• data analysis alanında en güçlü olan iki programın karşılaştırılması. şahsen olaya python kullanarak başlamama rağmen, bundan sonraki tercihimi r'den (bkz: r programlama dili) yana kullanmayı düşünüyorum.

yine de;
    (bkz: elma vs armut)
  • sadece * paketiyle r'ın bir adım önde olduğu karşılaştırma.
  • dur daha c ne anlayamadik bide r mi cikti
    (bkz: yiter gayri)
  • python vs r kapışması için ankete buyrun.
    python vs r
  • (bkz: julia)
  • python dilini günlük hayatımda, projelerde ve prototiplerde rahatlıkla kullanıyorum (pytorch ve opencv delisiyim). son zamanlarda speech recognition kütüphanelerine sarmış bulunmaktayım, sr ile kendi text editörümü yazıyorum. biraz mevzuya ısınıp bunu sql ile bağlayıp daha acayip işlere giriş yapma derdindeyim.

r dilinin kısmen syntax'ını öğrenip giriş seviyesinde uğraşmışlığım var. istatistik dili olduğunu, gündelik tabloları değerlendirmekte çok rahat olduğunu biliyorum. r dili ile çok fazla karşılaşmadım, lakin programlamaya uzak, uç birimle pek yıldızı barışık olmayan, istatistik ve grafiklerle içli dışlı olan veri analistleri için tavsiye edebilirim. hiç kod yazmak istemeyene de direkt olarak (bkz: weka) diyorum
  • offff calistigim sirketin sas'i terketme karari almasiyla gundeme gelen versus. analiz yonu sas'a benzedigi icin gonlum r'a kaysa da, kompleks finansal modelleme ve automation icin python daha iyi gibi. negzel krallar gibi sas bukerken simdi sifirdan baslicam. mutsuzum sozluk.
  • r suslu bir hesap makinesidir. python ise tam anlamiyla bir programlama dilidir. r ile yapilan her seyi python ile rahatca yapabilirsiniz. python ile yapilan cogu seyi r'da yapamazsiniz.
  • sanırım ikisi de son zamanlarda revaçta olan programlama dilleri
  • güzel bir karsilastirmasini bu sitede bulabilirsiniz. r akademik alanda daha cok tercih edilir, python'a göre ve kütüphaneleri machine learning haricinde daha zengindir. python ingiliz anahtari gibi her alanda kullanabildiginden daha popülerdir ama. bence r görsellestirme ve istatiksel alanlardaki farkli kütüphaneleriyle öndeyken, python ise kullanim alanlarinin fazlaligi ve ai alanindaki kütüphaneleriyle öm plana cikmaktadir. bu yüzden sonuc berabere denilebilir data science alani icin. ama learning curve'e bakacak olursak; uzun dönemde r bu beraberlik durumunu kendi lehine cevirecek gibi duruyor.
hesabın var mı? giriş yap