• bu yıl iksv film festivali kapsamında gösterilen 1923 yapımı sessiz film.

--- spoiler ---

gece bekçisi esprisi ve ev sahibinden saklanırken portmantoya saklanmak bütün salonu kahkahalara boğmuştur.

--- spoiler ---
  • 1922'de çekilmiş olan filmdir. sadece teknik ya da çekim unsurları sayesinde değil, espri anlayışı ve aktarımı olarak da denklerinin çok ilerisindedir.
  • başları gerçekten eğlenceli. harold'ın ev arkadaşıyla yaptığı ama sonra başına iş açan şakalar, ev sahibinin kirayı almak için geldikten sonra kadını atlattığı sahne, hareket eden trene ve otomobille binişi, baştaki darağacı göndermesi vs filmin en eğlenceli bölümleri. ardından harold binaya tırmanmaya başlıyor ama yükseklik korkunuz varsa film eğlendirdiği kadar germeyi de başarıyor. harold 12 katı çıkarken gerilmemek, tüylerin diken diken olmaması mümkün değil. hele ki son kata ulaşınca gerilim daha da artıyor. insan 91 sene önce bu sahnelerin nasıl çekildiğini merak ediyor. şimdi olsa bir odanın içine yemyeşil perdeleri çekip sahneleri öyle çekerlerdi. neticede safety last, eğlenceli olduğu kadar gerilimli bir film. harold'ın ve sessiz sinema döneminin en bilinen eserlerinden. defalarca kez izlenebilir.
  • 1922 yılında çekilmiş bol manzaralı aşmış film. nasıl oluyor da oluyor dedirtir. espriler, çekimler her şey çok kaliteli. böyle naif filmler çok çok az çıkıyor şimdilerde. o zamanki insanları, caddeleri, hayatı görmek insana ibretler verip hayatın geçiciliği konusunda düşündürmeli bence. daha birçoğumuzun dedesi bile doğmamış bu film çekildiğinde. ben bu filmin o devirde nasıl çekildiğini anlayamadım ama insan gerçekten hayret ediyor.*
  • kira istemeye gelen ev sahibini atlatma sahnesi oldukça yaratıcı. harika bir şaheser! ama bunu evde uygulamaya kalkmayın.*
  • ünlü saat'e asılma sahnesi böyle çekilmiş. günümüzün 100% bilgisayar grafikli saçmalıklarına on basar.
  • veeeee harold lloyd yaptı ve goll olduu....

harold abimiz şehre çalışmaya gider sevgilisine pahallı hediyeler yollayıp onun mutlu olmasını amaçlar ama abimiz kirasını bile ödeyemez . haliyle sevgilisi iyi bir işe sahip olduğunu düşünür ve onu görmek için şehre gelir ve olaylar gelişir

mizahı efsane düşünülerek hazırlanmış bir yapım kira isteme sahnesine zaten koptum ...
    o ünlü saat sahnesinin olduğu binaya igerçekten bizzat kendisi tırmanmış tam bir çılgın chaplin ve keaton'ın tam ortası chaplinin komedi gücü ve keatonın aksiyon sahnesi becerilerini birleştirmiş
  • harika ve şaşırtan film.
  • şu ana kadar izlediğim en komik film. izlerken çok eğlendim ve bazı sahnelerine bayıldım.
  • sinema tarihinin en iyi açılış sahnelerinden birine imza atmıştır. ince mizahın başlangıçlarından biridir bu film. döneminin üstünde kült bir sinema.
hesabın var mı? giriş yap