şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rüya tabiri herkesçe yapılabilir bir yetenek olup, çok az sayıda breyin söylediklerinin tutması, aslında rüya tabirinin ancak rüyayı gören kişi tarafından yapılabilecek olmasından kaynaklanmaktadır.

  herkes, rüyalarını soyut ve somut olguların kendisine ifade ettiği şeye dayanarak doğru bir şekilde tabir edebilir. kimi insanların, başkalarının rüyalarını yorumlayabilmesi ise, o insanı tanıması veya kendisi ile benzer bir hayat evresi deneyimlemiş yahut benzer ortamlarda bulunuyor olmalarından kaynaklanmaktadır. kimi tabir ustalarının ise, rüyaları dinlemeye ihtiyacı yoktur.. ki onlar apayrı bir konu başlığı altında konuşulabilir.

  rüya tabiri yapmak ve gördüklerini yorumlamak isteyenlerin yapması gereken şey, bir rüya günlüğü oluşturmak ve uyandığı an o gün gördüklerini, en hızlı şekilde mümkünse cümleye dökmeden kelimelerle aktarmaktır. sayfanın devamına ise, o günün sonunda uyumadan hemen öncesine kadar gün içinde yaşananları en kısa hali ile not etmektir bunu haftalarca tekrarlamak neticesinde ise imgelerle yaşananlar arasında bağlantı kurmak vasıtasıyla kendisine bir rüya sözlüğü oluşturmak ve ilerileyen günlerde gördüğü rüyalarından mesajlar çıkarabilmesi, en basit hali ile yorumlamaya başlaması mümkündür.

  sözlüğün içeriği sürekli olarak genişletilir, lakin bu süreçte yaşanabilecek acı ama tatlı, hayatın ivmesini değiştiren yahut travmatik neticeler doğuran olayların, rüyalara etkisi de takip edilmeli, yanlış yorumlamalardan kaçınılmalıdır.
 • çok güzel rüya yorumladığımı düşünürsek yapılabiliyor.
  yorumlarımda gayet gerçeğe uygundur.
 • bir psikanalistin yanında söylenmemesi gereken cümledir.
 • freud bilgisini haiz olmaktır.
  onun dışında her türlü rüya yorumu yalandır.
 • rüyanız hayrolsun teyzelerin ekmeğini çıkardığı yetenek. evet bir yerde yetenek işi.
 • sıkılınca rüya tabirleri okuyorum. eskiden mesela, rüya tabiri dediğin şey yusuf peygamber zamanında olan bir şey. kuranda öyle yazıyor. meşhur rüyayı hepimiz biliriz, 7 yıl bolluk ve 7 yıl darlık işaret eden rüya hani. rüyada ne görmüşlerdi peki? inek. evet bu ezelden beri insanın hayatında bulunan, etinden sütünden yararlandığımız ve hoyratça davranmazsak uzun bir süre daha bizimle olacak bir hayvan türü. peki günümüzde insanlar ne görüyor rüyasında? uçak, asansör gibi şeyler. bir miktar daha bu hızda ilerlerse teknoloji, hakkaten uzay mekiği falan göreceğiz rüyamızda.

  peki sürekli yaşamımızda olan şeylerin yorumlanması tamam da, uçağın ya da buna benzer şeylerin yorumlanması nasıl olacak? insanlar rüya yorumlarken bunun mantığını neye dayandırıyor?

  aslında nesnelerin ya da sujelerin yorumlanması bunların insanlara hissettirdikleriyle alakalı. fal bakmak gibi işte. at görmüş rüyasında. at nedir peki? en basit tabiriyle, atın insan hayatındaki konumu şudur: binek hayvanı. öyleyse at gördüysen rüyanda, gerçekte bu atın üstüne biri biniyodur kesin. hatta bu kara yağız bir delikanlıdır, hayatının prensidir falan. seni bu hayattan çekip çıkarmak için sana geliyordur. erkeksen de çok istediğin bi muradına ereceksin işte, uzatma.

  peki uçak görüyorsan? işte uçak da asumanda olur hep. asumanın ucu bucağı yoktur. ferahtır. masmavidir. sıkıntı falan yoktur orada. kuşlar da oradadır. kuşlar özgürdür orada. uçak da özgürdür. demek ki uçaklı bir rüya görüyorsak bunu özgürlüğe, sınırsızlığa ve kontrolün bizde olmasına dayandıracağız. fal bakarken de aynı mantığı gütmek çok mümkün. hayatın her alanında herhangi bir şey üzerine düşünürken de bu mantığı gütmek çok mümkün ki aslında yaptığımız her şeyin özetidir bu. bilmediğimiz ya da fikir sahibi olmadığımız her konuda algılarımız böyle çalışır.

  ahah! işte her şey bu kadar.
 • ırvim yalom- aşkın celladı ve diğer psikoterapi öyküleri'ndeki son öyküyü tavsiye ederim..
  (bkz: irvin yalom)
 • ne görülürse görülsün "sen istiyor seks. aha aha" denilerek de yapılabilecek eylem.
 • psikoterapistler tarafindan yapildiginda degisik ufuklar acar. yorumlar gelecege yönelik degil de gecmise yönelik olur.