarınız geri geliyor.
  • bazı insanlarda nervus ischiadicus aslında musculus piriformis'in altından geçmesi gerekirken bu sinir musculus piriformis'in içinden geçer. ve bu insanlar çocukluklarından beri ne zaman kalça eklemi dış rotasyona gelse , bunlarda siyatalji görülür. ve bu duruma da priformis sendromu denir.
  • insan vücudunda birçok anatomik varyasyon vardır. priformis kası ve siyatik sinir ilişkisi bunlardan biridir. yukarıda bir arkadaş gayet güzel açıklamış.

siyatik sinir vücudumuzun en kalın siniridir. kişinin el baş parmağı kalınlığında olduğu söylenir ve oldukça güçlüdür.

siyatik sinir
    siyatik siniri bu görselden görebilirsiniz. yapılan bir çalışma sinir hücresinin 3 tabakası olduğu (endoneurium,perineurium,epineurium) ve siyatik sinirin kalça bölgesindeki kısmında %88 oranında epineuriumdan oluştuğu söylenmiş. epineuriumun çok güçlü olduğu, kollejen liflerinin olduğu ve lipid globülleri ile kompresyon kuvvetine karşı dirençli olduğu söylenmiş.

kadavrada görüldüğü üzere en az priformis kadar büyüklükte güçlü bir sinire içinden, dışından, üstünden, altından neredesinden geçerse geçsin, yumuşak doku olan bu kas ne yapabilir?

priformis sendromu diye tanı konulan şey aslında basit bir (bkz: trigger point)se? ne kadar doğru bir teşhis olduğu tartışılır.
  • diğer adı yalancı siyatik olan hastalık.kalçaya alınan darbe ya da spor yapılarak kasın fazla geliştirilmesi sonucu siyatike baskı yapmasıyla oluşabilir.siyatiğin mikropsuz iltihabı da denilebilir.belden kalçaya yayılan kök ağrısı yapan hastalıktır.pilates ile tedavisi mümkün olan hastalıktır
  • kisa olan priformis kasindan olusur
    bu kas egzersizlerle uzatilmalidir, agri kisa surede gececektir. egzersizleri de cok basittir

proformis kasi siyatigin yakinindadir
    kasin kisa olmasi durumunda,
    l4-l5 sinirlerine baski yapar ve kolaylikla siyatik agrisi ile karistirilir
  • bel fıtığı ile karıştırılması çok mümkün olan, priformis kasının siyatik sinirine yaptığı baskı sonucu yaşam kalitesini alt üst eden ağrılar bütünü
  • bel fıtığı belirtilerine benzeyen ama aslında siyatik sinire bası yapan kas sonucu oluşan rahatsızlık.
    enjeksiyon yerinin doğru seçilmemesi ile de tetiklenmesi mümkün.
    fizik tedavi, düzenli egzersiz vs iyi olumlu sonuç alınabilir.
  • otururken ayaklarinizidan birini gotunuzun altina aliyorsaniz sizi bulmasi cok buyuk olasilik olan sorun.

cuzdan oturmasi denilen oturmada buna yol aciyor.

bendeki versiyonu oyle bir agri yapmisti ki sol ayagimi 30 cm one atamiyordum. arabaya inip binmek iskence gibiydi.

youtube da priformis sendromu hareketleri olarak aratirsaniz inanilmaz yararli hareketler ile kisa surede cozebilirsiniz bu sorunu.
hesabın var mı? giriş yap