• dün yaptığım - dır.

en pratik hali ile yaptım keza sabrımın sınırları var.
    * saçınızın uzunluğuna göre bir miktar kınayı bir kaba koy
    * suyu al, metal kaşık ile, suyu yavaş yavaş dökerek, saça sürülecek kıvamı yakala.
    * işlem bitince kaşığı ve bu işlemi yaptığın yeri temizle.
    * ellere plastik eldiven geçir.
    * kınayı tüm saça uygula ve eldivenleri çöpe yolla.
    * yine ortamı temizle. kalır ise saçın dahil her yer boyanıyor çünkü
    * ben kafama alüminyum folyo koyuyorum.
    * üstüne de tülbent. yumuşak bir kumaş rahat oluyor.
    * kulakların üstü arkasını sil. kalır ise turuncu elf kulakların olabilir
    * bu mevsimde ise kafa üşüyor ister istemez üstüne de bir bere.
    * şimdi sabır ile en az 3 saat oyalanmak gerek. genelde en fazla 5 saat oyalanmışlığım var.
    * sonra duşa gir ve saçı yıka.
    * saçın ne renk olur ise olsun, rengine göre güzel bir renk tonu;
    parlaklık artışı
    volüm artışı
    yıkadıkça yavaş yavaş azalan turuncu ışıklar
    bu kadim işlemi seviyorum.
    genelde kuaförlere sorulduğunda olumsuz laflar ediyorlar - ya da bana ras geldi bu -
    herhangi bir olumsuz hal hiç yaşamadım.
    zaten kadim hatunlar yanılıyor olamaz.
  • doğal diye annelerin kabul ettiği, türk kızlarının bir hevesle uyguladığı yöntem.

yapmayın yaptırmayın

daha sonra o saçı farklı bir renge boyamak için oryalle açtırmanız ve bilimum işlemden geçmesi gerekecek.

aman diyim. doğal boyaları kullanın.
  • güneşte hafifçe kızıl kızıl parlayan koyu kahverengi canlı saçlar hayal edip şimdiye kadar hiç boyanmamış saçlarıma yapmak istediğim ama bok edip salak bi kızılla başbaşa kalmaktan korktuğum için hep vazgeçtiğim şey.
  • annemin bana 15 yaslarindayken yaptigi sey. kinaya taragi batirip saclarimi tarardi. boylelikle golge yapmis olurdu.
  • annemin demlenmiş çayı eklediği; ceviz kabuğu, soğan kabuğu, karanfil, fındık kabuğu gibi bilimum şeyi kaynattığı suyla harmanladığı, içerisine bir miktar limon ekleyerek kızıllığını arttırdığı, bonus olarak bakım yağları ile oluşturduğu saçlar için dehşet faydalı bulamaç.

sabrınız varsa, kafanızı sarın ve bir gece bu karışımla uyuyun, sabah yıkayın. yok, ben gibi çok fazla dayanamıyorsanız en az 3-4 saat kadar beklemeniz gerekir. saçlar güçlenir, gürleşir ve dökülmeleri azalır hatta durur. banyodan çıkmadan saçın durulama suyuna birazcık da sirke koyarsanız saçlar parlar aynı zamanda. yapaylıktan nefret eden biri olarak, saç boyası yerine yukarıda yazdığım karışımı tercih ediyorum belli zaman aralıkları ile.

kınadan uygulamasından sonra en sevdiğim şey ise, kestane rengi saçta sadece güneşte kendini gösteren kızıl ışıltılar...
  • hala da devam eden eylem yada gelenek
  • bir kere yaptım o hatayı ve saç derimde tabaka tabaka kepek tarzı şeyler oluştu. bir daha asla yapmam.
  • üç aydır saçıma kına yakıyorum ve ciddi anlamda dökülme azaldı, saç tellerim kalınlaştı ve daha dolgun görünüyor.
    beyaz saç çokluğu nedeniyle havuç kafa olmamak için aylarca araştırma yaptım ve ilk uygulamadan itibaren şarap kızılı saça sahibim. kırmızı tonlarda bir renk için kırmızı renk veren bitki kullanmak gerekli. şarap bile işe yarıyor. ben hibiskus çayını kullandım. öyle hemen karıp saça uygulamayın.
    öncelikle hibiskusu demleyip çayı ılımaya bırakın.
    (1 su bardağı çay, 6 yemek kaşığı kına)
    ılıdıktan sonra kınanın kalıcı olması ve akmaması için bir tatlı kaşığı sirke ve yarım çay kaşığı tuz koyun.
    tahta bir kaşıkla iyice karıştırın ve ağzını kapatıp bir kaç saat bekletinki renk pigmentleri bir güzel etkileşime geçsin. arada bir karıştırın. ben dört saat bekletiyorum ve saat başı karıştırıyorum.
    işleme geçmeden önce saç çizgilerinin olduğu yerlere ve kulaklara vazelin sürün. boya gibi iyice saça iyice yedirerek uygulayın.
    yarım saat kadar açık bekletin sonra streç filmle sarın. en az 4 saat bekleyin. ılık suyla başınızı öne iyice eğerek durulayın.
    şarap kızılı saçlarınızı güle güle kullanın.
  • kimse pişman olmaz.çünkü pişmanlığı ifade eden bölge değildir..
  • her şeyi geçerim de o kokuya tahammül edebilmek.. hayatta dayanamadığım kokulardan biri..değil ki kafama süreyim.
hesabın var mı? giriş yap