• sesi 30-40 desibel düşürülse çok şükela olacak ezandır.
    yıl olmuş 2019 kim ezan sesi duyarak ezana kalkıyor ki hacı.
  • atamın tabiriyle “ikra bismi rabbi safsatalarının” en rahatsız edici kısmı.

her şeyin elektronikleştiği bir çağda hala var olması insanları namaza teşvik etmek için değil islam’ın o bölgede hakim olduğunun gösterilmesi içindir. cihattır. kendi halinde namazını kılacak insan her türlü kılar.

islam’da zorlama yoktur saçmalığının islam tarafından çürütülmesi aynı zamanda. beni kart sesli bir müezzinin anırmasını dinlemeye zorluyorsun işte. islam hoşgörü dini değil, hoşgörü bekleme dinidir.
  • karanlık bi odada yalnızken epey ürkütücü oluyor(böyle düşünen tek kişi olmadığıma eminim).
  • huzur verir. sakinliktir. ınanmaktir. seni bir sey kolluyor bilmektir. kotu sana degmez hissetmektir. sukretmektir. hoca cok guzel okuyor suan serefsizim.
  • 1999 depremi zamanlarında sabah ezanı okuduğunda içimi hep huzur kaplardı allah’ı yanımda hissederdim insana özellikle güzel sesli hocalar da okuduğunda huzur kaplardı
  • benim beyin (ve/ya vücut) sabah uyanmaya bayağı karşı olduğundan alarm sesiyle arama sesini aynı yapıyordum. ama yavşak çakal tabi, sesi duyunca uyanıyor. bakıyor arama yok, kapatıp geri yatıyor.

sonra huzurlu bir iki şarkı koyayım dedim, uyanmadım bile.

baktım yemedi; manowar, iron maiden, black guardian filan koydum. yine yemedi.

kafam attı, en son şunu yaptım: https://www.youtube.com/watch?v=zsjwe9glfh0

tabi ki yine yemedi.

-

bakın ben öyle inançlı biri değilim. deist diyorlar. bir yerde birileri olabilir, bir yerden bir yere gidiyor olabilirim ama islam'dır, budizm'dir bunlar beni kesmiyor diye geziyorum. ama bu kültürde doğdum büyüdüm, inşallah diyeni "aha yobaz bu" diyen mallar gibi olamadım şükür.

-

son bir umut dedim, kani karaca'nın muhteşem sabah ezanını koydum:

https://www.youtube.com/watch?v=rdzskbriyce

istanbul ezanının temsilcisi filan değil direkt örneği ve dersi olan bu ezan uyandırıyor beni şimdi. ben ki ömründe sabah ezanıyla/sabah namazına kalkmamış insanım, ayağa dikiyor. ezan olduğundan değil bak. içindeki geçkiler yüzünden, istanbul yüzünden, kani hocanın sesi yüzünden, hocanın yorumu yüzünden.

-

kahir ekseriyetiniz türkiye'desiniz, ondan ezan sizin için gündelik hayatın bir parçası ya işte, gavuristanda sabah bununla kalkmak garip bir his. çan seslerinden bezdim, "karılarınızı dövseniz de olur canım" diyen ayeti okusalar oturup dinleyecek haldeyim. şaka gibi. öyle memleket hasretiyle yanıp tutuşuyor filan da değilim, nedir anlamadım.
  • turkiye'ye dair ozledigim birkac seyden biri. eyup'te bazen mezarliga gidip o karanligin icinde tek basima dinlerdim kalp burkan bir makamla soylenen sabah ezanini. simdi burada sabah namazinin vakti girince spotify'dan acip dinledim de, tarifi mumkun olmayan duygular kapladi icimi.
  • gavurun bulduğu elektronik merkezi sistemle minarelerden millete günün beş yalanından ilkinin haykırıldığı şeyimsi!

bir yalana inandırmak istiyorsanız birilerini, o yalanı tekrar tekrar söylemeniz gerek, mesela günde en az beş vakit!
  • çoğu şeyin sağlayamadığı huzuru verir ve bazen hüzünlendirir. şu koşuşturmacanın içerisinde aslında devam etmekte olan kocaman bir hayat olduğunu küçük kavramlar üzerine yoğunlaşmaktansa büyük derin şeyler üzerine düşünmeyi , şükretmeyi hatırlatır insanı adeta kendine getirir.
hesabın var mı? giriş yap