• sıkılınca rüya tabirleri okuyorum. eskiden mesela, rüya tabiri dediğin şey yusuf peygamber zamanında olan bir şey. kuranda öyle yazıyor. meşhur rüyayı hepimiz biliriz, 7 yıl bolluk ve 7 yıl darlık işaret eden rüya hani. rüyada ne görmüşlerdi peki? inek. evet bu ezelden beri insanın hayatında bulunan, etinden sütünden yararlandığımız ve hoyratça davranmazsak uzun bir süre daha bizimle olacak bir hayvan türü. peki günümüzde insanlar ne görüyor rüyasında? uçak, asansör gibi şeyler. bir miktar daha bu hızda ilerlerse teknoloji, hakkaten uzay mekiği falan göreceğiz rüyamızda.

peki sürekli yaşamımızda olan şeylerin yorumlanması tamam da, uçağın ya da buna benzer şeylerin yorumlanması nasıl olacak? insanlar rüya yorumlarken bunun mantığını neye dayandırıyor?

aslında nesnelerin ya da sujelerin yorumlanması bunların insanlara hissettirdikleriyle alakalı. fal bakmak gibi işte. at görmüş rüyasında. at nedir peki? en basit tabiriyle, atın insan hayatındaki konumu şudur: binek hayvanı. öyleyse at gördüysen rüyanda, gerçekte bu atın üstüne biri biniyodur kesin. hatta bu kara yağız bir delikanlıdır, hayatının prensidir falan. seni bu hayattan çekip çıkarmak için sana geliyordur. erkeksen de çok istediğin bi muradına ereceksin işte, uzatma.

peki uçak görüyorsan? işte uçak da asumanda olur hep. asumanın ucu bucağı yoktur. ferahtır. masmavidir. sıkıntı falan yoktur orada. kuşlar da oradadır. kuşlar özgürdür orada. uçak da özgürdür. demek ki uçaklı bir rüya görüyorsak bunu özgürlüğe, sınırsızlığa ve kontrolün bizde olmasına dayandıracağız. fal bakarken de aynı mantığı gütmek çok mümkün. hayatın her alanında herhangi bir şey üzerine düşünürken de bu mantığı gütmek çok mümkün ki aslında yaptığımız her şeyin özetidir bu. bilmediğimiz ya da fikir sahibi olmadığımız her konuda algılarımız böyle çalışır.

ahah! işte her şey bu kadar.
  • psikoterapistler tarafindan yapildiginda degisik ufuklar acar. yorumlar gelecege yönelik degil de gecmise yönelik olur.
  • rüya tabiri herkesçe yapılabilir bir yetenek olup, çok az sayıda breyin söylediklerinin tutması, aslında rüya tabirinin ancak rüyayı gören kişi tarafından yapılabilecek olmasından kaynaklanmaktadır.

herkes, rüyalarını soyut ve somut olguların kendisine ifade ettiği şeye dayanarak doğru bir şekilde tabir edebilir. kimi insanların, başkalarının rüyalarını yorumlayabilmesi ise, o insanı tanıması veya kendisi ile benzer bir hayat evresi deneyimlemiş yahut benzer ortamlarda bulunuyor olmalarından kaynaklanmaktadır. kimi tabir ustalarının ise, rüyaları dinlemeye ihtiyacı yoktur.. ki onlar apayrı bir konu başlığı altında konuşulabilir.

rüya tabiri yapmak ve gördüklerini yorumlamak isteyenlerin yapması gereken şey, bir rüya günlüğü oluşturmak ve uyandığı an o gün gördüklerini, en hızlı şekilde mümkünse cümleye dökmeden kelimelerle aktarmaktır. sayfanın devamına ise, o günün sonunda uyumadan hemen öncesine kadar gün içinde yaşananları en kısa hali ile not etmektir bunu haftalarca tekrarlamak neticesinde ise imgelerle yaşananlar arasında bağlantı kurmak vasıtasıyla kendisine bir rüya sözlüğü oluşturmak ve ilerileyen günlerde gördüğü rüyalarından mesajlar çıkarabilmesi, en basit hali ile yorumlamaya başlaması mümkündür.

sözlüğün içeriği sürekli olarak genişletilir, lakin bu süreçte yaşanabilecek acı ama tatlı, hayatın ivmesini değiştiren yahut travmatik neticeler doğuran olayların, rüyalara etkisi de takip edilmeli, yanlış yorumlamalardan kaçınılmalıdır.
  • şunu yapabilen varsa ihtiyaç duyduğum yetenek. böyle şeylere hiç inanmam ama rüyamda dün gece hayal bile edemeyeceğim güzellikte şeyler gördüm. yorumlayabilen ilgi duyan varsa yeşillendirsin.

dağ gibi bir yere bayır yukarı tırmanıyorum. hafif loş karanlık bir yol. yanımda tanımadığım ya da görüp hatırlamadığım birileriyle konuşuyorum. dağın zirvesine tırmandığımdaysa aşağıda bir vadi ve karşımda bir dağ daha görüyorum. bulunduğum dağdan vadiyi ve kaşımdaki dağın bana bakan yamacının komple rengarenk menekşelerle kaplı olduğunu görüyorum. yemyeşil ve rengarenk! elektrik telleri var vadiden geçen: onlar bile rengarenk menekşelerle kaplı. tepede güneş pırıl pırıl, vadide akan minik bir akarsu var. ve menekşelerin boş bıraktığı tek bir alan bile yok. toprak görünmüyor o derece.

ben hayatımda bu kadar güzel bir manzara ne gördüm ne hayal ettim. rüyamda çok mutlu oldum. mutlu uyandım ve günümü mutlu geçirdim. yorumlayabilirseniz sevinirim. kötü bir şeye delalet ise boşuna sevinmeyeyim.*
  • (bkz: rüyada şarap içmek) başlığını hortlatmışlar onu gördüm. ve bu konuda biraz bilgi vermek gereği hissettim. yakın çevremde de rüyalara fazla anlam yükleyen insanlar var onlara da sık sık söylüyorum. on kere okumuşsunuzdur çoğunu biliyorsunuzdur zaten ama gene de yazmadan duramadım.

önce insanlar genelde para bitince, sevgili terkedince, işten kovulunca... maneviyata yönelir; para çoğalınca, işler tıkırındayken böyle rüyayla mesajla falan pek uğraşmazlar. depresyona meyilli insanlar rüyalar görür veya bunlara fazla anlamlar yükler. sadece bu açıdan bakınca bile bu hayrolsun deyip geçmenin ne kadar gerekli olduğu ortada. rüyalarınızı kötüye yoruyorsanız psikiyatriden randevu almanın zamanı gelmiştir.

rüyalar fizyolojik olabilir. mesela sürekli korkulu rüya görüyorsanız aile hekimine gidip kan değerlerinizi ölçtürmeniz fena olmaz. bazı ilaç vitamin ve takviyelerle korkulu rüyaları hacılardan hocalardan daha iyi kovarsınız. kandaki demir oranı önemli. doktora gidin.

bazen yatış pozisyonunuz korkulu rüyalara sebep olur. kilo vermek fena olmaz. uygun pozisyonda düzgün nefes alarak yatın. uyku apnesi olabilir. doktora gidin.

ateşli hastalık geçirenler de başına güneş geçenler de rüya görür. çok yemek yemişsinizdir üstüne uyumuşsunuzdur mesela ağır gelir rüya görürsünüz. ya da çok aç susuz kalmışsınızdır rüyada su içersiniz bunlar rüya sebebi. bilmediğim unuttuğum başka fizyolojik sebepler hastalıklar olabilir sağlıklı olun doktora gidin işte.

yine psikolojik bazı sebepler rüya gördürür. büyük bir acıdan sonra vücudunuz sizin neden üzüldüğünüzü anlayamaz. zorla uyuduğunuz anlarda beyniniz size duygu durumunuzu düzeltmek için mutluluk hormonu salgılatacak şeyler gösterir. bir yakınınızı kaybetmişsinizdir mesela hemen o gece ya da o hafta rüyanıza girer "benim yerim iyi merak etme" falan der. böyle olsa şanslısınız bazen saçma sapan şeyler görürsünüz. fazla itibar etmeyin. vücudunuz ne yaşadığını anlayamamıştır. psikiyatri iyidir iyi.

hala inatla rüyalara anlam yükleme derdindeyseniz burdan devam.

öncelikle içinde kan olan rüya her ne olursa olsun itibar edilmez. bir damla da kan olsa o rüya boştur. kuralları ben koymuyorum. böyle öğrendim.

rüyayı gören her kimse elden gelen her şekilde bunu hayra yormaya gayret etmeli. böyle kötü anlamlar çıkarmaya çalışıyorsanız yine psikiyatri randevusu.

islamiyettte rüyanın görüldüğü zamana göre rahmani şeytani diye ayrılır. gecenin ilk yarısı genelde şeytani sabaha karşı olanlar rahmani sayılır. bunun kuralını da ben koymadım kaynak maynak verecek de değilim isteyen araştırsın. bazıları saat saat bölmüş hatta geceyi.

şimdi elimizde bir rüya var fizyolojik psikolojik olmadığına emin olduk, içinde kan olmadığına eminiz, şeytani falan da değil. hala yorumlamaya çalışıyoruz öyle mi? farkettiyseniz bu işin gerçek erbapları rüyaya itibar etmemek için gayret sarfetmişler. ama inatla yorumlatacağız yani.

ciddiye alınmak için yorumlatmak için her şeyi uygun olan bir rüyaya bile itibar etmemek en iyisi olacaktır. ben böyle öğrendim.

önce rüyayı görenin kendisinin yorumlaması lazım. rüyalarda görülen şeyler belli belirsiz ya da iç içe geçmiş şekildedir. rüyayı görenin yaşantısı mesela önemlidir. en üstteki örnekten yürüyelim mesela. rüyada şarap içen kişi günlük hayatta her gün şarap içiyorsa yorumu farklı olur, hayatında ağzına içki koymamışsa farklı olur, içkiyi yeni bırakmışsa farklı olur, yeni başlamışsa farklı olur. internetten bulduğunuz rüya tabirleri sitelerindeki şeylerin birbirine tamamen zıt olmaları bu yüzden. reklam olmasın bazı sitelerde bir sürü tabircinin yorumu var. aynı konu hakkında birinin kara dediğine öteki ak diyor neden? rüyayı gören kendisine uygun olanı alsın diye. ve rüyada görülen şeyler iç içe geçtiği için yorumlar iyice karman çorman oluyor. mesela adam rüyada elinde şarapla süt tuttuğunu görür. hatta ikisini karıştırır bazen. hatta önce içtiğini sonra kustuğunu görür hadi buyrun. rüyalara da yorumlara da fazla itibar etmemek gerek.

rüyada görülen ak sakallı dede. bakın bu adam nerden peydah oldu bilmiyorum seksenli yıllarda yoktu bu doksanlarda icat oldu. milli piyango bileti kazanmış birine sayıları söylemiş diye bir efsane var. adam o bileti nasıl buldu orası da ayrı hikaye ama. bu ak sakallı dedelere de fazla itibar edilmez. adam rüyanızda on gün sizi ibadete çağırır on birinci gün günaha çağırır. on gün camiye çağırır on birinci gün havradan çıkarken görürsünüz. koyun değilsiniz boynunuza ilmeği kendi elinizle geçirmeyin. rüyayla amel etmek öyle kolay değil.

rüyaya yatmak. uzman derecesinde bilgi sahibi olmak ya da çok güvenilir, çok bilgili, çok iyi niyetli insanlardan yardım almak gerekir ve bunlara rağmen bu konu tartışmalı. geleceği ancak allah bilir. rüya yorumu geleceğe değil geçmişe yönelik yapılmalıdır. isteyen araştırır ben yapmam tavsiye etmem.

lucid dream. iki defa başardım ve memnun kalmadığımı söyleyeyim. uykudan yorgun kalktım. bir süre sonra normal rüya göremediğini yazanlar var. boş zamanınız varsa biraz okuyun deneyin ama onu da tavsiye etmem.

sen rüya tabiri yapıyor musun? diye sormak aklınıza gelmiştir. hayır asla yapmıyorum. ama bizim ailede böyle ilginç rüyalar gören çok. bu yüzden konuyla ilgiliyim.
  • bir psikanalistin yanında söylenmemesi gereken cümledir.
  • genellemelerden mümkün olduğunca uzak durulduğunda daha gerçekçi olur fakat tanışıklık gerektirir. insan psikolojisi cins cins
  • ırvim yalom- aşkın celladı ve diğer psikoterapi öyküleri'ndeki son öyküyü tavsiye ederim..
    (bkz: irvin yalom)
  • ne görülürse görülsün "sen istiyor seks. aha aha" denilerek de yapılabilecek eylem.
  • kopyala yapıştır yöntemiyle yüzyıllardır insanlara kakalanan masal türü.
    rüyada devasa, ayakları altı metre bir at görürsün, hayırdır diye google hazretlerine sorarsın. müdavimi malumatfuruşlar servete kavuşacağına yorarlar. oysa aynı gün borsada 15 bin liran uçacaktır.
hesabın var mı? giriş yap