• 12 liraya fıçı bira satılan izbe barlarda, artık dikkat çekemediği ve yalnız hissettiği için mutsuz olan rock n roll tayfasını üzen durumdur. insan mutsuz olunca, mutlu, keyfi yerinde insanlar dert oluyor. anlıyorum seni kardeşim...
  • atalay üstad rap dinlemediğini ve saçma bulduğunu söylediğinden beri ben de mesafeli durmaya karar verdim. yıllarca neler dinlemişim öyle. şimdi marcus aurelius okuyorum atalay gibi.
  • bugün de aptal olduk çok şükür.
  • yanlış önerme. üstüne uzun uzadıya konuşabilirim. müzikal altyapıyı her şeyin önüne koymama rağmen bazı rap şarkıları hoşuma gider ve yıllardır dinlerim. aksine müzik türünden bağımsız olarak protest eserleri her zaman çekici bulmuşumdur. aslında aptalların -ya da "müzik algısı sınırlı insanlar" diyelim- sevdiği koskoca müzik evrenini genele hitap etmek için belli duygular ve notalar etrafında dolandırmak ve bununla yetinmektir. müzisyenler bunu bilinçli olarak yaparlar. #100473073 şu entaride bahsettiğim piramitte yığılmanın olduğu kitleye hitap etmek, fazla ilgi ve satış rakamları elde etmek için yapılan bir oyun.

sonuç olarak rap müzik belli dönemler hariç hiçbir zaman düşük algı seviyesi olan insanlara hitap eden ana akım bir müzik türü olmamıştır. istisnalar olabilir, boktan şarkı sözleri ve autotune içeren yeni nesil rap kırması müzik gibi mesela, onu rap müzik içinde değil; ayrı değerlendiriyorum.
  • kendini aptal ve aptal olmayan kıstasını belirleyecek konumda sanan egosantrik bir "aptal" tarafından öne sürülen bir önerme.
  • genelleme yapan bir aptalın beyanıdır.
    rap müzik için ıq-tahsil ya da sözlerini anlayarak veya sadece amerikan rapçilerini dinlemek te gerekmiyor.

bu başlığı açan aptal'a bir video atayım. illa rap müzik dinlemek için sözlü olması lazım değil.

jimek - hip hop history orchestrated
    iyi idrak edebilmen için 4:14'den itibaren izle..

mesela ben çok rahat bir şekilde ezhel, fero dinleyenlerin hepsi aptaldır diyebilirim. çünkü 5-10 sene önce rap camiasında öyle türkçe rap yapanları itin götüne sokarlardı.
  • :)))))) ama hakikaten doğru trafikte giderken ne zaman rap çalan bir araba görsem bir bakarım içinde bir kıro. bir kironun zeki müren dinlediğini görmedim. kıro dediysek anlayın işte düşük ayku
  • savaş gene mi kekeme oldum bak bu vakit alır
    var bir makinalım savaş yakınsa akıl alımda buradadır biz sakınalım
    barışa çare bakınalım çok hasta o kanı akıtanın hesabı çoksa nakit alın
    pardon şu camı kapatalım bu çok soğuk bir dünya n'apalım biz
    patron üşümüş orta doğu'dan yakıt alın
    iyice kanı da akıtalım ki izimiz olsun (kahrolun)
    savaş bir sayfa kapatalım yoksa biz de yakılalım...

dinleyeninin aptal olarak değerlendirildiği bir rap şarkısının giriş lirikleri bunlar.
    ben aptal birinin böyle bir şarkı dinleyeceğini sanmıyorum.

hee ama bazı rap şarkıları var harbiden aptala hitap ediyor. genelleme yapınca biraz hatalı oldu sadece
  • rapper’a göre değişecek tespit.

son yıllarda peydah olan sikko esenler rapper’larını dinleyen aptaldan öte tek hücreli filandır.

mos def de rapper olarak anılıyor, reynmen denen sikko da.
  • genelleme yapmayın. isim verin bunu dinleyen aptaldır falan yazın okey ama genelleme yapmak ayrı bir aptallıktır. herkes rap yapamaz. rap yapmak yetenek ister biraz da zeka. bunun için kafa patlatanların hakkını yemeyin lütfen.
hesabın var mı? giriş yap