şükela:  tümü | bugün
  • 80lerin sonları, 90ların başlarında tam hatırlayamadığım bir yılbaşı piyangosunda o zamanın deyimiyle milyoner, şimdilerin parasıyla trilyoner olmuş izmirli bir dede idi bu. o güne kadar arayıp sormayan envai çeşit akraba sahibi olmuş, ama o parasını kimseye koklatmayıp kendisine bakan hemşiresiyle evlenmiş, kızcağızı ihya etmişti. şimdilerde balçovada adına bir lise vardır, bu dünyadan göçmüştür kendisi.
  • 19. yüzyilda ıstanbul'da yasamis mevlevi tarikatina bagli bir neyzen. sozlukte gordugum kadariyla çok hayrani olmayan ama benim için türk musikisinin en degerli bestekarlarindan biridir. acemasiran pesrevi ve ussak saz semaisi paha biçilemez guzellikte eserlerdir. bir insan notalari siralayip nasil bu kadar guzel bir melodi uretebilir aklim almiyor. allah vergisi bir yetenek olsa gerek.
  • neyzen salih dede sayısız peşrev ve saz semaileri bestelemiş, ayrıca mızıkay-ı hümâyûn'de neyzenlik yapmış büyük bir bestekardır. kendisinin saba makamındaki saz semaisinin insanda uyandırdığı hisleri kelimelerle anlatmak çok zor. siz en iyisi dinleyin.