• harf devrimi iie ilgili söyleni aptalca. güzel konuşup iyi giyinen cumhuriye nimetlerinden yararlanan abartılan akademisyen
  • 11 aralık 2018 günü istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi'nde, hocası nermi uygur'un anıldığı sempozyumda ilk kez dersine girme şerefine eriştim.
    salona girdiği anda tüm akademisyenler ve öğrenciler oturduğu yerde toparlandı, saygı duruşuna geçti adeta.
    bazı insanda celâdet* vardır. bir ortama adım attıkları anda saygı ve hürmet kendiliğinden yükselir. hoca işte o celâdetli adamlardan.
    kimseyi kırıp dökmeden ama bir damla korkmadan, her düşündüğünü sağlam argümanlarla ifade ediyor. salonda gözünün içine bakmadığı insan kalmadığına yemin edebilirim, yakın-uzak oturan herkesi birer saniyeliğine olsun direkt muhatap almıştır.
    tam bir retorik ustası. alanına tam hâkim. oturmadan, dolaşarak anlattı dersi. salondaki herkes parlayan gözlerle seyretti kendisini. allah uzun ömür versin.
  • ıbn haldun üniversitesi felsefe bölüm başkanıdır. ıstanbul üniversitesinin efsane hocalarından şaban teoman durali'nin ana dile verdiği önem takdire şayandır. hocanın yaklaşık 10 kitabı var: bu kitaplar içerisinde kutadgu bilig felsefe sözlüğü benim nazarımda hocanın en önemli kitabıdır. bildiğim kadarıyla hoca almanca, ispanyolca, ingilizce fransızca ve latince bilmektedir. verdiği röportajın birinde çocukluğundan beri göktürkçe çalıştığını söyleyerek beni baya şaşırtmıştır.
  • (bkz: #87038553)
    "deizm geçerli bir görüş değildir. dinden bağımsız tanrı görüşü olmaz. deizmi dinden bağımsız olarak geliştiremezsiniz. tanrı fikrini bize din veriyor. din olmadan tanrı’yı bilemem. bana tanrı’yı bildiren dindir."
    kendi ajandanız için deizm ile teizmi karıştırıp inkarcı olmamalısınız. filozofluk, ilim bu değildir.
    deizm teizmin farklı bir yaratıcı kavramıyla kurgulanmış halidir. dine ihtiyaç duymadığı için de adı teizm değil, deizm olmuştur.
  • övücülerini engelleyiniz.

not: diyalektik materyalist.
  • trt2 kanalında "felsefe söyleşileri" programı adı altında çok fena yıkıp geçiriyor sayın ordiyanaryüs. saygılar sevgiler hocam.
  • kalabalıklar önünde gitar çalıp şarkı söylediğini bilmiyordum..

https://youtu.be/hypa5tbb33k?t=173
  • kendisini trt2felsefe söyleşileriile tanıdığım en kısa sürede seminer, konferansına gitmem istediğim bunu nasıl yapacağımı da bilmediğim mevzu. bu konu hakkında bilgisi olandan yardım beklenir dostlar.
  • trt 2' de 'felsefe söyleşileri' isimli programda medeniyet, düşünce ve insanlık tarihi anlatan hoca. öylesine gevrek ve tatlı anlatıyor ki saatlerce keyifle dinlenilebilir.
  • bu adama laf söyleyen hemen herkes geri zekâlı.

adam daha "din" kavramının ne olduğunu bilmiyor, hocanın "deizm"e sataşmasına alınıyor. aç bakayım lügate din ne demekmiş, önce bir onu öğren. teizm de din demek değildir. din; kozmostaki düzeni dünyaya yansıtacak ilahî kanunları barındıran yüce yasa demektir. hıristiyanlık bu sebeple kavram olarak din değil, "religion" olarak adlandırılabilir. deizm ise bu sebepten hiçbir halt değildir. çünkü rabb olmayan bir tanrı'nın varlığı düşünülemeyeceği gibi, buna tapmanın da bir manası yoktur.

bu ülkedeki en büyük sorun kavramların karşılığını bilmemek. ikinci en büyük sorun da hadsizlik.
hesabın var mı? giriş yap