• kamera kullaniminin da filmin icerdigi kasvete kasvet kattigi asiri deneysel yapim. kasim kasim kasiliyor insan izlerken.

--- spoiler ---

rosetta is bulma kurumuna basvurusunu yapmaya calisirken, oradaki gorevli kisi rossetta'ya arka tarafta bir yeri isaret ederek "sosyal yardim basvurusu yapabilirsin" diyor. bu basvuruyu rosetta sosyal yardimdan gelecek parayi istemedigi, calisarak kafasindaki "normal insan" profiline ulasmak istedigi icin yapmiyor diye dusundum ben. tabi icgudusel olarak filmin asiri dramatize yapisini kaldiramayip belli noktalarda iyiye yormus da olabilirim.

--- spoiler ---
  • fransizlar tarafindan, misir in resid kentine verilen isimdir. fransizlar bu kenti 18. yuzyilin sonlarinda isgal etmistir. egyptoloji nin dogmasini saglayan unlu tas (bkz: rosetta tasi), adini bu sehirden alir.
  • aynı zamanda 2006 yılında balboa ile beraber project mercury adında şahane bir split çıkarmış gruptur. adı geçen split te albümün adını taşıyan şarkıyı balboa ile beraber icra etmiş, dinlediğim en güzel şarkılardan birine imza atmışlardır.

http://www.rosettaband.com/rosettaweb/index.html

filme de saygılarımı sunarım pek tabii. belçika nere, philedelphia nere değil mi? yaa yaa (bkz: hayat ne garip vapurlar filan)
  • her şeyden önce bu film fakirlik olgusunun sefaletinden, soğukluğundan ziyade 'bir ötekinin' normalleşme çabasını anlatıyor. bu yüzden de rosetta'nın alkolun dibine vurup fahişelik yapan annesini korumaya çalışması, ona yardım etmek isteyen hatta iş teklif eden 'arkadaşını' ispiyonlaması da toplumsal ahlak ve değer yargıları açısından daha da anlamlı oluyor. çünkü rosetta entegre olmak, bir birey olmak istiyor. dardenneler ise bu dokunaklı hikayeyi gerçekçi estetik ve mesafeli anlatımla destekleyerek dramaturjiyi sulandırmıyor, filmi iyi yapan en önemli noktaysa bu görsel tercih oluyor.
  • her waffle yiyişimde bana rosetta yi tekrardan hatirlatacak olan film
  • ulaştığım çok gizli bilgilere göre dünyanın en iyi müzik grubunun a determinism of morality isimli albümlerini içinde 2010 yılında çıkartmış olan rosetta olduğu ortaya çıktı.
    başka bir dünyaya çamurdan bir solucandeliği.
    astronotlar için metal.
  • (bkz: betty blue)
  • 17. gezici festival kapsamında izleyip kafadan ilk 10'uma aldığım jean-pierre ve luc dardenne filmi. yoksulluğu duygu sömürüsü yapmadan, sınıfsal bağlamından koparmadan, romantize etmeden, doğrudan ve ultra bir gerçekçilikle aktarmış.
    "dinlerin, kapitalist ideolojilerin size yutturduğu sahte iyilik, diğerkamlık gibi ahlak masallarına inanmayın" diyor film bağırarak. "aç insan iyi olamaz, hatta aşık bile olamaz" diyor.
    fransız yeni dalga sinemasının en önemli ilham kaynağı olan sinema yazarı ve eleştirmen andre bazin, "tek komünist film" dediği bisiklet hırsızları için şöyle söyler: "ortaya atılan tez şaşırtıcı derecede basittir: bu işçinin yaşadığı dünyada yoksullar hayatta kalabilmek için birbirlerinden bir şeyler çalmak zorundadır."
    dardenne kardeşler de bisiklet hırsızları'ndan 51 yıl sonra aynı şeyi söylüyorlar aslında: rosetta hayatta kalabilmek için riquet'nin işini çalmak zorundadır.

filmde riquet'nin göle düştüğü sahne, yapılmış en sarsıcı sahnelerden biridir kanımca. böyle bir sahneyi bu kadar duygu yoğunluğu yaratacak şekilde ama hiç duygu sömürüsü yapmadan çekmek müthiş bir yetenek gerektiriyor.
    hele ki tüpgaz sahnesi... yoksulluğun kadim trajedisi bundan daha iyi anlatılabilir miydi, bilmiyorum.

görece kısa olmasına rağmen izlenmesi zor bir film ama çok sıkılmak pahasına bir buçuk saati ayırmak gerekir diye düşünüyorum.

son olarak, çok sevdiğim lilja 4-ever'ın bu filmden fazlasıyla etkilendiğini anladım. lakin en önemli fark, rosetta, lilja kadar pasif değil, olması gerektiği gibi, daha isyankar.
  • --------- "mouchette" ile ilgili çok kritik spoiler içerir---------

eğer mouchette, kendini ırmağa yuvarlamayıp hayata devam etseydi, karşımıza rosetta gibi biri olarak mı çıkacaktı? dardenne biraderlerin çıkış noktası acep bu mudur?

--------- "mouchette" ile ilgili çok kritik spoiler içerdi bile---------
  • (bkz: hey rosetta)
hesabın var mı? giriş yap