• --- spoiler ---

gemiden, gezegendeki gemiye gitmeye yarayan atv'ye benzer aracı kaldırıp uçurabilen 200 km/h hızındaki fırtınanın doktor shaw'ın kafasındaki fanusu kıramadığı film.

--- spoiler ---
  • elestirilirken genelde barindirdigi karakterlerin insan olduklari detayi atlanilan film.

--- spoiler ---

david haric tabii.

simdi neresinden tutsak elimizde kaliyor diyoruz ya; neresinden tutsak elimizde kalmamasi icin nasil bir bakis acisiyla bakmamiz gerektigine deginmek isterim. (kendimi boyle avutuyorum)

1- charlie kaskini neden acti? guya bilimadami olacak olan bu adam bilmez mi sirf kendisinin degil bulundugu ortamin da etkilenecegini?
    cevap: evet, bal gibi de bilir. lakin bunu soranlar charlie'nin android degil, insan oldugunu unutuyorlar. adam hayatinin calismasi sonucunda baska bir gezegene gelmis, ortamda oksijen var diye gaza da gelmis. gorsen her gun safkan bir vulcan gibi butun hareketlerini mantik cercevesinde olcup tartiyor sanirsin bunu elestiren insanlari. kaldi ki "yabanci bir gezegende kask acilmaz!!!!!!" seklinde bir dikta da yok ortada. olsa zaten o kasklar gorev sirasinda kilitlenir. hadi bunu gectim, adama bas bas bagiriyorlar zaten "cikartma evladim" seklinde. charlie ne yapiyor? inat edip takmadan cikartiyor. iste size filmin anlatmaya calistigi "insanin malliklarindan" bir tanesi daha: inat.

2- ekiple birlikte gezen biyolog ve jeolojist neden ilk defa indikleri gezegende durup ornek toplamiyorlar, etrafi incelemiyorlar?
    cevap: bu adamlarin ne icin bu goreve dahil edildikleri hakkinda bir fikrimiz yok. esantiyon olsun, kalabalik olsun. gemiden cikarken "arkadasim bak sen tas toplayacaksin, sen de gorursen kol bacak" diyen yok bu adamlara. istenilmesi durumunda kendilerine verilecek bir gorev olabilir. fikirlerine danismak icin cagirilmis olabilirler. ayrica baslarinda vickers gibi "attiginiz her adimi ben bilecegim" diyen mendebur bir kari var. girmis olduklari yabanci ortamin getirdigi psikolojik etkenleri de hesaba kattigimizda bu adamlarin ayaklari gotlerine vura vura ekipten kacarcasina uzaklasmalarini mantikli buluyorum. tekrar edelim, bu karakterler robot degil. mantikli davranacaklar diye bir kaide de yok.

bunu da bonus olarak yaziyorum:
    atv benzeri araclarda kullanilan alasimin ne oldugunu bilmiyoruz. dayanikli ve hafif bir alasimdir belki, ne bildin? ayni zamanda kasklarda kullanilan maddenin de ne oldugunu bilmiyoruz. hadi diyelim asit ile kolayca eridigi icin tirt bir plastik madde sandiniz; malum alien'in fiskirttigi asit feristahi gelse durmaz. (gemi guvertesini kat kat deler gecerdi bu asit alien ve aliens'ta) atv'yi savuran siddette bir ruzgarin saydam kaski kirmiyor olmasi mantik hatasi degildir. bunlar mantik hatasi olsa kursun gecirmez camlar komple bu evrene ait degil o zaman.

--- spoiler ---

iste canlar, daha cok mantik hatasi var filmde evet; farkindayim. lakin mantik hatasi arayacagim derken onyargilarinizdan yola cikip mantikli dusunmeyi kenara birakirsaniz olmaz bu is.

soyle bir arastirma var sizinle alakali olabilir: http://www.newyorker.com/…ahneman-bias-studies.html
  • --- spoiler ---
    "who created them?" sorusu ile "uzaylı varsa tanrı yok mu yani?" sorusunu cevaplamış film.
    --- spoiler ---
  • imdb sen de yalancı çıktın, bu dünyada kime güvenicem ben uleynnn diye sordurtan film. gittiğim tarihte 8'e yakın bir puan vermişti bu özellikle ikinci yarısıyla beyinsiz holivud şenliğine dönüşen filme. tanrının beni niye yarattığını da yarattıktan sonra niye kendi kaderime terk ettiğini de merak etmiyorum sayenizde.
  • sene olmuş 2090 hala windows 7 kullanıyorlar olacak iş değil :)
    mavi oku takip edin.
    http://i.imgur.com/odzet.jpg
  • ortalama bir film. yani ne iyi ne kötü. bu filme kötü demek haksızlık olur diye düşünüyorum ama başyapıt demekte anlamsız. düzgün çekilmiş, temiz oynanmış senaryodan kaynaklı kurgu sıkıntıları yaşayan bir sinema filmi. alien filmininin yanına yaklaşamıyor ama bir alien filmi değil başka bir serinin pilot filmi olduğu için sıkıntı yok bence. alınan tat farklı. yerin dibine batırılan ikinci yarıyı ağzımın suları akarak izlediğim için yazılan bazı entrylere anlam da veremiyorum. ortalama bir film olmasına rağmen dingin anlatımıyla yaz filmleri arasında seviyeyi yükselttiğini de söyleyebilirim. bu filmin bu kadar kötü bulunmasının ise beklentileri tavan yaptırmasına karşılık fragmanda vaat edilen gerilimi, sertliği seyirciye pek verememesi. gerilim dozu çok yukarılarda değil ve film beklendiği ölçüde seyirciyi içine alıp olaylara taraf edemiyor bu durum da seyircinin yer yer filmden kopmasına yol açıyor ama aması kürtaj sahnesi gibi muhteşem sekansları da var filmin. midesi sağlam biri olarak bir film sahnesinden bu kadar etkilenmeyeli baya olmuştu. ayrıca 3d gözlüğü niye taktığımızı da final sahnesi dışında pek anlayamadım ama final sahnesi 3d ile gerçekten şahaneydi. bi an siper aldım. ayrıca bu ekstra boyutla ilgili olarak seyirciyi salak yerine koyma kafasının terk edilmesi gerektiğini düşünüyorum. parayı alırken iyi, gözlüğü takıp anlamsızca perdeye bakan biziz. filmle ilgili son olarak kısır yaz sezonunda klimalı iyi bir salonda gidip izleyin diyebilirim, belki salondan tatmin ayrılmış olmamın nedeni yükselen beklentilerimin çok kötü duyumlarıyla düşmesidir bilemem ama dediğim gibi görmekte fayda var.
  • --- spoiler ---

filmin alien serileriyle olan bağlantısını zenci kaptan ikinci yarının başlarında bikaç cümleyle anlattı resmen. son zamanlarda izlediğim en iyi bilim kurgu filmi, herkese tavsiye ederim.

--- spoiler ---
  • anlatımın biçim, anlatının içerik olduğunu söylemenin tek açıklaması sinema bilmemek olsa gerek. öyle bir önerme ki hem haddinden fazla kesin ve düz, hem büyük oranda yanlışlanmaya meyilli. film semiyotiğinde biçimin içerik olduğunu bilecek kadar film gramerine hakim kime sorsanız söyleyeceği gibi, hakikat iddia ettiğinizin neredeyse tam tersi. anlatım anlatıdan çok daha önemlidir derken kastettiğimiz, içeriği teşkil eden şeyin büyük oranda, çok çok büyük oranda anlatım olduğu. bir sinema eseri anlatılacak hikayeden bağımsız olamazsa bu hikaye de anlatıma hizmet ettiği içindir, yazar yönetmen sinemasında (ki ridley scott bir auteur yönetmen) senaryo yönetmene olanak tanımak üzere yazılır, tersi değil. neyse, benim için özeti blogumda alien'la karşılaştırarak yazdığım gibi olan filmdir. gayet güzel olmuş.

http://ustumegelme.wordpress.com/…alien-prometheus/
  • gorseline 10 senaryosuna 2 verdigim film.

--- spoiler ---
    neymis neymis? isa'yi gondermislermis, romalilar nasihatlenceklerine herifi oldurmuslermis de o yuzden insanligi yok etmeye karar vermislermis. afedersin ama ebenin ami arkadas. elinin altinda dunyanin parasi var, kurgulayabildigin en iyi senaryo bu mu lan skati? linderof pici yerine bakkal ciragi yegenimle beni kadroya aldirtsan daha iyi senaryo cikarirdik serefsizim.
    --- spoiler ---
  • bilim-kurgu, fantastik-kurgu sevmiyorum film keske mitolojik karakter uzerine olsaymis diyen yazarlar gormemizi saglayan filmdir.
hesabın var mı? giriş yap