• filmdeki en güzel replik şudur:

"brainnh braainnhhrrööaahh fressshh braieöaiean..."

star'da seyrettiğim muhteşem dublajda ise zombi:

"beyieöön beyieeğğnn teaazeah beyieeğğn" şeklinde ifade etmektedir duygularını...

çeviride problem olmaması, ancak seslendiren kişinin yaptığa işe büyük bir konsantrasyonla kanalize olduğunu görmek zombilerden çok daha ürkütücü gelmiştir bana....
  • 1985-1993 arasında hayat bulan akıllara zarar zombi üçlemesi bu çılgınlığın ilk etabını oluşturur.

ilk film 1985'de dan o'bannon yönetiminde çekilmiştir ki kendisi imdb'de komedi-fantezi-korku-bilimkurgu klasmanında değerlendirilmiştir. en bilinen sahnesi bir grup punk-rock tiplemesinin mezarlıkta tepişip sevişirken uğradığı saldırıdır.

pek bir sevilen bu ilk fantastik çalışmayı 1988'de ken wiederhorn tarafından çekilen iki numara izler. iki numara da komedi-korku klasmanından değerlendirmeye tabi tutulur. bir grup veletin kazara içinde toksik gaz bulunan varilleri açıp, bütün bir kenti gaz manyağı ettiği bir filmdir kendisi. zombileşen halkın sevimli çoğalış hikayesi değme komediye taş çıkartacak bir anlayışla ele alınmıştır.

serinin üçüncü filmi brian yuzna tarafından 1993'te çevrilir ve kendi vücuduna çiviler saplayan pek meşhur zombi hanımkızımızla karakterize olur. askeri deneylerin çığrından çıkması teması üzerine gitmeyi de ihmal etmez elbette. komedi-korku-bilimkurgu tanımına bir de romantik sıfatını ekler film işlediği dokunaklı aşk hikayesi ile.

pek sevdiğimiz bu zombi serisinin ikinci etabına 2005 yılına ait olan iki filmle geçilir. serinin dördüncü filmi ellory elkayem tarafından çekilen return of the living dead: necropolis olur (filmi henüz izlemediğim için hakkında bir yorum yapamayacağım).

beşinci film ise yine aynı yönetmen tarafından çevrilen return of the living dead: rave to the grave'dir. filmin akıllara zarar fikri toksit varil içindeki maddeden kafayapıcı haplar elde eden bir grup zirzop'un bir rave partisinde zombileşmiş arkadaşları ile yaşadıkları yakın temastır.
  • interstar zamanındaki dublaj süperdi, bi kaç punk zombilerden kaçıp levazımatçının evinin kapısını çalıolar, levazımatçıda elde silah kapıyı açıyor ve "kıpırdama yakarım" die baarıor :) daha sonra zombiler ortalıın iice damına koymaya başlıınca aynı adam camdan dışarı bakar ve durumun vahimetini şu sözlerle özetler "bu herifler buraya gelen herkesi yiicek". ayrıca gastede 12de başlııcak die yazıodu sabaan 3ünde başlamıştı.
  • '' send more cops'' esprisi mükemmeldi.
  • küçükken tuvalete gidememe neden olmuş hala devam eden karanlık korkumun temel taşlarını atmış filmdir.

6 yaşlarındaydım. komşumuzun oğlunun doğum günü vardı. mahallenin veletleri odasında toplandık. eleman da elit bir çocuktu yani mal mülk falan zaten vardı bir de zekiydi. hani amerikan filmlerindeki çocuk odaları gibiydi odası.

yıllarca bu filmi bulmaya çalıştım ama bulamadım. ismi aklımda ölülerin dönüşü olarak kalmış. aradım taradım yok. filmde ölülerin boyunları falan uzuyordu ve ağır hasar almış bir adamın kafasına çivi ve metal bir taç çakmak suretiyle robota dönüştürüyorlardı. sevgili sözlük yazarları eğer bahsettiğim film bu ise lütfen onaylayın beni. ağlamak üzereyim lan..
  • bilinen en efsane zombie filmi. bu filmden sonra b movie kategorisine giren yüzlerce türevi üretilmiştir. la revanche des mortes vivantes yani "yaşayan ölü kızların intikamı" adlı 1987 yapımı film mesela return of the living dead koseptinden türetilmiş iyi bir örnektir. buyrun muhteşem bir trailer'da burda: http://www.youtube.com/watch?v=qpf-u4c5kze
  • dimağlara kazınan themesi için buyrun:

http://www.youtube.com/…uo6eiriogsg&feature=related
  • 80'lerin kültlerinden. yaş sınırlaması olmadan büyük küçük hepimizin izlediği, her an yorganı başa çekme refleksini bizlere öğreten unutulmaz film.
  • zombi filmlerinin atalarından ,hayatımda izlediğim ilk korku filmi 6 yaşındayken ağabeyim tarafından zorla izletilmişti, bu film yüzünden uzun süre karanlıktan korkmuştum yıllarca korku filmi izleyemedim. bir kaç yıldır böyle problemin yok ancak halen zombiler ile ilgili dizileri , filmleri yada oyunları sevmem belki bilinç aldı belki de korkumu yendiğim için saçma geldiklerinden
  • muhteşem
hesabın var mı? giriş yap