• yukardaki entry o kadar güzel özetlemiş ki, bana sadece "izleyin" demek kalıyor!
  • kahramanı mort rifkin'i, terapisti, geçmiş dersleri, eşi, rüyaları, kalp sağlığı, bir kadına yakınlık arayışı, başyapıt hayali ve daha bir dolu şeyin arasında büzülürken tanıdığımız woody allen filmi.

mr. mort, her şey hakkında endişelidir ya aslında onlar sayesinde benliğini sabit tutmaktadır. sadakatsiz eşinin peşinde olmak ile bir kalp hastalığına sahip olmayı düğüm yaparak kendi sınırlarını netleştirmeye çabalar. yazmak için kendine bir başyapıttan azını yakıştıramaz. bu ufuk, yola çıkmamayı mantıklı kılan bir çıpadır aslında. çünkü liman da okyanustadır. kendisi yerine abisini seçen bir kadının geçmiş eylemi, bitmeyen mağduriyetiyle benliğine sonsuz bir enerji kaynağıdır.

mr. mort için bunlar, yeni bir aşkın telaşesine yelken açmak için rüzgar olur. kendi el işine yeni bir kasnak bulmak için mantığını, ahlâkını bohça eder, olanca gücünü toplar. çünkü bir kadının yakınlığı, benin ben oluşu için en güçlü yoldur. ancak yeniden seçilirse seçilen bir ben olarak var olacaktır.

ne var ki mr. mort'un aşktan anladığı, bir sürü hayırı anlamlı kılacak yeni bir evet yanıtı aramaktır. hatta o bile değil, bunun olanağını görmektir. böylece kendinin yeni bir negatifi de bir kapının açıklığında beliriverir. mütereddit hâlini bir eşikte durur görmek, işte mr. mort olmak budur. sağlıklı, mantıklı, ahlâklı, gadre uğramış, mağdur, büyük ustalara denk, inançlı, ölümsüz bir burnu büyüklük içinde kendisinden memnun olmak. budur mr. mort'un periyodik ve kardiyal festivali.
  • beğendim ya da beğenmedim diyemeyeceğim bir film. izlediğim için memnunum yalnızca. woody allen kendi oynadığı filmlerinde kendine ayırdığı iç sesle diyalogları bu kez ana karakter mort'a vermiş. filmin çok fazla bir mesajı yok. temelde mort ve karısı sue, yardımcı olarak da doktor kadın ve phillipe var. her zamanki gibi diyaloglar üzerine kurulu bir woody allen filmi.
  • woody allen filmlerinde en çok hoşuma giden şeylerden biri, toplumdan entelektüel yönüyle ayrışan ve bu yüzden belli problemleri dert edinen tiplerin toplum/çevre tarafından dışlanmasının (ki genelde woody allen filmlerinde tüm ana karakterler aynı kadere mahkumdur, bu yüzden de kendisinden büyük bir parça vardır hep bana göre) keyifli bir hicivle anlatılması. olayı "siz ne anlarsınız :s" modundan çok, karşılıklı bakış açılarına göre vermesi hoşuma gidiyor.

--- spoiler ---

bu filmde de aynı şeyi görüyoruz, ana karakterimiz mort rifkin, entelektüel birikimiyle para kazanan, sinema tarihi dersleri veren, kendi romanını yazmaya çalışan bir karakter. bu yönüyle de başta karısı olmak üzere hemen herkes tarafından bir küçümsenme hali var. çünkü "çok biliyor" ve hemen her konuşmada bilmeyenlerin asla anlayamadığı türden "referans verme kaygısı" olması hoş karşılanmıyor vesaire.

bu yüzden filmde en çok patladığım nokta azrail'in mort'la satranç oynadığı sahne ve mort'un varoluşsal sancılarını anlattığı kısım oldu. azrail dinlerken o kadar cringe oldu ki, giderken aman kolonoskopini ihmal etme, sebze-meyve ye, yağlı tüketme, kendine lütfen iyi bak filan diyor dkjfkdjf. kendisiyle dalga geçebilen insanları seviyorum.

--- spoiler ---
  • woody allen huysuz,çirkin, 100 kaldıraçlı kadına sahip olmuş ihtiyar modelini bu sefer kendisi oynamak yerine wallace shawn a oynatmış.
    severiz ya avrupalı woody filmlerini. 6/10
  • bu filmi nasıl izleyebilirim hiçbir yerde yok .
  • seyretmekten asla sıkılmadığım filmlerin yönetmeni woody allen'ın 49. uzun metrajlı filmi. hikayelerini çoğunlukla romantik ilişkileri merkeze alarak anlatıyor olsa da mutlaka bir yan başlık da bu romantik ilişkiye eşlik ediyor. bu sefer de ilişkinin yanında sinema, daha özelde ise yeni festival filmleri ile büyük sinema ustalarını merceğe koyduğunu söyleyebiliriz. film boyunca yapılan yönetmen ve sinema referansları da ayrıca dikkate değer bir anlatı sunuyor. şu sıralar tam seyretmek istediğim, beklentimi karşılayan, izlemesi keyifli bir film rifkin's festival.

hoşuma giden iki diyaloğu da aşağıda paylaştım.
    --- spoiler ---

mort rifkin: nobody wants to die. not even for love.
    jo rojas: you wouldn't die for love?
    mort rifkin: i'd frankly prefer not to die for anything. and that includes sickness, old age or choking on a bagel.

sue: i think we should lay all our cards on the table.
    mort rifkin: how many cards do you have? 52?

--- spoiler ---
  • "bir kayayı yukarı itiyorum, her defasında geri yuvarlanıyor, bu defa en tepeye kadar getirdim, daha da sert yuvarlandı."
  • --- spoiler ---

2020 ispanya abd italya ortak yapımı komedi filmi. ben filmi izledim ve gayet eğlenceli buldum. baştan sona klasik avrupa sineması filmlerindeki sahneleri (bkz: woody allen) reyiz tekrar yazmış ve çekmiş. özellikle yedinci mühür sahnesi çok iyiydi. misyoner pozisyonuna elveda.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap