• imsak vaktinin girişiyle sabah namazı kılabileceğinden normal olan bir durum.

geçmiş yıllarda sela verilerek duyurulduğu olmuş sahur vaktinin. tabi şu anki şekli ile daha hoş.
  • şunun bilimsel (dini) açıklamasını yapacak yazara 100 bin lira veririm. orucun bitiş anı güneşin batmasına göre ayarlanıyor da, başlaması neye göre ayarlanıyor? gerçekten de 1 gn önce 4 te okunan ezan bugün niye 3 te okundu?
  • sabah ezanı normal zamanlarda namaz vaktinin ortalarında okunur. yani ezan okunmadan da imsak vakti girince namaz kılınabilir. lakin ramazanda imsak vakti girince ezan okunuyor yani yemek yemeyi bırakmamız gereken vakitte ezan okunuyor. *
  • (bkz: #35108907)
  • kur'an da oruç ile ilgili ''güneşin doğumundan batımına kadar'' ifadesinden sonra beni düşüncelere gark eden durum. normal ezan güneşin doğuşundan 1 saat önce okunuyorsa; ramazanda daha erkene çekilen ezan, oruç süresini sebepsiz uzatmış olmuyor mu? aklımda deli sorular.

eskiler bilir ifadesinden de yola çıkarsak; dedemin dedesinin ''siyah iplikle beyaz ipliği birbirinden ayırt edesiye kadar yiyip içebilirsin'' önerisi de kafa kurcalıyor. zira bugün ezan okunduktan sonra dikkat ettim ışık kapalıyken önümü bile göremiyorum.

hayır niyeti doğru olan insana fazladan 2 saat koymaz da; yine de insan şüphe ediyor ilgili mercilerden.
hesabın var mı? giriş yap