şükela:  tümü | bugün
 • günaha girmek gibi olmasın ama yeşilçam karşılığı, gulyabani müziğidir.
 • yerli ateistler'in nefret ettigi, ama ateist benim gibi gurbetci ise pek bi sevdigi ezan. her tr'ye gelisimde ekstra beklerim gece'ye haykirilmasini. memleket müzigidir, vatan melodisidir. rahatsiz olmamak gerekir.
  böyle bir sey.
 • sesi 30-40 desibel düşürülse çok şükela olacak ezandır.
  yıl olmuş 2019 kim ezan sesi duyarak ezana kalkıyor ki hacı.
 • atamın tabiriyle “ikra bismi rabbi safsatalarının” en rahatsız edici kısmı.

  her şeyin elektronikleştiği bir çağda hala var olması insanları namaza teşvik etmek için değil islam’ın o bölgede hakim olduğunun gösterilmesi içindir. cihattır. kendi halinde namazını kılacak insan her türlü kılar.

  islam’da zorlama yoktur saçmalığının islam tarafından çürütülmesi aynı zamanda. beni kart sesli bir müezzinin anırmasını dinlemeye zorluyorsun işte. islam hoşgörü dini değil, hoşgörü bekleme dinidir.
 • okuyanın sesinin güzelliği belirleyicidir. sivas’ta evin yakınındaki camide okunan adamı pagan yapabilecekken, tarsus’ta yanık sesli hocanınki insana huzur verirdi. bence diyanet kendine verilen milyarlardan ufak bir meblağ ayırıp sabah ezanının güzel okunduğu kayıtlar oluşturmalı. ve sabahları camilerde horoz sesli hocalarımız yerine bu kayıtlar çalınmalı. şikayetler yüksek oranda düşer. ha ezan sesinden her türlü rahatız olacak olanlara yapacak bişey yok.
 • huzur verir. sakinliktir. ınanmaktir. seni bir sey kolluyor bilmektir. kotu sana degmez hissetmektir. sukretmektir. hoca cok guzel okuyor suan serefsizim.
 • üstteki arkadaş gibi, karnı tok, sırtı pek insanlara huzur verir, onları bir şeyin koruduğunu hissettirir. bu ezan afrikada açlıktan ölen insanların köyünde okunsa o insanlar ne hisseder acba ?
 • benim beyin (ve/ya vücut) sabah uyanmaya bayağı karşı olduğundan alarm sesiyle arama sesini aynı yapıyordum. ama yavşak çakal tabi, sesi duyunca uyanıyor. bakıyor arama yok, kapatıp geri yatıyor.

  sonra huzurlu bir iki şarkı koyayım dedim, uyanmadım bile.

  baktım yemedi; manowar, iron maiden, black guardian filan koydum. yine yemedi.

  kafam attı, en son şunu yaptım: https://www.youtube.com/watch?v=zsjwe9glfh0

  tabi ki yine yemedi.

  -

  bakın ben öyle inançlı biri değilim. deist diyorlar. bir yerde birileri olabilir, bir yerden bir yere gidiyor olabilirim ama islam'dır, budizm'dir bunlar beni kesmiyor diye geziyorum. ama bu kültürde doğdum büyüdüm, inşallah diyeni "aha yobaz bu" diyen mallar gibi olamadım şükür.

  -

  son bir umut dedim, kani karaca'nın muhteşem sabah ezanını koydum:

  https://www.youtube.com/watch?v=rdzskbriyce

  istanbul ezanının temsilcisi filan değil direkt örneği ve dersi olan bu ezan uyandırıyor beni şimdi. ben ki ömründe sabah ezanıyla/sabah namazına kalkmamış insanım, ayağa dikiyor. ezan olduğundan değil bak. içindeki geçkiler yüzünden, istanbul yüzünden, kani hocanın sesi yüzünden, hocanın yorumu yüzünden.

  -

  kahir ekseriyetiniz türkiye'desiniz, ondan ezan sizin için gündelik hayatın bir parçası ya işte, gavuristanda sabah bununla kalkmak garip bir his. çan seslerinden bezdim, "karılarınızı dövseniz de olur canım" diyen ayeti okusalar oturup dinleyecek haldeyim. şaka gibi. öyle memleket hasretiyle yanıp tutuşuyor filan da değilim, nedir anlamadım.
 • turkiye'ye dair ozledigim birkac seyden biri. eyup'te bazen mezarliga gidip o karanligin icinde tek basima dinlerdim kalp burkan bir makamla soylenen sabah ezanini. simdi burada sabah namazinin vakti girince spotify'dan acip dinledim de, tarifi mumkun olmayan duygular kapladi icimi.