• eşim şu an hamile.

regl dönemindeki ruh hali ile hamile halini kıyaslıyorum da; bundan sonra regl döneminde "bana allah diyeceksin" dese, sesimi çıkarmam.
  • (bkz: eflak-boğdan)
  • bütün bu entry'de ayaklarımın üşüme bilgisine takılıp ilginç argümanlarla yanıt verenlere amme hizmeti editi:
    entrynin ana fikri bir kadının regl döneminde ağrısı, sızısı, ayağa kalkamayacak yahut bir noktadan bir noktaya seyahat edemeyecek fiziksel gücü bulamaması sıkça gözlemlenen olağan bir durumdur. işini aksatmadığı düşünüldüğü zaman o bireyin o şartlar altında evden çalışması da verimi düşürmez. eğer beyin fonksiyonlarını etkileyip verimi düşürecek bir durum yoksa neden regl sancısından geberen biri evden çalışmasın ki zaten? (ben 1.5 sene önce bunu normal karşıladığımı söylediğim için 'erkekler de ereksiyon izni alsın o zaman' argümanları üretenler vardı. entry'deki sinirim tamamen onlara, reglden bağımsız, 7/24 sinirlenebilirim bu aptallıklara ben şahsen). hatta pandemi döneminde hepimiz evdeyiz görüldğü gibi evden çalışılınca işler aksamıyor. ve hatta 'regl izni'nden öte hasta olan herkes 'hastalık/mazeret izni' alabilmeli. pipin var mesela. ancak migren krizin tuttu. regl durumunun aksine fiziksel olarak ofise gidebilirisn ama yaptığın işten bir bok anlamazsın. neden işkence çekesin örneğin? insansın olm sen, git evinde yat uyu dinlen. velhasıl bu gecenin kröünde typolarla yazılmış entryde demek istediğim şey bir kadının regl olmasında ve bunu ifade etmesinde bir problem yok, eczagı bibi bireylerin bundan utanması komik, regl ve ereksiyon aynı şey değil ve geri kalan her şey için mastercard. 'eczacı evine ilaç yollamış daha ne istiyorsun' filan demiş birileri, e ben zaten hem teşekkürümü edip hem de ekstra yol ücreti verdim. kendisiyle de oldukça kibar bir iletişimde bulundum. siz sanıyor musunuz ki telefonda 'abla neden sesini kısarak 'hasta' dedin yeaa ortaçağlı mısın' diye kadına laf sokuyorum ben? sözlük olm burası, duygu ve düşüncelerimi ifade ettiğim yer. sizin gibi kaba birer ayı değilim gerçek hayatta. okeeey, olduuu, merciii, hmhm.

ben 1.5 sene kadar once 'regl izni' hakkinda bir entry girmek istemistim. girmistim de. kolelik damarina bastigim beyin ozurlu bazi bireyler "o zaman erkekler de ereksiyon izni alsin" demislerdi. bakin cogul konusuyorum, bu aptalca dusunceyi en az yirmi yazar ya mesaj ya da benden sonra entry girme yoluyla ifade etmis. boyle iq seviyesinin icinde sakin kalmaya calisiyoruz iste biz de ne yapalim.

noldu lan? bak ciddi ciddi soruyorum, ben o enteyi girdikten 5-6 ay sonra herkes eve kapandi. home office olup da yan gelip yatan, sabah misler gibi kahvaltisini edip sabah sabah seda sayan izleyerek gobek atan oldu mu aranizda? benim yogunlugu artmayan tanidigim olmadi. tanidiklarim hep baya iyi kurumsal sirketlerde gerci, sizi bilemem, siz zaten yan gelip yatan bireydiyseniz o sizin bileceginiz is.

ben de yan gelip yatmadim. zira o kuvuk beyninizin algilayamadigi sey su ki fiziksel olarak ofiste olmamak esit degildir yan gelip yatmak. ama ben bugun yattim. ciddi ciddi yattim.

bak anlatayim.

corap ustune patik ustune pofis terlikle bile isinmayan ayaklarimi yere koymamak adina yere sandalye minderi koyup terlikli ve patikli ve corapli ayaklarimi minderin ustune koyarak oturmama ragmen ayaklarimi asla, asla isitamadigim, regl agrimin belime vurdugu ve bir noktadan sonra dik duramadigim ve yataga gectigim bir gundu. ama onemli islerim vardi ve ertelemek istemedim. izin istesem yoneticim gayet de verirdi ama gerek duymadim zira yataga girdim ve yatakta vucudum rahatladi ve beynim zaten islevsel oldugu icin bilgisayarda calismaya devam ettim.

hatirliyorum da bana "regl olunca ise gidemiyorsan zaten calisma, boyle simariklik mi olur" diyen yine birden cok birey vardi. dusunuyorum da bugun ben yatagimin icinde kasik ve bel agrimi azaltmak adina isinmaya calisirken bir yandan onlarin anlamayacagi dillerde, ablamayacagi vizyonda, anlamayacagi bir takim sureclerle ilgileniyordum. evde kalmis zaten calismaymis. noldu bacim hele gel anlat evde kalip evden calistim da ne oldu, nesi batti sana bunun? sen mutsuzsun diye neden herkes mutsuz olsun, senden bana ne?

neyse benim bu mallara kinim bitmeyecek, en iyisi ben konuya gireyim. ogleden sonra artik agrim costu ve battaniyeler etki etmemeye basladi. sabah da evdeki son agri kesiciyi icmis oldugum icin boyle yuzuk arayan gollum gibi ben aprol forte diye sayiklamaya basladim.

eczaneyi aradim, dedim boyle boyle. eve getiriyo musunuz ilac? dedi bakksl ciragini yollariz. ay dedim super. ne icindi sizin agri kesici diye sordu, normal konusuyoruz. dedim regl agrimi kontrol altina alamiyorum ve evde ilac bitti.

sesini kisti, "ha siz hastasiniz o yuzden istiyosunuz, anladim." dedi.

eczaci.

evet eczaci.

sonra ben evet reglim dedim. regl kelimesinden neden bu kadar korkuldugunu algilayamiyorum. hayatimin en iyi ihtimalle 30'da 1'i bugunku gibi geciyor, neden saklayayim bunu? ya da neden utanayim? bence siz hastasiniz eczaci teyzem. ortamda kim vardi da cekindiniz allah bilir. neyse neticede aprol forteme kavustum, misil misil uyuyacagim simdi.

bugunku istegim agri kesiciydi. geri kalan her sey icin kuresel calisan haklari trendlerini yakalamis bir kurumsal sirket vizyonu bana yetiyor sekerim, siz sabah ereksiyonu izni icin haklarinizi aramaya devam edin tabi yine evet.

edit: aha toplanmis 'simarik' yaftaci tayfa. yok komando kadin izin almiyorsa ben de almamiymisim. ben daga bayira cikmiyorum kardes. asker de degilim. tarim iscisi de degilim. olmamak icin 28 sene kicimi yirtip mis gibi okullarda okudum. hen regl olup hem daga bayira cikmak zorunda da degilim. sen ayagini burktugunda trekkinge gidiyor musun? e git bakalim madem o zaman, seni simarik sey seni. evet tam olarak onerdigin sey ve bu birebir ayni. beyinsizligini ispatlayamam sana daha fazla, az otede kumla oyna sen annem hadi.

edit2: eczacinin cinsiyeti neden onem arz etsin anlamamis olmakla birlikte, gelen sorular uzerine edit. kadin bir bireydi.
  • (bkz: mazlumu getirin bana)

regl günlerimde kesintisiz olarak kavga edebileceğim birini istiyorum, mümkünse karşılık da versin, kavganın ateşini fitillesin, tadından yenmez.
  • her iki kadından biri çikolata yazmış. evi arabayı satıp çikolata işine giriyorum. kadınlarımız varken bu sektör ölmez. özellikle majezikli çikolata işine girersem köşeyi dönerim gibi. *
  • sırasıyla
    arveles
    sıcak su torbası
    sıcak tutan çoraplar
    yumusacik battaniye
    5-6 gün bunları eksik etmeyin.
    sonra bir melek. huri.
  • tercihen çikolatalı olan tatlı bir şeyler, ondan sonra tuzlu, sonra tekrar tatlı ve daha sonra tekrar tuzlu. bu böyle sürüp gider. ta ki o dönem bitene dek.

(bkz: başlık başıma)
  • rahim bölgesini neşterle kesip, yumurtalıkları alıp, sarsmak.
  • bi gün de biriniz çıkıp dediniz mi, "peki bu regl dönemindeki kadının sevgilisinin istekleri nedir?" diye?
    sene olmuş 2014. artık böyle içten pazarlıklı bi nazlanma dönemi olamaz arkadaşım. kadınlar da, erkekler de, her şeyin farkındalar. aklı çalışan ve iyi niyetli sevgili der ki, "hayatım, ayın şu şu günü benle pek ters düşme. az kafa dinler, düzelirim nasılsa."
    ne lan bu böyle kol gibi istek listesi? seven adam zaten senin isteğini zevkle yerine getirir. sığınma böyle özel(!) günlerin ardına.

tamam sakinim.
  • ağrının giderilmesine yönelik olanlar dışında bilimsel olarak açıklayamayacağımız isteklerdir.

şöyle ki; kadınlarda siklik değişikler gösteren iki temel hormon vardır: progesteron (psikoloji için berbat bir hormondur) ve östrojen (psikoloji için çok iyi bir hormondur). progesteronun artıp östrojenin azaldığı dönemlerde, depresif ruh hali, ilgi-sevgi ihtiyacı, agresiflik vb. durumlar oluşabilir (progesteron, ayrıca iştah artışı da yapar).

ancak bu durum, sanıldığı gibi regl dönemine (yani kanamanın olduğu döneme) denk gelmez. kanamadan önceki 2 haftalık sürede, östrojen gittikçe azalırken progesteron giderek artar ve belli bir süre yüksek düzeyde kalır. kanamanın başlamasıyla birlikte ise östrojen tekrar yükselmeye başlayacağından, aslında tam tersine psikoloji olumlu etkilenir. ilk gün değilse bile 2. gün psikoloji düzelmeye başlar yani.

kanamanın tek olumsuz tarafı ağrıdır. endorfin, seratonin içeren yiyeceklere ilginin artışı, ağrı kesici ilaç ihtiyacı, sıcak uygulaması ihtiyacı; ağrının sonucudur. bunun dışındakiler biyolojik değil öğrenilmiş durumlardır.

sonuç olarak kadınların asıl suyuna gidilmesi gereken dönem regl dönemi değil, reglden önceki bir haftadır. (bkz: pms)
hesabın var mı? giriş yap