• beklenen kalp nakli gerçekleşmiş olan müzisyendir. umarız bir an önce iyileşir de 'excuse me' gibi albümler yapmaya devam eder.
  • 2017 eurovision şarkı yarışması'nda 1. olmasını gönülden istediğim solist.
    kalbime dokunan tek şarkı kendisine aitti. ve bir de öğrendim ki:
    vücudunda hastalığı sebebiyle bir alet takılıymış. bu yüzden bol bir gömlek ve büyük bir ceket var üzerinde.
    artık hem şarkısı hem de hikayesi kalbime fena halde dokunuyor. portekiz ilk 10'u bırakın, finale bile zor çıkan bir ülke. ve eğer finale çıkamazsa hüngür hüngür ağlayacağım sanırım.
  • 2017 eurovision şarkı yarışmasında birinci olmasa bile ilk 5'i kesinlikle hakeden solist. ayrıca nakil bekleyen bir kalp hastası. haliyle yorulmaması gerek. bu yüzden provaları kardeşi yapmak zorunda kalıyor.
    "şuan kalp nakli için hâlâ bekliyorum. doktorlarım kendimi yormamam gerektiğini söyledi. bu nedenle yarı finalden bir gün önce kiev’e gidebileceğim ve sadece kostümlü provada sahnede olacağım. diğer provaları kız kardeşim luisa yapacak." demiş.

ilginçtir (belki de değildir) eurovision'u hiç izlememiş. onunla ilgili olarak da "daha önce de söylemiştim, ben partileri pek sevmem. eurovision’u da takip etmiyordum, çünkü ailem de izlemiyordu. eurovision şarkıları hiç bana göre değil. ben olsam öyle şarkılar bestelemem. amor pelos dois eurovision için çok farklı. sadece duygusu olan insanların hissedebileceği bir şarkı. " yorumunda bulunmuş.

keşke öyle demeyeydin salvador kardeş.

e: imla.
  • maalesef sağlık sorunları ilerlemiş. eğer kalp nakli gerçekleşmez ise üç ay içerisinde kritik sağlık durumu aşamasına gireceği söyleniyor.

dün akşamki son konserinde ağlaması çok dokundu . sağlık durumu normale dönene kadar da konser vermeyecek. umarım en yakın zamanda iyileşir minnoş.

e: oh bee!
  • salvador vilar braamcamp sobral eurovision 2017'de portekiz'e ilk birinciliğini getiren şarkıcı.
    10 yaşında bravo bravíssimo, 20 yaşında ídolos adlı televizyon müzik yarışmalarına katılmış. psikoloji okumayı bırakmış. daha çok soul, jazz türlerinde müzik yapıyor.
    kalp rahatsızlığı için taktığı bir cihaz yüzünden bol şeyler giyiyormuş. hastalığı sebebiyle son prova dışındaki provalara kendisi yerine, şarkının yazarı olan ablası katılmış.
    finalden önceki basın toplantısında da s.o.s. refugees yazılı giyisisiyle mülteci krizine dikkat çekti. bir röportajında mülteci krizi hakkında söyledikleri

eurovision 2017'ye katılan şarkılara göz attığımda ilgimi tek amar pelos dois çekmişti. güzel ve farklıydı. bir kaç şarkı daha nasiplenmek amacıyla salvador sobralı araştırdım. yarışmadan önce portekiz'de bile çok bilinmiyormuş anladığım kadarıyla. çok doğal ve sempatik.* yani ben önce müziğini sonra kendisini sevdim, en son hastalığını öğrendim, bu sebeple prim yaptığını düşünmüyorum. birincilik konuşmasından bile anlaşılır popülerlik peşinde olmadığı. biran önce sağlığına kavuşup güzel işler yapmaya devam etmesini umuyoruz.
  • konserden sonra sadece kendisini dinler oldum. ekibi ve kendisi o kadar sempatik ve tatlılardı ki sanki konsere değil de arkadaş ortamında çalıp eğlenmeye gelmişler gibiydi. o samimi sıcaklıklarıyla sarıp sarmaladılar bizi, şarkılarıyla da istanbul'a yazı getirdiler.
    salvador çok esprili ve eğlenceli biri. değer verip türkçe bir şeyler söylemesi ayrıca çok güzeldi.

beijo *salvadorcum yine gel lütfen, özletme kendini.

de la mano de tu voz güzelliğini de şöyle bırakıyorum.
  • şarkılarının tarzı sebebiyle dünkü istanbul konserinin sakin geçeceğini düşünüyordum fakat yerinde duramayan, oradan oraya atlayıp zıplayan, şakalar komiklikler yapıp seyirciyle sürekli etkileşim halinde olan bir salvador vardı konser boyunca.
    kalbinden sorunu olduğu yıllardaki o durgun hallerine çok üzülüyordum, hele kalp naklinden önce son konserinde ağlaması aklıma geldikçe hâlâ kötü hissediyorum. o yüzden onu dün sahnede dans ederken görünce böyle çocuğunun müsameresini izleyen anne gururu çöktü üstüme birden.

kağıda türkçe cümleler yazıp yanına almış, sürekli türkçe bir şeyler söylemeye çalışması çok komikti. amaa asıl olay piyanonun başına geçip uzun ince bir yoldayım'ı söylemesi oldu. aşık veysel sevidiği bariz. ankara'daki konserinde kimse baştan sona çekip hayrına youtube'a atmayınca bu iyiliği yapmak bana düştü buyruğn!
  • fransız aktris jenna thiam'la 29 aralık 2018'de (doğum gününden 1 gün sonra) evlenerek kendisiyle evlenme hayalleri kuran genç kızların kalplerini kıran ve 2019'da yeni albüm çıkarması beklenen sempatik jazzcı. kendisine mutluluklar diliyoruz. *
  • 29 mart 2024 tarihinde cemal reşit rey konser salonunda sahnede izlediğimiz sanatçı. 2018 yılında kalp nakli olmuş. ispanyol bir mevta’dan aldığı kalp için, ispanyolca şükran şarkısı yapmış. çok sağlıklı görünüyordu, hoplayıp zıpladı, çok güzel bir konser yaşattı bizlere
  • bu adam nasıl bir kıt beyinli ya, şu röportaj nedir, beğenmiyorsan sevme kardeşim, zorla mı? ya sev ya terk et yahu.

israil konusunda katılıyorum ama bu şarkıya has bir durum değil bahsettiği, geçen seneden beri kendi dışındaki tüm yarışmacıları rencide etmekten vaz geçmiyor. bu sene hiçbir şey duymak zorunda kalmamış, şanslıymış. bunda bile "geçen sene diğerlerini duymak zorundaydım, korkunçtu" iması var, ki geçen sene kendisini müzik için bir lütuf olarak gösterirkenki ukalalığının devamı.

diğer lafları da ayrı garip, ajdar gerçekten şarkı söyleyebilse böyle olacakmış demek:
    “ı hope to stop being regarded as the winner of the festival and to return to just being salvador sobral of music. there aren’t many stories in portugal history of such instant fame. ı was not ready. when ı arrived in portugal, after the victory, it was hard. ı was tired of crying. ı said to myself, “what did ı do?” ı could not go outside.

“but then the time passed and people came to respect me. they realise that ı don’t like to take pictures for example. ınstead they say they like my work very much and ı thank them. ıt’s simple.”

“eurovision has brought me many good things.ı went to jazz festivals where ı would never dream of playing. ı played in spain in beautiful theaters. anyway, things ı did not imagine and that ı owe to eurovision. so there is a love-hate relationship, but in the balance of what this experience has brought me, ı see more positive than negative things.”