şükela:  tümü | bugün
 • dünya şampiyonu oldu ama asla arda'nın milli takıma dönüşü kadar konuşulmayacak şampiyon.
 • acil şekilde azerbaycan hükümetinden izin alınıp, türkiye adına yarıştırılması gereken atlet. zira 2020 olimpiyatlarına eğer adaysak ve bu organizasyonu gerçekten istiyorsak, pist yarışlarında dikkat çeken bir atlet vizyon açısından yararlı olacaktır diye düşünüyorum. eğer bu çocuk 2012'de türkiye adına londra'da koşarsa, 2016'da bir final görebilir hatta madalya alabilir. bolt 2016'da 30 yaşını görecek, neden olmasın?.
 • budur. 1 sene gecikme ile olsa da bugünün gelebileceğini biliyordum. bu muhteşem bir şey, inanılmaz. türkiye'nin sprint yarışında bir dünya şampiyonluğu var.
 • geçmişte olanlar, geçmişteki hatalar bugünün sporcularına, bugünün başarılarına leke olmamalı. spor böyle izlenmez. sadece spor da değil, hiçbir sektör bu prangalarla yoluna devam edemez. varsa bir durum yarın ortaya çıktığında değerlendirilir.

  bugüne gelirsek...

  justin gatlin
  tyson gay
  usain bolt
  usain bolt
  usain bolt
  usain bolt
  ramil guliyev

  bu liste, ramil'den önce 200m dünya şampiyonlarının listesi. ramil guliyev ülke "spor" tarihinin en büyük başarısını gerçekleştirmiştir.
 • kafayı azerbaycan bayrağına takanlar şu videoyu iyi izlesin :

  https://streamable.com/ns2w8

  yarışmayı kazandığı zaman muhtemelen antrenörlerinin olduğu yere gittiğinde direk olarak hem azerbaycan hem de türk bayrağı veriliyor ramil'e. o bayrakları alıp piste geri döndüğünde azerbaycan bayrağını boynuna bağlaması için ellerini boşaltması gereken bir sahne var.

  ramil hafiften yere eğiliyor türk bayrağını bırakıp azerbaycan bayrağını boynuna bağlamak için. fakat hemen hatırlıyor türk bayrağını yere koymanın kültürel olarak çok büyük bir saygısızlık olacağını ve vazgeçiyor. sonra türk bayrağını fotoğrafçılara verip küçük azerbaycan bayrağını boynuna bağlıyor ve zafer fotoğrafı için onu bekleyen foto muhabirlerin yanına gittiğinde bir şey farkediyor : elinde türk bayrağı yok.

  fotoğrafçılara "bekleyin abiler" çekiyor. gidip tribünden dev bir türk bayrağını alıp zafer fotoğrafını onunla çektiriyor. sonrasında da pistteki kameraya dönüp göğsündeki ay yıldızlı armanın üzerine kalp işareti yapıyor.

  ulan deyyuslar! hayatınızda kaçınız bu ülke içinbu adamın yaptığının 1000'de biri katkı yaptınız da burda mal mal "devşirme, azeri, dopinglidir kesin!" tatavası yapıyorsunuz.

  dün gece dünyanın en zor performanslarından biri olan 200m yarışından sonra nabzı 200 atarken bile hem "nerden geldiğini", hem de "nerede başarılı olduğunun" bu kadar farkında olacak kadar aklı başında bir adam için burada yazdıklarınız insanı çileden çıkartıyor. ramil çok güzel bir mesaj verdi dün gece. "ne nereden geldiğimi unuttum, ne de nerde başarıya ulaştığımı". bu kadar insni kalite kokan bir davranışı bile eleştirmek için akıl hastası olmak lazım.

  atatürk boşu boşuna "ne mutlu türk'üm diyene" demedi. isteseydi "ne mutlu türk doğana" da diyebilirdi. aradaki farkı anlamayanlar boş boş konuşmaya devam edebilir.

  emin olun bunları yazanlar ömürlerinde hiç bir gün "yurtdışında yaşayan türk" olmanın ne demek olduğunu bilmezler. tarihi mirası ve kültürü nedeniyle hep "gizli düşman" yerine konulmanın, "barbar türk" imajıyla mücadele etmenin, bu tarz bir organizasyonda kendi ülkesinin başarılı olmasının yaşattığı gururun ne olduğunu sittinsene anlayamazlar.
 • bırakın ülkem adına, tüm beyaz tenliler adına bi garip onu orada kavruk abilerin önünde altını alırken görmek. japonun bile zencisinin yarıştığı dalda kazanmak için doğuştan gelen fiziksel sınırlarını baya zorlamak gerekiyor, tebrik ederim.
 • bugün tsi 23:52'de niekerk'i, foto finiş seviyesinde belirlenecek bir farkla geçerek altını kapacak aslan parçası.

  *** totem ***

  trt spor ile birlikte eurosport 1'de de yayınlanmaktadır.
 • ne sporu takip etmesini, ne de sevinmesini biliyoruz. ramil guliyev, türkiye adına tarihimizde atletizmde 200 metre gibi bir branşta ilk altın madalyayı almış. hem de çok büyük bir iş çıkararak, bolt'un veliahtı van riekerk'i geçerek... adam yıllardır türkiye'de, fenerbahçe'nin sporcusu ve azerbaycan'ın üç yıl yarışmasına engel olduğu bir atlet.

  burada adamın türk mü azeri mi olduğu gibi ilkel bir tartışma sürüyor bir yandan. az önce azerbaycan adına küba asıllı copello adında bir atlet üç adım atlamada yarışmış, büyük britanyası, hollandası kenyalı atletlerle yarışıyor ve birileri kalkmış adamın dopingli çıkacağından filan bahsediyor.

  biraz akıl, izan.... hiç araştırmadan etmeden guliyev'in buraya nasıl geldiğini araştırmadan işkembeden sallamak!...

  bu türkiye'nin başarısı değilmiş!... neden değilmiş? burada yetişmemiş ama burada kazanıyor, yıllardır yatırım yapılmış, bu ülkeyi benimsemiş ve çıkıp ülkemiz adına yarışıyor. bundan sonra bu alana yatırım yapılmasına vesile olacak, belki başka sporculara da esin kaynağı olacak. neden hep olumsuz yanından bakar bazı insanlar? neden bu komplo kafası hiç bitmez?

  bir kez de olumlu bir taraftan bakıp bu müthiş başarıyı doyasıya yaşayın!...
 • gururlandıran müthiş bir başarı.

  ayrıca bu adama nasıl katkımız yokmuş anlamadım. 7 sene önce 20 yaşında almışız adamı, 7 senedir bizim antrenman programımızı uygulamış, bizim önerdiklerimizi yemiş, bizim doktorlar tedavi etmiş, bizim tesislerimizde çalışmış ama bizim katkımız yokmuş öyle mi? vay arkadaş.

  varsın her sene 1 yıldız futbolcu az alalım da böyle amatör branşlara yatırıma devam edelim. spor kulübü olmak bunu gerektirir.
 • sıcaktan bunalıp kapıyı pencereyi açık bırakan mahallelinin sevinç çığlıklarını duyurtmuş aslan parçasıdır. milli takım gol atmış gibi bir ses dalgası yayıldı resmen.