• başlığı nasıl açacağım diye düşüne düşüne kırk takla attım. zira en açıklayıcı ve en kısa şekilde bir başlık bulmaya çalıştım. hatam varsa affola.

mesele kısaca şu: biz gidip kullandığımız telefon operatöründen internet paketi yaptırıyoruz. artık 2 gb mi 10 gb mi kişiden kişiye değişir. youtube'dan bir video açıyoruz derken... reklam... ya da başka bir örnek oyun oynuyorum telefonda. next levele basıyorum derken... reklam.... güle güle giden megabaytlar. ulan ben internetimi bu gibi şeylere harcamak istemiyorum. mesele kaç megabaytın gittiği değil. mesele haksız yere istemediğim yerden megabaytların gitmesi. bu arada bu durum sadece bahsettiğim platformlarda video şeklinde sınırlı kalmıyor. siz internette gezerken dahi arka plan verisi sizin megabaytlarınızı yiyor.

ayrıca;

(bkz: mobil internet kotasının aşırı hızlı tükenmesi)
  • evet. dışarıda canımız sıkılınca ilginç bir makale yazmış bi site onu okumak için tıklıyoruz, yazıyı okurken nerden çıktığı belli olmayan bir video açılıyor ve size reklam izletiyor ve videoyu hiçbir şekilde kapatamıyorsun illa o soktumun reklamını sonuna kadar izletecek sana

ulan ben datadan video izlemiyorum paket bitmesin diye. sadece yazı ve resimlere bakıyorum. istemiyorum senin amk ürününün videosuna data harcamak! hem skik reklamını zorla izletiyosun hem de izlediğim için benden bişeyler alıyosun

eskiden kimse adblock bilmezsen ne güzel hepsini engellemiştik. şimdi adblock da kesmiyor
  • kesinlikle katıldığım serzeniş. bu da sanal alemdeki zorbalıktır. sahil kenarındaki mekanların masa parası istemesi gibi saçmalıktır. youtube da izletilen reklam tv yi solladı artık yuh diyorum ayıp diyorum.
  • %100 katıldığım sanal alemin en büyük zorbalığıdır. rezalettir hırsızlıktır.
  • reklamlar yayınlayan siteye kazanç sağladığı için admin tarafından eklenir. söz konusu sitenin admini izin vermezse reklam size zorla gösterilmez . bu yüzden reklamlar konusunda görmek istemediğiniz sitenin yöneticisi ile görüşmeniz yeterlidir. çoğu site reklamları kaldırmak için sizden bir ödeme ister. misal ayda 1.25tlye sözlükteki reklamları kaldırabilirsiniz. yönetici istemediği halde reklam varsa bu trojandır, bilgisayarınızı virüs taramasından geçirin. çok daha kolayı için ublock origin*veya benzerlerini kullanın.
  • tüketici hakları çerçevesinde ele alınan konudur.

internet trafiğinin çoğu mobil cihazlar üzerinden gerçekleşiyor artık. “we are social”’ın yayınladığı 2019 yılına ait istatistiğe (1) göre, dünya üzerinde yaklaşık 5.1 milyar adet kullanıcı mobil cihazlar üzerinden internet’e erişiyor...

ocak 2019 itibariyle bu sayı %2 artmış gözüküyor.

ülkemizde ise yaklaşık 77 milyon mobil cihaz kullanıcısı (2) var. bu kullanıcıların çoğunu da 24-44 yaş arası çalışan ve internet üzerinde sosyal medyayı çok aktif kullanan kesim oluşturuyor.

bu segmentteki mobil cihaz kullanıcıları, sahip oldukları potansiyel ve sağladıkları veriler nedeniyle reklam firmaları açısından çok değerliler. bu yüzden, mobil cihaz kullanıcılar, gezdikleri web siteleri, internet üzerinden yaptıkları aramalar, sosyal medyada takip ettikleri kişiler ve yaptıkları paylaşımlar, mensup oldukları yaş-meslek-şehir-cinsiyet-vs. gruplarına göre değerlendiriliyor ve bu konularda kategorize edilerek kişiselleştirilen reklamların zorunlu alıcısı haline getiriliyorlar.

yani, herhangi bir web sitesinde veya uygulama üzerine spor ayakkabı aramışsanız ve bu konuda bir satın alma yapmamışsanız, girdiğiniz her uygulama ve web sayfasında karşınıza yüzlerce ayakkabı reklamı gelecektir...

bu, sizin iradeniz dışında gerçekleşen bir süreç değil aslında; hizmet aldığınız gsm opersatörü veya internet sağlıyıcısı firma veya üye olduğunuz web siteleri ve kullandığınız uygulamalar size, sizin bilgilerinizi kullanarak bu tür reklamları sunacaklarını söylüyorlar. okumadan “kabul ediyorum”a basıyoruz hepimiz. okusak da anlayacağımız metinler değil çoğu... son derece karmaşık, özlük bilgilerimizi birer ticari metaya veya veriye dönüştüren hukuki metinlerden bahsediyorum...

diğer yandan, olayın üç ayağı var:

1. evet; gelen reklamların hepsi görsel ağırlıklı ve çoğu hd kalitede düzenlendiği, bu şekilde birden fazla reklam görseli, videosu veya “script”i paylaşıldığı için irademiz dışında kotamız harcanıyor;

2. kotanın yanı sıra, bu reklamların oynatılması sürecinde pilden yeniyor ve mobil cihazın işlemcisi kullanılıyor (bazı reklamlar, işlemciye yük bindirebiliyor);

3. kullanıcı için reklamları kişiselleştiren, kullanıcıya özel reklam hazırlayan firmalar, kullanıcının (erişebildikleri) tüm kişisel, lokasyon, internet ve sosyal medya üzerinde dolaşım, vs. bilgileri toplayıp işliyorlar (çoğu kvkk kapsamının dışında olabiliyor). siz, hangi firmanın hakkınızda hangi verileri topladığını, sizinle ilgili hangi raporların ve profillerin oluşturulduğunu bilme hakkına sahip değilsiniz (kvkk (veya gdpr) gereği bunu talep edebilirsiniz. hatta, firmalara, kişisel verilerinizin (ve bunlardan türetilen tüm ilişkili verilerin) tamamen silinmesini talep edebilirsiniz). yani, sadece reklam göstermek için değil, o reklamlar ile ilgili bilgilerin toplanması ve iletilmesi için de sürekli olarak hem kotanız harcanıyor, hem de işlemci gücünüz ve piliniz kullanılıyor.

kaynak;
    (1) https://dijilopedi.com/…osyal-medya-istatistikleri/
    (2) https://dijilopedi.com/…osyal-medya-istatistikleri/
  • o reklam olmasa megabayt harcayacak site uygulama da olmaz
  • o zaman efenim parasını verecek youtube premium alacaksın, oynadığın oyunun da reklamsız versiyonunu alacaksın. yok öyle milletin emek verip ürettiği içeriği tüketeyim ama onlar bok yesin

edit:
    t = haksızlığını anlayamadığım bir beyan
  • megabaytlarım tükenmeden bu şekilde tasarruf sağladığım durum. öyle root falan da yapmadım. bilgisayarda ve android telefonumda kullandığım yegane reklam engelleyicisi adguard'dır. istatistikte gösterilen veri yalnızca android telefonuma ait. aylık olarak da yaklaşık 2,5 gb veri tasarrufu sağlıyor ve istisnalar haricinde hiçbir uygulamada reklam görmüyorsunuz. ömür boyu lisans da satın aldım çünkü hakediyorlar. youtube içinse yukarıda da belirtildiği gibi youtube vanced kullanılabilir.
  • ne öneriyorsunuz?
hesabın var mı? giriş yap