şükela:  tümü | bugün
 • tam ismi roberto bolaño. haliyle "roberto bolanyo" şeklinde okunuyor.
 • vahşi hafiyeler ve amerika ortamlarında bomba etkisi yaratan 2666'sından sonra, artık marquez, llosa ve fuentes gibi latin amerika edebiyatının en büyüklerinden biri olarak kabul görmeye başladı.
 • vahşi hafiyeler'i meksikalı bir arkadaşım hararetle tavsiye etmişti. 2666 ile bir havaalanı kitapçısında karşılaştım; oralarda satılacak kadar bestseller olmuş. burada romanlarını bulamadım, last evenings on earth diye bir hikaye kitabını aldım. dili fazla düz, çok betimleme yok. anlatacaklarını kestirmeden anlatıyor (amazon'da bir yorum polis raporu gibi yazıyor demiş. kaç tane polis raporu gördüyse artık..) barselona'da tanıdık mekanlardan, sokaklardan sıkça bahsetmesine rağmen biraz yavan geldi bana hikayeleri. bu kadar teveccüh gördüğüne göre romanları daha farklıdır herhalde.

  bu arada adam şilili ve sadece elli yaşında ölmüş 2003 senesinde.
 • bütün başarılı romancılar gibi şairdir de. tuhaf olan bu herif disleksiymiş. tuhaf olmayansa eroinmanlığı. hepatit c'den gitmiş. öldüğünde karaciğer nakli için düzenlenen listenin başındaymış.
 • putas asasinas adlı hikaye kitabı katil orospular adıyla metis yayınlarından 18 şubatta çıkacaktır. kendisi son zamanların en sağlam romancısıdır. okumak gerekir.
 • şili'li şair ve yazar. çocukluğunu birçok şehir dolaşarak geçirdikten sonra ailesiyle birlikte meksika'ya yerleşir. salvador allende'nin sosyalist reform sürecine katılmak için şili'ye döner ve darbe sonrası katıldığı direnişte tutuklanır. 8 gün tutuklu kaldıktan sonra serbest bırakılır ve meksika'ya dönerek mario santiago papasquiaro ile birlikte "infrarealist şiir hareketi"ni başlatır. gece bekçiliği, bulaşıkçılık, satıcılık gibi işlerde çalışır. "vahşi hafiyeler" romanı latin amerika'nın nobel'i denilen romulo gallegos ödülü'nü kazanır. 50 yaşında karaciğer rahatsızlığı sonucu ölür ve bundan bir yıl sonra ispanyolca yazılmış en iyi romana verilen salambó ödülü'ne layık görülür.
 • katil orospular adlı öykü kitabı şahanedir. ölümünden sonra kıymete binen yazarlardandır.
 • (bkz: 2666)
 • kaybolmakla, aramakla kafayı bozmuş yazar, okuduğum üç kitabında da, vahşi hafiyeler, uzak yıldız, 2666, karakterler; kaybolanlar, arayanlar olarak rahatça ikiye ayrılabilir. bunun böyle olmasının sebebi herhalde bolano'nun şili, meksika, ispanya hattında, kaybettikleri ve aradıklarıdır. ayrıca, hayatım boyunca ilk kez bir insanla tanışmayı istemek duygusunun ne olduğunu bana hissettirmeyi başarmıştır, ölümünden sekiz yıl sonra, daha dün ölmüş gibi üzülürken.