şükela:  tümü | bugün
 • insanın insanla olan etkileşiminde yapılması gereken elzem hareketlerdir.

  örneğin , sen dili yerine ben dili ile konuşmak : " ya ahmet sen benle hiç konuşmuyorsun , ne kadar vefasız bir adamsın sen ya ! " gibi yargılayıcı ifadelerden uzak durup " ya ahmet konuşamıyoruz son zamanlarda ve ben bu duruma pek üzülüyorum " diyerek hem kendi duygumuzu ifade etmek , hem de ahmeti yargılamadan konu hakkında " ya osman üzülüyormuş görüşemememize bi arasam mı adamı acaba lan " diye kendisinin düşünmesini sağlamak . ( gerçekten ise yarıyor deneyin derim)
 • dinlemek, anlamak ve en önemlisi empati.
 • rakıdır. her sorunu çözer dinleyen de anlatan da bi tatlıdır ki tadından yenmez.
 • bazen belki konuşmamak, suskun kalmak.
 • (bkz: whatsapp)
  (bkz: snapchat)
  (bkz: facetime)
  (bkz: twitter)
  (bkz: facebook)
 • 1. empati
  2. sidik yarışında olmadığını, birine birşey kabul ettirmek zorunda olmadığını, herkesin farklı düşünebileceğini bilmek..yani saygı.
 • suçlayıcı olmamak en başta gelir bence. siz sakin sakin derdinizi anlatmaya çalışırken, karşıdan gelen "başladın yine şikayete" cümlesi, kendinizi ifade etmeye yönelik tüm iştahınızı anında söndürür. susarsınız. netice itibariyle derdini hiçbir zaman tam anlamıyla anlatamayan, anlatamadığı için doldukça dolan; tam boşaltamadığı içini parça parça dışa yansıttığı için de sürekli mızmızlanırmış gibi görünen bir insan olur çıkarsınız.
 • günlük yaşantılar içinde insanlarla iletişim kurarken bazı hatalar yapılmaktadır. bu hataları yapmamak ve sağlıklı bir iletişim kurabilmek için aşağıdaki maddelere dikkat edilmesi gerekir;

  1) karşıdaki kişi ile göz teması kurma,

  2) konuşurken jest ve mimiklere dikkat etme,

  3) iyi bir dinleyici olma,

  4) karşıdaki kişinin siz tarafından anlaşıldığını gösteren onaylamalarda bulunma,

  5) ses tonunu düzgün kullanma,

  6) samimi bir yüz ifadesi gösterme,

  7) kişisel alanları ihlal etmekten kaçınma,

  8) bilgilerle beraber duyguların aktarımına da dikkat etme,

  9) özgüven sahibi bir duruşa sahip olma,

  10) empati kurabilme.
 • çevremizle sağlıklı bir iletişim kurmanın temelinde aslında kendi iç dünyamızla kurduğumuz iletişim yatmaktadır. öncelikle iç gözlem yaparak kendi duygu ve düşüncelerimizin farkında varabilmeli, istek ve beklentilerimiz iyi değerlendirebilmemiz gerekir.

  konuşmadan önce ne konuşacağımızı ve neden konuşacağımızı bilirsek etkili iletişim kurmanın da ilk adımını atmış oluruz.

  iletişim kurmanın psikolojik bir ihtiyaç olduğunu bilmekte sanırım insanlarla sağlıklı iletişim kurmamızı kolaylaştırır .bilgi, ikna, yönetim, paylaşım, farklılıkları paylaşım, eğlence, değişim, problem çözme, işbirliği. bütün bu saydıklarımız insanlarla iletişim kurmamızın yüzeysel sebepleridir. insanlarla iletişim kurmamızın temelinde ise bunlar yoktur.

  insanlarla iletişim kurmamızın temel sebebi; ait olmak, umursanmak, sevilmek, değerli ve yeterli olduğumuzu hissetmek ve kabul görmektir.